Reklama

Reklama

Fauda

(TV seriál)

Série(3) / Epizody(36)

Obsahy(1)

Seriál vypráví o speciální jednotce izraelské armády (heb. Mista'arvim), která má výsadní postavení v infiltraci a eliminaci teroristů na území Izraele a Palestinské autonomie. V jednotce jsou převážně Židé arabského původu. Samotný název Fauda v arabštině značí „chaos“, ale jde také o kódové slovo pro evakuaci jednotky. Spoluscenáristou a představitelem hlavní role Dorona je bývalý člen této jednotky Lior Raz. (VLADEK)

(více)

Recenze uživatele mira007 k tomuto seriálu (7)

Fauda (2015) 

Fauda - arabsky chaos, nebo heslo izraelských speciálních jednotek pro akci, která jde do kytek. Lior Raz bývalý člen speciálních jednotek MISTAERVIM a člověk, kterému v devatenácti palestinský terorista ubodal dívku, s kterou chodil tři roky, napsal scénář k seriálu o izraelské speciální jednotce, která jde po krku skupině teroristů v čele s Abu Ahmedem. A navrch si zahrál hlavní roli. Pozitiva toho seriálu jsou jasná : autentičnost, reálnost, uvěřitelnost, civilnost a místy dokumentárnost ve velmi dobrém svižném tempu. Vyjímečné je, že se paralelně sledují jak Izraelci a soukromé osudy několika jednotlivců a zároveň to samé na palestinské straně a člověk si může skoro vybrat komu bude fandit, protože divák někdy pochopí i motivaci těch na té špatné straně. ()

Série 1 (2015) (S01) 

Špičkový izraelský seriál o komandu, které zasahuje na palestinských územích začíná tím, že se Doron, který si s manželkou pořídil vinici vrací do akce, protože jako jediný zná tvář teroristy, který by měl být mrtvý, ale není. Pak se to zamotá a po vraždě jednoho člena týmu se ostatní rozhodnou najít lotry na vlastní pěst. Mohl bych tomu vyčítat nějaké mouchy: malý rozpočet je občas vidět ( tým jezdí v jedné a té samé dodávce ), pro zvýšení atraktivity se poameričťují bojové scény a do zásahové jednotky se vecpala žena ( bohyně krásy Rona-Lee Shim'on, tak to přejdu ) a celkově to komando má málo členů ( jak vypadá takový zásah v reálu https://www.youtube.com/watch?v=b1WNOFefBjY ), jenže podtrženo sečteno výsledkem je autentická akce ve svižném tempu se solidní zápletkou. Oproti americkým věcem za mne dokonalejší a přesvědčivější i s vykreslením postav na obou stranách barikády. Skvělá je palestinská doktorka Shirin v podání francouzské herečky Laëtitia Eïdo ( po otci Libanonka ), která v jednom rozhovoru řekla, že nemluví arabsky. ( to, že to je víc Francouzska než arabka se pozná i podle toho, že jediná sundá podprsenku ) ()

Epizoda 4 (2015) (S01E04) 

Díl věnovaný Iris Azulai - přítelkyni herce a scénáristy Liora Raze, kterou v roce 1990 ubodal palestinský terorista, který byl pak v roce 2011 propuštěn v rámci výměny za uneseného vojáka Gilada Shalita. I tyhle věci dělají z této izraelské protiteroristické pecky něco autentičtějšího než americké hurááá testosteron srajdy. ... a to dokonce Raz děla po skončení vojenské služby a přesunu do USA bodyguarda Schwarzenegrovi. ()

Série 2 (2017) (S02) 

Druhá série špičkového izraelského seriálu šlape stejně dobře jako první série - tentokrát je cílem samotný Doron, kterému se chce za smrt otce pomstít chlapec, který dorazil právě z Islámského státu. Osudy postav s S01 ( těch co přežili ) pokračují i tady a řekl bych, že vztahové věci jsou více propracované ku prospěchu věci. Tento seriál vystřelil do hvězdných výšin Liora Raze, který letos točil s Michaelem Bayem v Abu Dhabi, kde ač Izraelec zažil hon fanoušků, protože tento seriál je v arabských zemích ohromně populární. Na dotaz proč si myslí, že je izraelský seriál populární mezi Araby řekl, že jednak ukazuje lidi na obou stranách konfliktu jako lidi ( včetně teroristů. kteří tu nejsou za robotické fanatiky jako v amerických filmech ) a arabští fanoušci jsou hrdí na to, že prorazil film v arabštině ( ikdyž jen napůl ) Už se těším na třetí řadu, která bude na Netflifu v lednu 2020 a tentokrát bude tématem Gaza a její tunely. PS: Poprvé jsem zažil, že by nějaký díl seriálu měl hodnocení 100% ( S02E11 ) a já to mohu podepsat. ()

Epizoda 7 (2018) (S02E07) 

Jakým vozidlem provede úprk izraelské komando z centra palestinského města? Škoda Octavia !!! PS: Zdá se mi, že škodka má v oblasti blízkého východu kvalitní dealerství, protože jich tam je mraky. ()

Epizoda 11 (2018) (S02E11) 

Fauda!! Fauda!!!! ... tak až ted divák naplno intenzivně zjistí, co to slovo znamená, hlavně v případě krásné Rony. ()

Série 3 (2019) (S03) 

Na S03 je znát, že se do ní nalilo více peněz po mezinárodním úspěchu, scénáristicky je trochu překombinovaná, tempo se zpomalilo páč už to není tak akčně přímočaré jako S01 a často viditelně utíká z reality do rambo stylu, jenže co naplat. Já prostě tuhle partu Dorona, Eliho, Sagiho, Stevea, Nurit, Avichaye a šéfika Gabiho prostě baštím. Tentokrát se tahle parta arabsky mluvících infiltrátorů rozhodne jít do Gazy pro unesenou krásku Yaaru ( Reef Neeman ) takže od pátého dílu se jede pětihvězdičkových 100%. Nevím jak moc je taková akce autentická, ale jelikož Lior Raz byl kdysi opravdovým členem takového komanda, tak tomu chci věřit. Dám pět hvězd, protože nedostatky a chybičky v logice prostě převálcuje ta blízkovýchodní atmosféra s autentickými figurami a věrohodnou akcí . Už se těším na S04, psali, že už ji píší. ()

Reklama

Reklama