Pat a Mat ve filmu

Petr Skoumal

Tomáš Eiselt

Lucie Haladová
  • Olík

Nikdy, ani v dětském věku, jsem nebyl skalní fanoušek těchto povedených „hodinových manželů“, ale celovečerním filmem jsem byl doslova zklamán…..teda zklamán je ode mne trochu silné slovo, já se jednoduše nedokoukal. Možná pokusit se o nějaký celistvý příběh, ale podobný slepenec epizod je jenom jedním nekonečně dlouhým večerníčkem. Pokud to vše bylo míněno jako oslava 4 dekád na úrazovém oddělení, tak si Pat s Matem po těch letech zasloužili honosnější oslavu.(2.3.2018)

Mne je to asi fuk, či to boli malé mikropríbehy, ktoré už kdesi odzneli alebo by to bol ucelený príbeh hodný veľkofilmu... Pat a Mat sú ako Vianoce... Je jedno aké zvyky, aké ryby, či aké polievky podávate, všetci sa na ne tešíme a užívame... A ja som si užíval, ako keď som bol malý, Večerníček zažínal svetielka a ja som sa modlil, aby tam nebola nejaká trapošina, ale ďalšie dobrodružstvo týchto skvelých domácich majstrov...(1.1.2018)

Bol to darček legendárnemu seriálu, no po skončení filmu sa človek pýta, či také niečo bolo potrebné. Štyri hviezdy dávam za to, lebo to bola nefalšovaná zábava, ale celkom som nepochopil štýl, akým to bolo celé spracované. Spraviť z 8-minútového seriálu, v ktorom postavy nehovoria, celovečerný film s jedným príbehom, je extrémne náročné, ale spojiť skečovité príbehy do 80 minút rad za radom mi príde akoby bez nápadu. Takže po skončení máte taký ten pocit: áno, bavil som sa, ale to je celé?(9.10.2017)

• juta

Tak ani tentokrát jsme se uceleného příběhu nedočkali. Je to jen několik příběhů poskládané do délky, aby se mohl pyšnit názvem "ve filmu". Z toho se mohla udělat jedna celá série po několika dílech. Ono stačí sledovat deset minut a máte dost, ale sledovat to v kuse i pouhých 80 minut, tak to je přesto dost ubíjející a bohužel ani jednou jsem se nezasmál. A pro mě jako perfekcionalisty, tak pro mě bylo opravdu těžké sledovat, jak všechno ničí a používají nesmyslné věci k sestavení tentononce.(10.4.2018)

Pat a Mat jsou legendou a i nejeden ,,kutil'' při sledování jejich práce občas zasykne, protože to by nenapadlo ani jej... Mně je ta dvojice blízká. Také umím lecos opravit ,,jinak'' než by to udělala fachman a originalita by se měla cenit. Spravit to přesně tak jak to věc fungovala umí každý, ale opravit to nějakým jiným způsobem si žádá tvůrčího ducha! Mojí specializací je 3M páska, izolepa jak opovrhlivě říkají přátelé. S ní opravím cokoliv, možná bych si troufnul i na ulomenou lopatku turbiny motoru Boeingu 747. Vzpomínám jak jsme s kamarádem spravovali před dávnými a dávnými časy radiogramofon Tesla u nějž přestal jít gramofon. Nejen že jsme gramo opravili, ale po sestavení nám zůstalo volných asi 5 šroubků, pérko a jakýsi kovový díl, který nikam neptřil... Tesla tak mohla na přebytečném materiálu ušetřit nemalé náklady mít tam v konstrukčním oddělení nás! Gramo pak fungovalo ještě asi 2 měsíce (pravda nevypínalo se po dohrání desky). Někdo by v tom viděl nezdar, já dím, že jsme mu ještě na 2 měsíce vdechli život :-). Toliko tedy k mým sympatiím k Patovi a Matovi. --- Film začíná přinesením projektoru a kotoučů s 10 filmy. Samozřejmě není to kam promítat a tak jedna ze stěn domečku dojde značných destrukčních změn. Poté už slavná dvojice zdatně nasazuje kotouče a pouští jednotlivé epizody z nichž každá jednotlivě může být plnohodnotným večerníčkem (a možná bylo). Některé jsou lepší, některé horší. Nad řadou nápadů tvůrců člověk vážně žasne :-). Kromě scének samotných jsem se musel podivivat tomu miniaturnímu světu, do detailu udělanému od obrázků na zdi po džbánky, nábytek, vrtačky, motorové pily atd... Dokonce na polepu pomerančové limonády v níž jsem okamžitě poznal Fantu byl stejný přelep jen s nápisem Finta :-). A snaha byla i vtipně film doprovodit po hudební stránce např. ve chvíli kdy Pat přiběhne s lékárničkou starší ročníky stoprocentně poznají v hudebním podkresu melodii dost podobnou Nemocnici na kraji města. Jenže.. To co funguje geniálně jak jednotlivé epizodky, v řadě za sebou začne po chvilce nudit. Místo aby Pat a Mat hráli v nějakém delším příběhu, je tohle ukázka již dávno známého a tudíž i okoukaného. A je jedno, že epizodky jsou nové a domeček dvojice modernizovala o myčku, rotoped atd... A to je trochu škoda. Takže dávám za tři pomeranče, vlastně jen dva a krabici džusu. * * *(6.7.2017)

• - Film vznikl k výročí 40. let Pata a Mata. (JosefTomas)

• - Příběhy, které jsou ve filmu, byli už vysílány v sérii Pat a Mat: Na venkově.... Scéna s promítačkou se jako jediná liší od té ze seriálu. (JosefTomas)

• - Film nevznikal v žádném velkém televizním či filmovém studiu, ale ve sklepě činžáku v Hostivicích u Prahy, který si režisér filmu Marek Beneš předělal na malé studio (max21)