Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

deLaFere

Velmi autentický seriál sledující izraelsko-palestinský konflikt. Tvůrci se s tím příliš nemažou a bohužel umírají i oblíbené postavy (aspoň pro mě oblíbené). Shlédl jsem obě série v kvapíkovém tempu a skvěle si u toho odpočinul. Casting je vysloveně fackou Hollywoodu, postavy jsou civilní a celkem snadno uvěřitelné s perfektním vykreslením obrovské psychické náročnosti práce u zvláštních jednotek. Nemohu nezmínit dvě scény, kdy se hrdinové dostanou do pasti, obklopení hromadou Palestinců, kteří vytahují nože s takovou samozřejmostí, že máte pocit jako by to byl jejich denní chleba. Obrovská vzájemná nenávist naznačuje bezvýchodnost konfliktu, druhá série je dobře okořeněná vlivem IS a lehkými političtějšími vsuvkami, které prudce zvyšují autenticitu. Skvěle zobrazený náboženský rozměr (ani moc, ani příliš), no, prostě je to dost dobrý! ()

mvukotic

Strašne slabé. Kto si chce vychutnať nieč s problematikou IZ-Palestinskeho konfliktu, nech radšej siahne po Our Boys. Toto je CIS:Miami v Jeruzaleme. Hodilo by sa to tak na JOJku v nedelu poobede. ()

bearmeedek

Neskutečně vychytaný akční seriál, který málem odrazuje svým původem i popisem. A právě izraelský pohled na ten mišmaš v těchto zemích bude, předpokládám, reálnějším pohledem, než by bylo zpracování nějaké předlohy západními filmaři. Nikdo netvrdí, že jednotlivé zápletky jsou podle skutečnosti, ale scénáře a zároveň herecká účast Liora Raze, bývalého člena takové jednotky, určitě nějakou tu realitu zahrnují. A zároveň je zajímavé, že tenhle tuctově vyhlížející Izraelec působí ve filmu takovým silným charisma. Fauda je film, který velice přitahuje a zároveň pocitově odpuzuje kvůli té náloži místního komunikačního folklóru. ()

Ivo

Inspirován nedávným Teheránem, nahodil jsem si jeho předchůdkyni jako výplň dvou dlouhých mezikontinetálních letů. Ale jo, čas to urychlilo docela příjemně. Je třeba jen opět vyjádřit hluboký podiv nad mozek vymývajícími stupidními aktivitami členů obou agresivních kmenů, kteří neznají nic jiného než se navzájem mlátit, střílet a detonovat (a nad tím, čeho tím chtějí opravdu dosáhnout, už nějak neuvažují, to bychom asi po nich chtěli už moc?). A hlavními vykonavateli těchto permanentních pingpongových aktivit jsou na obou stranách docela slušně narušení psychopaté, včetně našeho hlavního hulícího židovského obézního psycho Drona. Celkově vlastně trošku srandovní a dost málo realistické klišé o tom jak parta pár přiblbých a psychicky labilních kluků (a jedné mužatky) s pistolemi občas v nějakém vraku jen tak vyjede do palestinské přírodní rezervace na lov aktuálního abu padoucha, udělá bum bum různých stupňů úspěšnosti a zase se vrátí domů :) To by bylo ještě ok, ale trošku nudné a otravné byly stále se opakující dlouhé srdcehřivné pasáže plné telenovelovitých keců, hádek, ukolébavek i "vzrušujících" rodinných konstelací (i interkopulací). Nebýt jich, mohlo se to o pár dílů zkrátit a nic by nechybělo. Občas jsem si nebyl jistý jestli ještě mluví arabsky nebo už zase hebrejsky, zní to tak nějak podobně? :) Tři a půl. ()

TetaJane

Takovéto seriály by měly běžet v hlavním vysílacím čase na předních českých TV, aby si Češi přestali furt na něco stěžovat a uvědomili si, že mají být rádi kde a v jakých podmínkách žijí, i když nemusí být někdy dokonalé. Seriál se 1. řadou tak trošku rozjíždí no a ve 2. a 3. řadě už je to doslova bomba. Suma sumárum 4,5* ... takže 5*. ()

Inozuka

Serie 1: Hodně televizní, místy až mýdlově operetní, ale přesto zatahující diváka do podstaty tragédie blízkovýchodního konfliktu. Fauda má schopnost vás do tématu vtahovat a ač jsem si na začátku říkal, že je to celkem přeceňovaný seriál, při posledních dílech jsem pochopil, v čem je jeho kouzlo. V podstatě zde není nikdo, o kom by se dalo říct, že je vyslovený klaďas (dobře, doktorka k tomu má hodně blízko), a na druhé straně i u těch největších sviní autoři našli něco, s čím by se dalo ztotožnit. Ten nečernobílý pohled dává Faudě body navíc a je to asi právě to, co dovolí zlehka nahlédnout pod slupku izraelsko-palestinského konfliktu. ()

vozralec

Hodnocení první série: V hlavní roli zhýralý pološpekoun Doron Kavillio. Schovávající se záporák Taofik Hamed Abu Ahmad. Jedinečný Gabi Captain Eyov. Sympatický Mickey Moreno. Poplašňák Walid El Abed. Falešný Žid Khaled. Pro Evropany nepříliš známé prostředí a tradice (včetně neustálého objímání a zmiňování Boha). Bojová jednotka poněkud svéhlavá (a bez zajištění). Celkově dobré. Hodnocení druhé série: Jakmile všemu přijde člověk na chuť, začíná to být hodně dobrý seriál. Pološpekoun válí, Gabi skvěle intrikuje, poplašňák zdrsněl. Operovat na nepřátelském území prostě není lehké. Zvedám na čtyři hvězdy. Hodnocení třetí série: Nepřehlédnutelný Gabi. Doron chce až moc zachránit boxera Bashara. Poklidný Jihad Hamdan. Gaza, Západní břeh, Izrael. Stále dobré. Hodnocení čtvrté série: Návštěva Bruselu. Únos Gabiho a jeho postupná záchrana. Záporáci Omar, Adel a držka Haj Ali. Osudná závěrečná přestřelka. Úroveň to má. ()

sunfreedom

Pokud fandíte týmu ze Západního břehu Jordánu, asi byste se koukat neměli. A taky pokud neodpustíte neherectví bývalým vojákům. Jinak cajk :) EDIT po 4. sérii: Ponechám 4 hvězdy, ale teda zatímco třetí série z Gazy byla kulervoucí, čtyřka byla hrozně rozbředlá. Byl jsem upřímně překvapen, jak vysoké hodnocení to tady má. V obecné rovině bych řekl, že na prvních třech sériích se mi, mimo jiné, líbilo, že rozdělení "private shit" vs. "military shit" bylo významně vychýleno k druhému, takže člověk neztrácel čas tím, co mě u té 4. série štvalo neskutečně: pětiminutové diskuse u lůžka v nemocnici, jestli si někdo dítě nechá nebo ne. Za mě poslední série nejslabší a naprosto zabitá možnost rozpracovat tu Belgii. ()

chelsea63

Považuju Faudu za jeden z nejlepších seriálů vůbec. Vše je naprosto přesvědčivé. Výborný casting, střih, režie, lehce (ale jen lehce) rozklepaná kamera. A hlavně opravdu uvěřitelný příběh. Velká paráda. ()

Marty7CZ

Absolutně famózní pecka! Izraelci ukázali, co od dohledem a za peníze Netflixu umej 👍. Nadupanej seriál s cool hrdinou(kterej to zažil na vlastní kůži), hudba, kamera, drony, 4k obraz, absolutní hodnocení, dávám díl za dílem..... 95% ()

Alan_Shearer

Za me takrka dokonalej serial. Nevim, jestli jsem za posledni roky videl vubec neco lepsiho. Tvurci se mi naprosto trefili do myho gusta. Mohl bych tady napsat glorifikujici sloh, ale to by mi pak puklo pero z toho. 98% ()

alldo.raine

Velmi zajímavé, autentické. Naprosto rozumím tomu, že je to populární na obou stranách barikády. Kdokoli si naivně myslí, že by se tento konflikt mohl někdy vyřešit, měl by si pustit toto. ()

Jozka7

Mimořádný počin z Izraele, popisující nasazení jedné z izraelských speciálních jednotek typu mista'arvim (protiteroristické útvary specializované na skryté operace v arabském, resp. palestinském prostředí). Kdo se zajímá o arabsko-izraelský konflikt, musí tenhle seriál ocenit pro jeho značnou věrohodnost. Je totiž znát, že tvůrci Lior Raz i Avi Issacharoff jsou oba veterány armádní mista'arvim jednotky 217 Višeň (hebr. Duvdevan), přičemž Raz si ponechal hlavní roli jednoho z operátorů filmové jednotky. Také herci ztvárňující role dalších příslušníků jsou bývalí izraelští speciálové - Cachi Halevy (ztvárňující Naora) sloužil u armádní mista'arvim jednotky 367 Samson (hebr. Šimšon - operovala v pásmu Gazy) a později také u Duvdevan, Tomer Kapon (nešťastný Boaz) sloužil u výsadkářů a Jaakov Zeda-Daniel (filmový Eli) začínal dokonce u Šajetet-13 (obdoba amerických SEAL) a později pokračoval opět u Duvdevan. Jejich akce jsou tedy velice věrohodné (byť nutně zjednodušené a zkratkovité) a místy je to skutečný koncert. Co však seriál posouvá ještě výše, je (možná až nečekaně) poctivé vykreslení protistrany - Palestinci zde nejsou plošně zobrazeni jako primitivní krvelačné bestie, jde o reálný (a pro našince dost šílený) koktejl osudů a motivů oscilující od skutečných masových vrahů přes příležitostné odbojáře/teroristy až po obyčejné lidi, různé inteligence, vzdělání a postavení, kteří sice sdílejí kolektivní nenávist k nepříteli, ale možná ještě více se snaží žít alespoň trochu normální život. Při sledování Faudy člověka napadá ještě jedna věc, a to, jak složité bylo dlouhodobé úsilí nás i našich spojenců v Afghánistánu. Tady Izraelci, s dokonalou znalostí prostředí, jazyka, s masivní podporou politiků i společnosti a s nejlepší možnou motivací, tj. bezprostřední obranou vlastní bezpečnosti, své i svých rodin a přátel, své země, mají plné ruce práce a stojí je to dlouhodobě značné oběti. Oproti tomu jak vzdálenější, rozlehlejší, etnicky a jazykově komplikovanější je Afghánistán. ()

syphoon

Po Narcosu nejlepší "NETFLIX seriál". Jednotlivé epizody mají neskutečný šmrnz a musím říci, že si nepamatuji výkony herců a takový děj, který by působil více realisticky než je to právě ve FAUDě. Obyčejného lajka, který ví o izraelsko-palestinský konfliktů úplný "prd", to dokonce přinutilo strávit několik hodin nad pročítáním samotné historie konfliktů. No a když jsem "nastudoval" mapu Izraele, kde se přesně GAZA a Západní břeh Jordánu nachází, tak už mi opravdu chybělo vzít jen nějaký ten kanón a sednout si před televizi, poněvaďž jsem seriál vnímal spíše jako virtuální realitu, která je bohužel reálnější než se může na první pohled zdát! 90%! ()

petisek

Veľmi príjemné prekvapenie. Izraelský seriál, ktorý ukazuje izraelsko - palestínsky konflikt z oboch strán. Dôležité je, že ukazuje ako násilie páchajú jedni aj druhí a na oplátku tiež trpia obe strany. Veľmi vážna téma, seriál sa nebráni zobrazovaniu násilia, ale ponúka aj zopár úsmevných scén. Veľmi zručne natočené a autenticky zahrané. Predpokladám, že rozpočet nebol príliš vysoký, ale za tie peniaze tvorcovia dosiahli viac ako sa podarí mnohým vysokorozpočtovým produkciám. Teším sa na tretiu sériu. ()