Fauda (TV seriál)

Fauda

• angličtina

Fauda

Akční / Drama / Thriller

Izrael, 2015–2020, 24 h 23 min (Minutáž: 32–51 min)

Fauda putuje po druhé sérii do mé seriálové TOP10. Jsem nadšenej ze scénáře i z provedení, úžasně mě baví ty životné postavy a dynamická kamera. Je to akční věc a přitom se u ní vzdělávám, díky Faudě už například vím, že Hamás nemusí být nutně ti špatní, protože v moderní podobě usilují o nastolení míru. Narozdíl od ISIS, které se řadový Arab děsí stejně jako my. A Fatah to jsou pro změnu totální zaprodanci. Fauda je vážně mega dobrá.(9.8.2020)

Fauda - arabsky chaos, nebo heslo izraelských speciálních jednotek pro akci, která jde do kytek. Lior Raz bývalý člen speciálních jednotek MISTAERVIM a člověk, kterému v devatenácti palestinský terorista ubodal dívku, s kterou chodil tři roky, napsal scénář k seriálu o izraelské speciální jednotce, která jde po krku skupině teroristů v čele s Abu Ahmedem. A navrch si zahrál hlavní roli. Pozitiva toho seriálu jsou jasná : autentičnost, reálnost, uvěřitelnost, civilnost a místy dokumentárnost ve velmi dobrém svižném tempu. Vyjímečné je, že se paralelně sledují jak Izraelci a soukromé osudy několika jednotlivců a zároveň to samé na palestinské straně a člověk si může skoro vybrat komu bude fandit, protože divák někdy pochopí i motivaci těch na té špatné straně.(13.10.2019)

První série je spíš taková seznamovací.... Teprve ta druhá má slušný grády. Sice se nevyhnou jistým "kreténským" berličkám, ale jestli vás tyhle politicko-teroristický národnostní třenice bavěj, doporučuji! Třetí série ukazuje možnosti, kam se dá s jejich rozpočtem a nekonečnou zásobárnou příběhů dojít.... Více u jednotlivých sérií.(12.11.2020)

Těžko hledám chybu. Téma i zpracování, na které jsem už dlouho čekal. Naprosto přesvědčivé herecké výkony, charismatické tváře mužů i žen, skvělá kamera, trvalé napětí, jasné motivace, nejednoznačné vyznění. Snad jen nekonečná tolerance velitelů k neřízené střele zvané Doron mě tu a tam vytáčela. 95 % (aktuálně 1345 hodnotících s průměrem 89 %, 47. nejlepší seriál).(27.12.2020)

Inspirován nedávným Teheránem, nahodil jsem si jeho předchůdkyni jako výplň dvou dlouhých mezikontinetálních letů. Ale jo, čas to urychlilo docela příjemně. Je třeba jen opět vyjádřit hluboký podiv nad mozek vymývajícími stupidními aktivitami členů obou agresivních kmenů, kteří neznají nic jiného než se navzájem mlátit, střílet a detonovat (a nad tím, čeho tím chtějí opravdu dosáhnout, už nějak neuvažují, to bychom asi po nich chtěli už moc?). A hlavními vykonavateli těchto permanentních pingpongových aktivit jsou na obou stranách docela slušně narušení psychopaté, včetně našeho hlavního hulícího židovského obézního psycho Drona. Celkově vlastně trošku srandovní a dost málo realistické klišé o tom jak parta pár přiblbých a psychicky labilních kluků (a jedné mužatky) s pistolemi občas v nějakém vraku jen tak vyjede do palestinské přírodní rezervace na lov aktuálního abu padoucha, udělá bum bum různých stupňů úspěšnosti a zase se vrátí domů :) To by bylo ještě ok, ale trošku nudné a otravné byly stále se opakující dlouhé srdcehřivné pasáže plné telenovelovitých keců, hádek, ukolébavek i "vzrušujících" rodinných konstelací (i interkopulací). Nebýt jich, mohlo se to o pár dílů zkrátit a nic by nechybělo. Občas jsem si nebyl jistý jestli ještě mluví arabsky nebo už zase hebrejsky, zní to tak nějak podobně? :) Tři a půl.(3.11.2020)

• - Představitel hlavní postavy Dorona a spolutvůrce seriálu, Lior Raz, má s hlavní postavou hodně společného – sloužil v izraelské armádě v protiteroristické jednotce, od dětství mluví plynně arabsky a když mu bylo 19, jeho přítelkyně byla zavražděna palestinským teroristou. (jaaara)

• - Představitel hlavní postavy Dorona a spolutvůrce seriálu, Lior Raz, v roce 1993, poté, co ukončil vojenskou službu, pracoval v USA jako osobní strážce Arnolda Schwarzeneggera a jeho rodiny. (jaaara)

• - V seriálu se několikrát objevil automobil značky Škoda. V první sérii to byla několikrát Škoda Fabia (žluté vozidlo Taxi), ve druhé sérii to byla šedá Škoda Octavia, kterou například v sedmé epizodě odjížděli členové speciálních jednotek po přestřelce na náměstí. (BaronDevil)