Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (Cinemart)

Hanka_M

Atypický, ovšem nápaditý film. Humor se v druhé půlce vytratil a nechal projít do příběhu hořkost a ošklivost. Zajímavá kamera i aranže připomínající například film Nevinné krutosti. Hudba hodně abiciózní, zajímavá práce s cembalem, varhanami. Minimalistické smyčce s klavírem vzbuzovali napětí více, než scénář, který byl občas příliš přeplácán slovy. Herecké výkony měly tvář, štávu i sex. Super kosýmy a hlavně architektura. ()

Kinepa

Takové filmy mám rád. Zase jsem si musel něco načíst ohledně anglické historie, ale hlavně ta kamera a herecký výkon Emma Stone byl fascinující. ()

Xarxees

Naprosto precizní práce s kamerou předčí jen skvělá hudba a velmi dobrá práce s ruchy. Tragikomický žánr tu čiší z každé minuty. V té době intriky byly hlavní činností šlechty, která se poté bizarně bavila a věřím, že herci si natáčení náramně užili. Nejvíc na mě zapůsobila role královny - je vidět, že ji Olivia Colman věnovala hodně úsilí. Za mě jednoznačně 5 hvězd. Spousta filmů je jistě lepších, ale tento "vybočuje" ve všech směrech. ()

Eboshy

Po dlouhé době skvělá ironická komedie s kolikrát až mistrovskými shakesrearovskými dialogy. Většinu času skvělá kamera, která umocňovala atmosféru. Až syrově reálné herecké výkony s kostými tomu přidávají svěžest. Celkově naturalistické neobvyklé drama skvěle zachycuje dobu, vztahy, emoce s uměleckým a hlubším nádechem. ()

viax

Herecké výkony non plus ultra, výprava jakbysmet, kostýmy taktéž, jen ten širokoúhlý objektiv měli nechat doma. Když chtěli větší místnosti, tak si měli najít větší barák, ne snad? Takhle mi to jen rvalo oči a místy se mi dokonce dělalo špatně. Škoda. ()

im8

Byl to první Lanthimos, kde jsem se přistihl, že koukám na hodinky. Jak film dopadne, bylo jasné po prvních cca 15 minutách. Když to porovnám se Špičákem, Humrem nebo Zabitím, je to takové vykastrované, na Yorgose příliš normální. Škoda, že si scénář trochu neupravil podle svého. Takhle se v těch krásných rekvizitách někde cestou ztratil… Za předvídatelnost o hvězdu méně. ()

StandikK odpad!

Tento film jsem pouze přetrpěl, jelikož jsem čekal, jak to vše dopadne. O čem je tento film? O tlusté lesbě, která vládne Anglii a o tom, která pošahaná ženská jí umí lépe uspokojit. ()

stuj

Ale jo, nakonec tam ty 4 hvězdy prsknu. Má to totiž svůj styl. Netradiční historická záležitost. ()

Calabria

Nádherné zpracování, masky, kamera a podobně. Ale jak je u režiséra asi zvykem podrhne to krasnou hudbou, která je po čase velmi otravná, ukončí filmu bylo docela o ničem. A po zamyšlení nad filmem vzniknou otazky na které by měla být odpopvěď i ve filmu. kdyby to nebylo tak hezky zpracované tak rozhodně ubírám hvězdičku. Režiséra znám z filmu Humr a taky to byla kravina. ()

Konev odpad!

Chápu, že žít v té době nebyl žádný med, ale abych se musel dívat na postavy a jejich mluvu a tak vulgárně sprosté jednání horší než v nějakém dnešním filmu...to vážně nemusím. ()

sadsammy

Bohužel Favoritka se mi celý film zdala naprostou sračkou s nevyrovnanými dámy, které neví co fakticky chtějí. Vím, že to má nějakou velikou pochvalu a vyznamenání, ale pro mě to byla hold hloupá historka o několika holkách, které pro moc udělají všecko. S pohledu historického je to dobře koukatelně jaké to krásné oblečení mají všichni dámy a pánové, ale co se tyče chování postav bylo to naprosto blbé a sotva snesitelné. Celý film jsem čekala, že se něco pěkného začne a furt nic k tomu ještě jsem to chtěla vypnout tak na 20é minutě. ()

Lockeroom

Docela zábavné, ale mohlo to být hustější a hlubší. Olivia Colman a Rachel Weisz výtečné, Emmě Stone jsem to intrikánství a zákeřnou povahu nějak nevěřil. Ale určitě to stálo za vidění, ()

raininface

Celkem zbytečný film o zbytečné královně. Stejně zbytečné jako naprostá většina anglických panovníků za posledních 400 let. ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)