poster

Kde sní zelení mravenci

 • Západní Německo

  Wo die grünen Ameisen träumen

 • angličtina

  Where the Green Ants Dream

Drama

Západní Německo / Austrálie, 1984, 100 min

 • radektejkal
  ****

  Myslím, že nejčastěji používaným hudebním nástrojem ve filmech, na které jsem se naposled díval, nebyla kytara, housle ani klavír. Werner Herzog nenatočí pro svou matku běžný film, možná by jeho hrdinům nerozumněla. Proto se také mluví o mravencích a ne termitech. Proto také je tu spousta náznaků a žádný náznak odpovědi či řešení - dokonce ani ten zatoulaný pes se nenašel. Ale když už musíme předpokládat, že tomu rozumněla Herzogova máma, pak tomu přece musíme rozumnět také!(24.2.2019)

 • xxmartinxx
  ****

  Jen dvěma filmařům jejich eko-agitátorství žeru - Peteru Weirovi a Werneru Herzogovi. Každému z jiných důvodů. Weirovi proto, že jako rodilý Australan chápe situaci s domorodými obyvateli tak, jak ji jen bílý muž chápat může. Herzogovi proto, že ji nechápe vůbec, je jí fascinován a coby Středoevropan se do ní neustále snaží pronikat, přičemž přiznává, že v mnoha ohledech neúspěšně. Jeho filmy proto mnohem víc vypovídají o nás než o aboridžincích, v čemž ale právě tkví jejich síla.(23.4.2013)

 • marmota-b
  ***

  Kdybych to neviděla krátce po Weirově Poslední vlně v rámci kurzu o Austrálcích ve filmu, a kdyby se mi při sledování pořád nevtíralo srovnání s Forsythovým Místním hrdinou ze stejné doby, možná bych i hodnotila výš. Takhle to na mě působilo dost nepovedeně a nedotaženě, jako že by se podobné téma podobným neuchopitelným absurdním způsobem pořád dalo natočit líp, nebo jako by tam někde chyběla nějaká scéna, která původně všechno držela pohromadě.(8.7.2015)

 • Pohrobek
  ****

  Pozor na to! Tohle není žádná ekologická ani "aboriginní" agitka, jak by se mohlo zdát po přečtení obsahu, a toho, komu něco říká jméno Werner Herzog, by to asi ani nenapadlo. Na druhou stranu ten film je samozřejmě o tom, kterak Austrálci cítí přírodu i život poněkud jinak a kterak naše civilizace vstupuje v bludný kruh. Na Herzoga skutečně až moc "chytlavé" téma - ale klasickou cestou těchto snímků naštěstí úplně nejde. V dalším protikladu k tomu je film klasicky herzogovsky improvizovaný - někdy až příliš. Je to solidní směs náboženství, magie, mystiky, ekologie, humoru a hlavně zajímavý film.(29.7.2005)

 • honajz2
  ****

  Velmi zajímavý film, to musím uznat. Celý je o tom, že nějaká těžební společnost si chce převzít území, které je ale posvátné pro Aborigince a oni se ho nehodlají vzdát. Na nějakém větším ději to postavené to není, jenže ono to funguje i tak - celé to má zvláštní, skoro až poetickou atmosféru, místy až mysticky, je zde krásná příroda a předá to i dost věcí k zamyšlení. Dokonce i ty záběry, které se snaží předat něco hlubokého, zdě působí dostatečně inteligentně. Prostě je to další skvělý Herzogův film, který dokonale funguje. Připomnělo mi to i Weirovu Poslední vlnu a je celkem možné, že se tím filmem Herzog inspiroval. Na 5* mi tam něco chybělo, na silné 4* to ale je.(26.12.2019)

 • - Spoiler: Spor ve filmu byl inspirovaný reálným soudním sporem mezi švýcarskou důlní společností Nabalco (pro potřeby filmu samozřejmě přejmenovanou) a skupinou původních Austrálců, na jejichž posvátném území společnost těžila. Spor se odehrál v letech 1970 - 71, a i když jej Austrálci prohráli, přispěl výrazně k tomu, že se o tématu začalo jednat. Roy Marika a Wandjuk Marika, kteří hrají ve filmu, byli mezi účastníky tohoto reálného sporu. (marmota-b)

 • - Režisér Werner Herzog měl původně v plánu víc scén s mravenci, ale nedařilo se je filmovat. Pokusili se je hibernovat zchlazením, ale pod světly kamer vždycky zase ožili. (marmota-b)