Favoritka

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Historický / Životopisný

Irsko / Velká Británie / USA, 2018, 119 min

Černá komedie o třech (bezchybně zahraných) nesympatických manipulativních mrchách. Nikterak složitý příběh by mě sám o sobě asi moc nebavil, ale ta Lanthimosova záměrná precizní divnost (zahrnující i dost specifickou práci s kamerou) tomu dodává šmrnc a osobitost. Chvílemi (nejen) svým cynismem velmi zábavné a vtipné (tedy pokud se dokážete na ten netradiční styl alespoň trochu naladit). Na druhou stranu moc nechápu, že se režisér více neodvázal v erotických a sexuálních scénách - jedno odhalené prso mi připadá na tak okázale "švihlý" film trochu málo... Jinak ale ok, znovu to nejspíš nikdy neuvidím (není to úplně můj šálek čaje), ale toho jednoho zhlédnutí nemám důvod litovat. 70 %(11.3.2019)

Vztah královny Anny a jejích poddaných mě bavil. Snad kvůli skvělému herectví Olivie Colman nebo obou nejbližších dam v podání Emmy Stone a Rachel Weisz. Co mě bavilo míň, byla šílená kamera (rybí oko v nevhodných chvílích), přepísklá stopáž a poněkud zneklidňující humor. Favoritku beru jako film o manipulaci a manipulátorech, nikoli jako historickou frašku, kterou asi chtěla být.(21.2.2019)

Favoritka byla mé první setkání s režisérem Lanthimosem, jehož jméno v posledních letech rezonuje na různých filmových festivalech díky jeho osobitému tvůrčímu stylu. Snímku se nedá rozhodně upřít originální přístup k historickému tématu a k vedení aktérů. V podstatě jde o koncert tří velice talentovaných hereček, z nichž nejvíce vyčnívá Olivia Colman v hlavní roli - Oscara bych jí opravdu přál, i když proti ní stojí Akademií dlouho opomíjená Glenn Close. Musím přiznat, že mi místy bylo královny Anny velmi líto a rozhodně bych nechtěl být na jejím místě - obklopena spoustou manipulátorů, kteří umí skvěle využít situaci a zneužít královnu s vrtkavým zdravím a chabým vzděláním. Režisér si rozhodně nebral servítky a naservíroval nám nejednu syrovou scénu, která podtrhávala tamní atmosféru, v níž se odehrával boj na ostří nože mezi dvěma nadmíru inteligentními ženami. Emočně nejsilnější scénou pro mě bylo nejspíš odůvodnění chovu králíků. Film těžící z neotřelého scénáře ("jezevec", obskurní tanec), úžasných hereckých výkonů a výtvarné stylizace (nezvyklé záběry kamery). P.S. Myslím, že si v budoucnu najdu čas na další režisérovy snímky.(6.2.2019)

Žádný zázrak. Čekala jsem to vtipnější, záživnější, chytřejší a celkově prostě lepší. Humor mi převážně sedl, ale nemohl film utáhnout sám a ostatní aspekty filmu moc nefungovaly. Herecké výkony ničím nevynikaly a výprava byla dost pomalá. Hudební podklad byl ovšem hodně zajímavý a v mnoha scénách to jediné, co si udrželo mou pozornost. 3*(4.1.2019)

Yorgos Lanthimos je veľmi zvláštny režisér, no aj napriek tomu si ma jeho filmy vždy získajú. To platí aj pre Favoritku. Chýbala síce tomu tá obvyklá bizarnosť ako tomu bolo povedzme pri Jeleňovi (2017), no na druhú stranu divák dostane výpravne fantasticky zvládnutú smutno veselú drámu so smiešne zvláštnymi charaktermi jednotlivých postáv. No tie ani najmenej nebránia pomerne slušnému obrazu svojej doby, kde sa kopí jedna intriga za druhou. Tiež treba oceniť niektoré dialógy - na prvý pohľad smiešne, no väčšina z nich skrývala peknú myšlienku. Slušný nadpriemer. 80/100(4.2.2019)

• - Spoiler: Vo filme vôbec nie je spomenutý manžel kráľovnej Anne (Olivia Colman), princ George z Dánska, ktorý zomrel v roku 1708. Jeho smrť spolu s úmrtiami ich detí boli hlavnými príčinami kráľovninej depresie. (Astonko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2018 na Benátském filmovém festivalu. (Varan)

• - Emma Stone je jedinou Američankou v hereckom ansámbli. (Astonko)