Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Aidina

"Toho druhého nejlépe poznáš, když s ním cestuješ". Tak tuto radu dostane Tomáš Krchňák (výborný Josef Abrhám a jeho samomluva) od svého otce. A tak se rozhodne si svoji nastávající Petru (Libuše Šafránková) pořádně proklepnout. Ta je sice se svým samaritánstvím občas na zabití, ale jako pár se skvěle doplňují. A cesta necesta může začít. “ Díru v lodi lepím zásadně trojsložkovým polyesterem CHS 104...:-))". Tak to nemá chybu. ()

zigy

Libuška je sice roztomilá, ale občas na zabití....Vnitřní monology jejího muže hodně připomínají Kulový blesk, což se mi líbí....A pak že neumíme točit romantické komedie, už v 80. letech jsme to zvládali s grácií a přehledem. Epochal ani fenomenal to sice není, ale slušná zábava to je, ale pozor, nutno sledovat v PÁRU s Vaším partnerem (nikoli obchodním). ()

Scaevola

Promyšlené humorné scénky souzní s pohodovou atmosférou a z dnešního pohledu mile nostalgickým zabarvením. Několik vtipů se povedlo na výbornou, ale jinak nevidím nic, co by snímek vyneslo mimo průměrnou produkci dané doby. ()

vandamator

Skvělá Česká komedie z dob, kdy České romantické komedie ještě za něco stáli. Abrhám a Šafránková se svých roli zhostili na výbornou, moc jim to spolu sedí a tvoří nezapomenutelný pár. ()

Kozlowski8

Nezapomenutelná komedie s nezapomenutelnou dvojicí  Abrhám -  Šafránková, kteří se coby Tomáš a Petra vydávají na jakousi předmanželskou cestu, mající být zkouškou jejich vztahu. Již úvodní scéna v kanceláři ztrát a nálezů uvede diváka do správného rozpoložení a vtipné dialogy a milý humor dále prostupují celým filmem, stejně jako ústřední dvojice - nesmírně milá, půvabná a přitažlivá Libuška Šafránková a charismatický a nenapodobitelný Josef Abrhám - oba naprosto úžasní herci. Komedie, která mne vždy rozesměje a dobře naladí. 90 %. ()

PTuranyi

Láskavý romantický príbeh ako vtipná psychoanalýza vzájomného vzťahu a skúška jeho pevnosti formou spoločného turistického výletu. Perfektne vymyslený scenár, dobrý herecký výkon Josefa Abrháma a Libuše Šafránkovej v obstojnej produkcii. 70% ()

fík

Naprostá paráda. Smál jsem se stejně jako při četbě knížky. Mám dvojici Šafránková-Abrhám moc rád a v tomto filmu obzvlášť. ()

Jeer

Inteligentní komedie o páru, který hodlá svůj vztah podrobit zatěžkávací zkoušce v podobě pěti dnů strávených v přírodě. Protiklady se přitahují a ne vždy se lze terénem pohybovat pouze za pomoci map, předvídání, striktního plánování a dochvilnosti. Někdy stačí být pouze roztomilý, bezprostřední diblík jako Libuška Šafránková a vyrazit jen tak "na zdař bůh" :-) ()

Standey

Klobouk dolů!!! Nádherná ukázka toho, jak lze vytvořit za málo peněz hodně muziky. Titulní dvojice (Šafránková, Abrhám) se svého úkolu zhostila nanejvýš skvěle a ukázala divákovi, že se dá krásná komedie zahrát v podstatě i ve dvou. Představitelé ostatních rolí také nezklamali a Hynek Bočan předvedl, že opravdu umí. ()

rigidite

Není nad to si umět dobře vybrat parnera. Znáte-li pak i obsah stejnojmené knihy, smějete se dvakrát tolik. Nedokážu si představit, kdo jiný by mohl ztvárnit hlavní postavy, než Abrahám a Šafránková - jako by snad byli sami sebou. ()

Tanulin

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě nějak nechytil.Výtečné obsazení, fajn námět, vtip a nostalgie 80tých let, ale všechno to bylo nějak málo. 3*jen za obsazení.I tak mám pocit, že se tenhle film nějak v televizi často nehraje... ()

Nobunaga

Pro člověka co má humor a dobrodružství v krvi prostě nádhera. J.Abrháma coby zkušeného horala uvidím zakopnout 2x o tutéž hromadu kamení ještě hodně hodně dlouho :)) ()

michalkop odpad!

Zde budu asi úplně jediný, kdo Svatební cestě do Jiljí dá hodnocení "odpad". Ale nemůžu si pomoct. Jsem na to ve svých čtyřiadvaceti asi stále příliš mladý. Tento typ humoru mi nic neříká. Z filmu jsem viděl dohromady asi půl hodiny. Úryvky, při kterých matka žehlila. I tak se nemůžu zbavit dojmu, že se jedná o jednoznačně nejhorší český film, který jsem za poslední rok viděl. Abrhám se chová jako naprostý trapný kretén. Ty jeho hlášky a zamyšlení, to svět ještě neviděl. Nevím, jestli se mám smát (jeho blbosti) nebo plakat. Jestli je v současnosti populární fekální humor, tak toto je humor intelektuálně kreténský. Konvalinková se v této podívané chová jako dobrosrdečná kráva. Dohromady to působí katastrofálně. Takový filmový armagedon. ()

Peenugirl

Predmanželská šaráda dvoch "náhodne" zoznámených ľudí... Tak odlišní ako sa len dá a za päť dní zblížení. Láska je aj komická :) 80% ()