Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

Recenze uživatele muti k tomuto seriálu (4)

Fauda (2015)

Každá séria ukazuje lov na iného gaunera z inej frakcie, hlavné postavy robia rovnaké svojvoľné výpady v rozpore s priamymi rozkazmi, seriál ukazuje ako je ťažké vymaniť sa zo začarovaného kruhu násilia a nekončiacej série pomsty. Špirála násilia sa šplhá do výšin a prináša bezútešnú situáciu v štáte Izrael. Postavy majú dosť priestoru aby ste si k nim vytvorili vzťah, vidíme ich zázemie aj pohodové časy pri pive. Následne sú scény straty člena emocionálne vypäté a dozvuky chýb členov sa ozývajú vo svedomí aj po posledných rozlúčkach. Čo som mohol urobiť inak a on by bol ešte medzi nami? ()

Season 2 (2017) (S02)

Seriál ponúka veľmi pekné zábery agentov na nepriateľskom území kde operujú s tichou podporou miestnej samosprávy. Najlepšie sú zábery na bazáry ktoré sa hemžia agentmi v prestrojení, skautami nepriateľov, komunikácia so základňou a na záver samotný záťah. ()

Season 3 (2019) (S03)

Misia v Gaze prináša nové prostredie a nové postavy. Cez tunely sa dostávame do úplne iného miesta ktoré je však vzdialené len jednu hranicu. Vriaci kotol čoskoro vykypí a nový konflikt je na svete. V trojke sledujeme príbeh dlhoročného väzňa, legendy v base, a jeho syna, nádejného boxera. Jeho trénerom je undercover Doron, ktorý dostal za úlohu infiltrovať sa do komunity aby sa dostal bližšie k hľadanému teroristovi. Zo starého života sa však nedá len tak ľahko uniknúť a odboj rekrutuje na plné obrátky. Seriálu by som vytkol snáď to že robí falošné zápletky svojvoľným konaním postáv ktoré sú v priamom rozpore s priamymi rozkazmi. Máme sa stiahnuť? Idem dnu. Nechoď! Idem! A velenie všetky tieto kardinálne prešľapy toleruje, veď oni sú už raz takí. Toto môže byť ozaj len v seriáli. Každopádne, Fauda ukazuje realistický pohľad do zatahovych akcii, komunikácii rôznych jednotiek, načasovanie, ústup, najlepšie sú zábery na tržnice kde sa to len tak hemží mužmi z každej strany. Skvelá práca v otvorenom preplnenom prostredí, výborne využitie komparzistov. ()

Season 4 (2022) (S04)

Neriadená strela menom Doron už nie je v tíme. Teda až do momentu keď treba zachrániť kapitána Ayuba. Priame rozkazy nie sú na to aby sa spĺňali, ale ignorovali. To sú proste výsady hlavného hrdinu a scenáristu. V reálnom svete by ho prepustili už pár rokov dozadu, avšak tu je stále tým istým problémom celej jednotky. Doron, nechoď. Idem. Lol. Toto sa deje naprieč celému seriálu. Kapitán Ayub: nikdy zo mňa nič nedostanete. Dostali z neho všetko. Libanonská spojka bola opäť zaujímavým spestrením sveta faudy, ako aj dvojití zradcovia a klasický shameless tactics našej jednotky. Mŕtvoly sa kopia do výšin, sú vystrieľané celé checkpointy susedných krajín, čistá pohoda. ()