Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Začátek 18. století. Anglie je ve válce s Francií. Závody kachen a pojídání ananasů se však přesto těší nebývalé oblibě. Na trůnu sedí selhávající královna Anna (Olivia Colmanová). O tuto nemocnou a náladovou ženu se stará její blízká přítelkyně lady Sarah Churchillová (Rachel Weiszová), která řídí zemi místo ní. Nová služebná Abigail Hillová (Emma Stoneová) si po svém příchodu získává Sářinu přízeň. Ta ji vezme pod svá křídla a Abigail vycítí jedinečnou příležitost vrátit se ke svým aristokratickým kořenům. Zatímco Sarah musí veškerý svůj čas trávit promýšlením válečné strategie, Abigail se za jejími zády rozhodne lady nahradit a stát se královninou společnicí. Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá po společenském žebříčku a od Sarah se přízeň začíná odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (HBO GO)

Malarkey

Řecký režisér vylítnul z řecké weird kinematografie jako bájný pták Fénix a dostal nabídku natočit něco většího, evropského, z prostředí anglické aristokracie. K tomu dostal na starost tři zkušené herečky, které tu předvádí absolutní bezcharakterní dno a jelikož je sám trošku divnej, pojal to poměrně opulentně. Škoda, že je film tak dlouhý. Být to kratší, asi bych se u této ujetiny nestihl ani nudit. Divných věcí je tu ale tolik, že to co Vám v prvních pěti minutách přijde divné, Vám v poslední půl hodině přijde poměrně běžné. Respektive tak běžné, že na daný záběr budete koukat a v podstatě nehnete ani brvou. Film je v podstatě natolik divný, že jsem u něj přišel o kus lidských emocí. Musel jsem vypít flašku Portského, abych si trošku urovnal myšlenky a vyskočil ze světa šlechty, kde se děje řada odporností a všem to přijde normální. Kvality film nicméně má. Nejvíce na mě, kromě hereckých bezemočních výkonů, zapůsobilo prostředí zámku a originální kamera. ()

Tom Hardy

Druhou půli jsem téměř protrpěl, protože co šlo, to Yorgos Lanthimos řekl v úvodních šedesáti minutách. Pak už se jen protáčí ty samé situace do vyšších otáček, ale totálně rezignuje na moment překvapení. Teda, vyjma úplně posledního "nekonečného" záběru (minimálně pocitově) na Emmu Stone a králíčky. Na ten už jsem vážně připravený nebyl. 50% ()

Matty

Opulentně aranžovaná, famózně nasnímaná a zahraná romantická/převleková komedie, ve které si postavy namísto vyznání lásky říkají „Vypadáš jako jezevec!“. Neboť za jeden z nejlepších filmů loňského roku považuji ten, ve kterém žena svého partnera miluje tolik, že mu připraví omeletu z jedovatých hub, vítal jsem tuhle rovinu s radostí. Pokračování zde. 80% ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $34,366,783Tržby Celosvetovo $95,883,711Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Ostal som zhrozene prekvapený, toto ma dostalo. Nečakal som od toho nič, maximálne anglicky chladnú konverzačku do vetra, však šlachta a jej úlety. A ostal som milo ohromený, Yorgos Lanthimos ma dostal do kolien. Videl som od neho len Homara ale toho som nedokázal ani dopozerať. Tuto to akosi všetko dobre sadne, ten suchý až čierny humor, občas dokonca aj perverzné ale všetku sedí. Herecky priam excelentne. Emma Stone len potvrdzuje že vie strhnúť, mrcha nepodarená. /videl v kine: 75%/ ()

Enšpígl

Lidská manipulace v ukázkově dokonalé filmařině. Všechny tři ženský postavy předvádí mistrovský výkony, jen bych trošku polemizoval zda Olivia má hlavní roli, protože od tý doby co vleze do děje Emma má většinu času na plátně ona a je to rozkoš sledovat tu její manipulativní svini. Tam některé scény jsou díky hereckým výkonům neuvěřitelně silný a zatímco Emča do toho dáva takovou tu ženskou cílenost. Olivia hraje způsobem, kterýmu říkám nezapomenutelný minimalismus a když se tyhle dvě postavy střetnou ve společných scénách, tak jsem si vysloveně vychutnával každou sekundu před plátnem. Postava Sarah byla zase krásná kombinace chladné dominance a touze mít moc s klasickou ženskou touhou milovat, tedy v jejím případě svým jedinečně sobeckým způsobem. Některý scény jako Anino nasazovaní jezdeckého munduru čistě v hudebně-obrazovém provedení jsou fakt luxusní. Film, vůbec disponuje mimořádně kvalitním OST i výpravou, ze které kamera vytříská maximum. ()

• Film se natáčel na zámku Hampton Court Palace a v jeho zahradách, který se nachází na jihozápadě Londýna a nechal si ho postavit král Jindřich VIII. (Kamkon)
  • Kameraman Robbie Ryan používal pri natáčaní umelé dodatočne svetlo veľmi zriedka, väčšinou sa natáčalo len pri prirodzenom svetle či svetle sviečok a ohňa v kozube. (Astonko)