Favoritka

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Historický / Životopisný

Irsko / Velká Británie / USA, 2018, 119 min

Podobně jako všechny předchozí Lanthimosovy filmy, je i Favoritka popisem bizarního zápasu o přízeň autority a úmyslně pokřivenou karikaturou lidské společnosti, kterou definuje neustálý zápas o moc. Jako bonus je ale novinka i seriózním historickým dramatem s vlastně konzervativním narativním obloukem (je cítit, že pod tím není podepsaný milovník fragmentárního vyprávění Efthymis Filippou). Favoritka se snaží být jedovatou a jízlivou dobovkou, kde prim hrají (toxické) vztahy mezi ženami, zatímco muži jsou efébní chcípáci a nadržení idioti. Ústřední trio je radost pozorovat především díky skvělým hereckým výkonům a jiskřivé škodolibosti vzájemných interakcí. Bohužel postupem času se film, trochu násilně rozsekaný do kapitol, stane tím, čím v jádru je - řídkou, monotónní historkou s předvídatelným podtextem. Zatímco dosud byl Lanthimos vždy schopný diváka vyosit a překvapit, vytrollit něčím, co možná popírá zákony logiky, ale účelně to komentuje arbitrárnost naší existence, Favoritka je v něčem konvenční. Obsahuje sice typické choreografické výstřelky, ale plyne podle žánrových pravidel. Je špinavější, sprostější, pokřivenější (Robbie Ryan ftw), občas účinně eliptická, jindy ale krutě doslovná (králíci). Z části jí fandím jako bastardovi historických dramátek "ze dvora", z části mě nijak nestimulovala, nevyvedla z míry, nepřiměla k přemýšlení. Jo, lidstvo je parta degenerátů a moc kurví charakter. Víme, Jorgosi. Ale tentokrát jsem to nepocítil. Vůbec poprvé jsem z Lanthimosova filmu odcházel spíš lehce apatický než morbidně zjitřený.(29.12.2018)

Portsmouth, 9.1.2019 Hodně zvláštní film, který se mi rozhodně netrefil úplně do vkusu. Dobová výprava byla super a hudební doprovod udržoval pozornost od začátku do konce. Všechny tři herečky sice hrají jako o život, ale čekal jsem od příběhu něco jiného. Na začátek roku 2019 jsem si tak jako první film v kině nevybral zrovna ideálně.(10.1.2019)

Favoritka je zkrátka dosud nejkonvenčnějším filmem 45letého Řeka, který ukočíroval svou silně provokativní černohumornou náturu a vytvořil povedené, vskutku pohledně natočené historické komediální drama, v němž trio ústředních hereček jednoduše exceluje. To jeho zaryté fanoušky možná až tak nenadchne, rozhodně mu to ale definitivně otevřelo dveře Hollywoodu dokořán. Více v ext. recenzi.(23.1.2019)

Nejpřístupnější Lanthimos – odpadá jelenovská samohana, ale bohužel taky humrovská potutelnost. Výsledkem je cosi uspokojující choutky obyčejně vyhrazené pro Hru o trůny, tedy vzrušení z hnusáckého intrikaření. Cosi rezonujícího s aktuálnější situací se tu taky dá najít, ale upřímně se mi stejně pořád kradla na mysl otázka, proč točit zrovna tohle. Kdybych se rozhodoval podle synopse, a ne režiséra, v životě bych na to nešel.(21.1.2019)

Yorgos Lantihoms si ma na tento film skutočne zahákol. Obsadenie bol veľmi dobre zvolené, je majster svojho remesla a vyzeralo to, že chce urobiť trošku iný štýl historického filmu. A ja mu hovorím, že sa mu to podarilo všetkými desiatimi. Olivia Colman ako kráľovná Anna funguje fantasticky. A dala do toho skutočne kus poriadneho herectva. A čo sa týka Rachel Weisz a Emmy Stone, tak som mal pocit, že som sa najprv chcel prikloniť jednej na stranu, no počas sledovania som si uvedomil jednu zásadnú vec. Obe sú rovnaké. Obe urobia všetko preto, aby dosiahli čo chceli a to všetkými zbraňami, ktoré majú po ruke. A môžem preskakovať zo strany na stranu, no v podstate to nič nespraví. Obe sú rovnaké. A to robí sledovanie filmu oveľa zaujímavejšie. A ešte musím povedať, že humor filmu funguje skvele. Bavil som sa, smial sa a súčasne vnímal celú situáciu tak, ako pravdepodobne Lanthimos chcel. A za tu mu tu tlieskam. Okrem toho je tu hudobná stránka. Exceloval na tom vo svojom predošlom filme a tento nie je žiadna výnimka. Najmä vizuálna stránka je super. Vynikajúca výprava. Kostýmy sú skvelé, prostredie zámku je skvelé a niektoré zábery pôsobia skutočne ako umelecké dielo. Dobre sa na to pozerá, dobre sa to počúva a hlavne to skutočne vie pobaviť. Takže ak máte čas a záujem, choďte si tento film čeknúť. Z Lanthimosovej tvorby môj najobľúbenejší a rozhodne film, ktorý stojí za to. Hodnotenie: A(19.1.2019)