Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovní název)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Režie:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vypravěč), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (více)

Série(2) / Epizody(25)

GTS_PUNK

Po novembri ´89 v demokratickom zriadení, ktoré sa muselo veľmi rýchlo vyvinúť, si na Slovensku chcel každý ukrojiť nejakú časť koláča. Bohužiaľ, vďaka privatizácii sa predtým štátne podniky začali dostávať do rúk mnohokrát pofidérnych ľudí ešte pofidérnejšími spôsobmi. Svoju časť koláča chceli aj ľudia, ktorí boli za komunistov držaní na krátko alebo sa živili drobnou trestnou činnosťou - veksláci, biletári či zápasníci silových športov. Tí všetci s príchodom "demokracie" zacítili príležitosť. Príležitosť stať sa najlepším, najsilnejším, najbohatším. Začínali nečisto podnikať, zakladali súkromné bezpečnostné služby za účelom všetkého len nie ochrany v pravom slova zmysle či sa cez kontakty dostávali k lukratívnym podnikom. To boli začiatky mafie na Slovensku. Výrazne im pomohla aj vtedajšia Mečiarova vláda a ako je už dnes zrejmé, mafii s radosťou pomáhala aj Slovenská informačná služba. Dokument poukazuje na toto divoké obdobie slovenskej histórie, ktoré je poznačené nespočetným množstvom vybuchnutých áut, rozstrieľaných tiel, krvavých peňazí a činnosti, ktorá by nemala mať v skutočnom demokratickom zriadení miesto. Deväťdesiate roky na Slovensku však ponúkali všetko ostatné, len nie skutočnú demokraciu. Vládci podsvetia, ktorým sú venované jednotlivé diely, sa vraždili medzi sebou, lebo si navzájom začali zavadzať na pieskovisku zvanom Slovensko. Tí, ktorí neskončili s guľkou v tele, sedia dnes za mrežami. Mafiáni sú na slovenské pomery vynikajúcim dokumentom, čo len dokazuje to, že tento žáner u nás rok čo rok naberá na kvalite. Ponúka priamy pohľad na tému, o ktorej sa síce vedelo, ale nikdy sa jej v televízii, okrem správ, nevenovala väčšia pozornosť. Vďaka rozhovorom s ľuďmi z mediálnej, policajnej, právnej, ale aj v minulosti mafiánskej brandže, približuje slovenskú mafiu divákovi tak blízko ako je to len možné. A sakramentsky dobre sa to tvorcom darí. Za námet, ale aj celkové spracovanie tvorcov chválim a dokument môžem len a len odporúčať. ()

chlebo

Ono niežeby neboli tieto o niečo vylepšené Mafiánske historky zaujímavé a vhodné k večernému naťahovaniu šulínka, ale tie reči okolo od naslovovzatých odborníkov (česť výnimkám) sú asi tak hodnoverné ako nemafián Rajchel, ale v konkurencii ako je ZOO, Búrlivé kone (či ako sa to volá) a podobné pičoviny vypotila RTVS niečo, čo sa dá nazvať dôstojnou pánskou zábavou. A za to som celkom vďačný. ()

celticek

Za 2 dny, jsem to celé sjel. Konečně mám trochu přehled - v týdnu jsem se díval na slovenský Únos a je to teda kvasnicová pomazánka proti těmto zajímavým dokumentům. Líbí se mi i "výchovný" aspekt. ()

mrclTV

Séria krátkých (možno až prikrátkych) dokumentov mapuje zaujímavú časť novodobých slovenských dejín, ktoré som sám zažil, ale takmer nič si z nich nepamätám (som dieťa 90-tych rokov). V nahote vykresľuje brutalitu, porozrivé kšetfy, mocenské boje a šokujúce prepojenia mafiánov na vládnuce špičky. Miestami skutočne napínavé sledovanie. Jediná nevýhoda sa netýka samotného dokumentu, ale skôr celej našej demokratickej spoločnosti karpatského typu - kedy uvidíme dokumenty o súčasných mafiánoch, opäť o 15-20 rokov, keď už budú všetci dávno mŕtvi? (A o tých oblekových "mafiánoch" ani nehovorím). Vždy sa teším na ďaľšiu časť, toto sa RTVS podarilo. ()

bohhous22

Musím říct, že jak nemusím slovenský koment a už vůbec né dabing po slovensky,tak v tomto případě jsem nezaregistroval žádnou vyrážku na ušním bubínku ani v nejmenším. Seriál je přímý, informativní, přesto stopaz sedí jak placacka na mouchu.Scénář si nebere servítky a reálné dění času minulého prostřednictvím zmiňované formy velmi velmi baví. Víc než všichni Sopránové s Gommorou dohromady. Příjemné překvapení, pro příznivce gangsterky smysluplný krok vpřed.........a samozřejmě Súmrak Bossov řadím směle vedle Mafiánů!!! Vynikající obě série ()

Phantasma

Tak to my se s těmi ekonomickými podvody a pár vraždami nemůžeme se slováky vůbec rovnat - tam se vyhazovaly do vzduchu auta za bílého dne a mafiáni si vyřizovali mezi sebou účty přímo ve špitále. O samotných mafiánech je řečeno příliš málo. Co se týče způsobu výkladu, tak by se jistě našly nějaké výtky, ale tady především hodnotím ten informativní charakter. ()

Eire

*2015*, kedy to bolo natocene sa SLOPACI vytesovali z CERNAKovho DOzivotia. v roku 2020 po vrazde Novinara a jeho snubenice sa tesili znovu, ze uneseny STAT dostal na FRAK. A potom v roku 2023 si zvolili OBVINENYCH ZLOCINCOV, FASISTOV, KONSPIRATOROV, kryptoKOMUNISTOV  a PODRZTASKY do Vlady....  VIvaaaaa Slovaaakiaaa.... :-O kruh sa uzatvara.... ()

Plaque

Perfektný seriál. V krátkych medailónoch vystihne to podstatné a pritom zaujímavou a pútavou formou ukáže, že Slovensko bolo prehnité až na kosť. Uvažujem, aké ponaučenie z toho plynie do dnešných dní, hm? ()

blondboss

Podľa mňa jeden z najlepších slovenských dokumentárnych seriálov, aké boli kedy v našich končinách natočené. Faktograficky, atmosfericky, s množstvom výpovedí očitých svedkov, pričom jednotlivé epizódy boli venované ozaj tým najväčším výkvetom onej neslávne známej doby a vyvrcholené tým najväčším grázlom. Smekám klobouk a dávam zaslúžených päť hviezd. 95 % ()

ZetDaElO

Mrazivá výpoveď o temných dobách postkomunistického a mečiarovského Slovenska. Kvalitne spracované a divácky veľmi prívetivé. Opäť palec hore RTVS! Ešte doplniť rekonštrukcie popráv napr. hranými scénkami a vypustiť moralizovanie na záver a bol by to dokonalý produkt. 9/10 ()

chup44

Na začiatok poklona RTVS. Veľmi kvalitný dokument s dobrými komentármi svedkov. Väčšina zo spomínaných aktérov už , našťastie, nežije. Dostali, čo si zaslúžili. Najsmutnejšie na tom je, že "otec" týchto všetkých si dožíva bez strachu v luxusnej vile a s pocitom, že ďalšie minimálne dve generácie jeho rodiny sú zabezpečené... Samozrejme, že hovorím o Mečiarovi. Nuž, boli to najhoršie roky (áno, najhoršie) Slovenska, ktoré po vyše 20 rokoch odhaľujú tajomstvá. Aj keď tajomstvá, všetci vtedy vedeli, ako to je a kto za to môže. Lenže sa nedalo nič robiť, zákon to umožňoval a čo s tým? No, to by bolo nadlho o tom písať. Ale dokument fakt dobrý :-) ()

WalterIK7

Tento dokument vám ukáže,že aj Slovensko bolo zaujimavé násilnými/agresivnými mafiánmi.U každého z týchto jak keby zločincov vidíte ako náhle rýchlo vzostúpili a ako ešte rýchlo padli.Dobre tam hovoria práve o dôležitej veci a to revolúcia,ktorá bola prelomom pre začínajúcich bossov.Takže ak budete mať chuť pozrieť na zákernú historiu o bossov tak odporúčam. ()

Sunwheel

Oproti Najväčším kriminálnym prípadom tu chýba akási "atmosféra", ktorá by sa dala v dokumente vystavať (od začiatku mi v podstate podobnou témou tento starší dokumentárny cyklus pripomínal Mafiánov). Ale mimo toho ponúka seriál zaujímavú a pútavú sondu do divokých 90. rokov našej, vtedy ešte len rodiacej banánovej "sicílskej" republiky. Osoby ako Vladimír Mečiar a Jaroslav Svěchota sa tu spomínajú pomerne často. Títo ľudia si prežili spokojný život a ich zabijaci sa postrieľali navzájom. Jeden sedí a jeho názor na tento počin by som si veľmi rád vypočul. Aj konfrontáciu s popradským "len podnikateľom", ktorý všade bol a všetko videl... Odporúčam! ()

vojaksvejk

Kvalitná séria dokumentov, ktorá vtiahne do deja a človek sa znova ocitne v divokých rokoch mečiarizmu. Hviezda dole za tie trápne úvodné kecy o "mafiánskych skratkách šťastia" a "raste stromov do neba". Inak vynikajúce! ()