Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

Recenze uživatele jedna_vrana k tomuto seriálu (2)

Fauda (2015)

Dva národy, ktoré sa nenávidia najviac, ako sa dá a neutíchajúci – tisícročia trvajúci konflikt na území, ktoré delí len plot (často ani ten). O čo vlastne bojujú? O ten kúsok púšte? Seriál nám predstavuje Izrael ako krajinu, ktorá žije „západným“ spôsobom života a Palestíncov, ako teroristov, ktorí to dokážu dotiahnuť naozaj ďaleko – najlepšie k samovražednému útoku. Možno sa divákom bude zdať tento pohľad príliš čierno-biely, ale treba vyzdvihnúť, ako je seriál natočený. Preniknete na miesta, kam sa ani netúžite ísť pozrieť, jednotlivé postavy vás nadchnú. Dvaja nepriatelia. Jeden má svoje presvedčenie a vieru, aj druhý. Každý z nich má v srdci zvyky a tradície svojho národa. Jeden má svoj súkromný svet (rodinu, ženu, priateľov), aj druhý. Obidvaja milujú nadovšetko svoje deti. Jeden sleduje druhého. Politické, náboženské a osobné pohnútky na oboch stranách. A bolesť, ktorá bolí rovnako na oboch stranách. Často doplácajú nevinní. Skvelá práca kamery, zábery dronmi vierohodné, dobrý, napínavý scenár a herci na jednotku. Nevedela som sa dočkať ďalšej časti. ()

Season 4 (2022) (S04)

Neviem posúdiť, či fakty v seriáli sú pravdivé, pred týmto seriálom som sa veľmi o záležitosti Blízkeho východu nezaujímala. Atmosféra je však aj v štvrtej sérii napätá, možno menej akcie a viac vzťahových záležitostí. To však  neubralo na pocite, že ma izraelsko-palestínsky konflikt zaujal a moja myseľ a oči museli spracovávať atmosféru, v akej tam ľudia žijú. Smrť a zúfalstvo na dennom poriadku. Zaujali ma scény v Bruseli - polícia so zviazanými rukami, pretože máme ľudskoprávne organizácie a nemôžeme proti sebe poštvať imáma. Gabi: "Věřil bys tomu? Celá Gaza nacpaná do deseti paneláků!" ()