Pat a Mat ve filmu

Jan Chvojka

Petr Skoumal

Tomáš Eiselt

Lucie Haladová

Přestože jsem se zpočátku cítil trochu ošizen (čekal jsem prostě plnohodnotný film a ne jen jednotlivé epizody sestříhané za sebou), tak i tentokrát musím konstatovat, že mě Pat a Mat se svým humorem nezklamali. I když je asi lepší dávkovat jejich příběhy po jednotlivých epizodách než je sledovat v kuse takřka hodinu a půl.(8.9.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $296,000▐ dvojica kutilov Pat & Mat boduje aj v celovečernom filme a všetko tu je na správnom mieste presne tak ako má byť, všetko riešia najzložitejšie ako sa len dá, vydarené spoty - krátke filmy vo filme, ktoré majú stále svoje čaro a uletenosť v danej nekonvenčnej nápaditosti /videl v kine: 75%/(20.4.2016)

Název lže, Pat a Mat se sice dostali do kina, ale ne ve filmu. Tohle je jednoduše poslepované pásmo deseti večerníčkových epizod, což prostě v kině není dvakrát dobrý nápad. Jejich technická řešení jednoduchých problémů jsou stále dostatečně originální a vtipná, ale při deseti dílech po sobě to nějak přestane bavit (především mnohé děti).(10.4.2016)

Když jsem šel do kina, tak jsem byl hodně zvědavý, jaký dokázali autoři vymyslet příběh, který by vydržel a zabavil na 80 minut. Nakonec se z toho vyklubal film, složený z několika příběhů - jakoby víc večerníčků dohromady. Nakonec jsem byl za to rád, protože ten dlouhý příběh si nedovedu představit. Takto to mělo spád a sršelo nápady a vtipy. Asi už jsem na Pata a Mata starej a koukám se na jejich počínání pragmaticky, ale když jsem se dokázal od toho odprostit, tak jsem se velmi dobře bavil! :-) Od třetího příběhu není žádný díl slabý a člověk nevěřícně kroutí hlavou nad nápady a eskapádami naší dvojice a dobře se u toho zároveň směje. :-) Musím ještě vyzdvihnout hudební doprovod, protože přináší starou známou melodii a dochucuje ji novými tóny a je z toho velmi chytlavá hudba. ;-) Je to starý dobrý Pat a Mat jako dřív, a to je dobře! A je to... :-D(9.4.2016)

Pat a Mat jsou legendou a i nejeden ,,kutil'' při sledování jejich práce občas zasykne, protože to by nenapadlo ani jej... Mně je ta dvojice blízká. Také umím lecos opravit ,,jinak'' než by to udělala fachman a originalita by se měla cenit. Spravit to přesně tak jak to věc fungovala umí každý, ale opravit to nějakým jiným způsobem si žádá tvůrčího ducha! Mojí specializací je 3M páska, izolepa jak opovrhlivě říkají přátelé. S ní opravím cokoliv, možná bych si troufnul i na ulomenou lopatku turbiny motoru Boeingu 747. Vzpomínám jak jsme s kamarádem spravovali před dávnými a dávnými časy radiogramofon Tesla u nějž přestal jít gramofon. Nejen že jsme gramo opravili, ale po sestavení nám zůstalo volných asi 5 šroubků, pérko a jakýsi kovový díl, který nikam neptřil... Tesla tak mohla na přebytečném materiálu ušetřit nemalé náklady mít tam v konstrukčním oddělení nás! Gramo pak fungovalo ještě asi 2 měsíce (pravda nevypínalo se po dohrání desky). Někdo by v tom viděl nezdar, já dím, že jsme mu ještě na 2 měsíce vdechli život :-). Toliko tedy k mým sympatiím k Patovi a Matovi. --- Film začíná přinesením projektoru a kotoučů s 10 filmy. Samozřejmě není to kam promítat a tak jedna ze stěn domečku dojde značných destrukčních změn. Poté už slavná dvojice zdatně nasazuje kotouče a pouští jednotlivé epizody z nichž každá jednotlivě může být plnohodnotným večerníčkem (a možná bylo). Některé jsou lepší, některé horší. Nad řadou nápadů tvůrců člověk vážně žasne :-). Kromě scének samotných jsem se musel podivivat tomu miniaturnímu světu, do detailu udělanému od obrázků na zdi po džbánky, nábytek, vrtačky, motorové pily atd... Dokonce na polepu pomerančové limonády v níž jsem okamžitě poznal Fantu byl stejný přelep jen s nápisem Finta :-). A snaha byla i vtipně film doprovodit po hudební stránce např. ve chvíli kdy Pat přiběhne s lékárničkou starší ročníky stoprocentně poznají v hudebním podkresu melodii dost podobnou Nemocnici na kraji města. Jenže.. To co funguje geniálně jak jednotlivé epizodky, v řadě za sebou začne po chvilce nudit. Místo aby Pat a Mat hráli v nějakém delším příběhu, je tohle ukázka již dávno známého a tudíž i okoukaného. A je jedno, že epizodky jsou nové a domeček dvojice modernizovala o myčku, rotoped atd... A to je trochu škoda. Takže dávám za tři pomeranče, vlastně jen dva a krabici džusu. * * *(6.7.2017)

• - Film nevznikal v žádném velkém televizním či filmovém studiu, ale ve sklepě činžáku v Hostivicích u Prahy, který si režisér filmu Marek Beneš předělal na malé studio (max21)

• - Film vznikl k výročí 40. let Pata a Mata. (JosefTomas)

• - Příběhy, které jsou ve filmu, byli už vysílány v sérii Pat a Mat: Na venkově.... Scéna s promítačkou se jako jediná liší od té ze seriálu. (JosefTomas)