Favoritka

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Historický / Životopisný

Irsko / Velká Británie / USA, 2018, 119 min

Působivé. Asi to mě nejvíc napadalo. Především po kostýmní a hudební stránce. Nejen mocenská personální triáda z přelomu 17. a 18. století za vlády poslední Stuartovny, churavějící královny Anny, její přítelkyně a celoživotní důvěrnice Sarah Churchill (vévodkyně z Marlborough), mající obratně zásadní vliv na královnu a její sestřenice Abigail Hill (baronka Masham), usilující neméně obratně o Sářinu pozici v královnině přízni. Historicky skutečné postavy. Nemálo z děje je podloženo a leccos přidáno (lesbický sex, otrávení Sarah, králíci). Rozhodně stojí za zmínku, že nešťastná Anna byla 18 krát těhotná, ale jen jedno dítě, syn William, se dožilo více jak dvou let. Zemřel v 11 letech, což spolu s vleklými zdravotními problémy (zodpovědnými zřejmě za zmíněné) královninu psychiku jistě nijak nevylepšilo. (Její manžel Jiří Dánský se ve filmu nevyskytuje.)(11.1.2019)

Nemám žádný velký přehled o vývoji jiných národních kinematografií než je ta naše, přesto mi v hlavě utkvěl pojem "řecká divná vlna". Přední osobností tohoto hnutí je právě Lanthimos, který mě svým tvůrčím přístupem zaujal už v "Humrovi" a totálně mě dostal předloňským "Zabitím posvátného jelena". Na jeho nový film jsem se těšila i díky příznivým zahraničním reakcím a nominacím na Zlaté glóby. Čekala jsem další brutálně černou komedii plnou bizarností, tentokráte podpořenou historickými kulisami. Dostala jsem opulentní kostýmní drama s nádhernou výpravou, precizními hereckými výkony od všech tří hlavních představitelek (dělit je na hlavní a vedlejší mi v tomto případě připadá skoro nemožné), ale pro Lanthimose tolik typického černého humoru a bizáru bylo bohužel pomálu. Druhá polovina filmu mě tak svou repetitivností trochu nudila.(2.1.2019)

Lanthimos si jede pořád svoje... chladnokrevnost, odcizení, ale taky kostýmově a castingem přesné vyobrazení doby, všech těch zámků a lidí a jejich rozmarů. 'Lobster' i 'Killing of a Sacred Deer' mě ale oslovily přeci jen víc. Nicholas Hoult od doby, kdy jsem ho viděl jako kluka v 'About a Boy' a následně 'Skins' v té paruce, hehe... a jak mu ta vizáž sekne, skoro jako kdyby ho vyflusli z té doby. Slušná filmařina a další stepping stone pro řeckého filmaře, hodného pozornosti, nicméně ne až tak přitažlivé, určitě však ne špatné nebo průměrné.(4.1.2019)

• Pepinec

Navdory tomu, o jakou ulítlou volovinu jde, je to dost možná nejrealističtější vykreslení života na hradech a zámcích vůbec. Aspoň já bych tomu teda věřil, že tenkrát se nosily tak velké sukně proto, že pod nima neustále někdo byl. Film trpí syndromem české hokejové reprezentace; slibný úvod, ospalý prostředek a závěr z povinnosti. Emča s Rachel mě celou dobu držely nad vodou, ovšem scénu, která měla potenciál přilákat další kámošky hvězdičky, bohužel nikdo nenatočil... (Vancouver, Kanada)(31.12.2018)

Opulentně aranžovaná, famózně nasnímaná a zahraná romantická/převleková komedie, ve které si postavy namísto vyznání lásky říkají „Vypadáš jako jezevec!“. Neboť za jeden z nejlepších filmů loňského roku považuji ten, ve kterém žena svého partnera miluje tolik, že mu připraví omeletu z jedovatých hub, vítal jsem tuhle rovinu s radostí. Pokračování zde. 80%(2.1.2019)