Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Je 18. století a ve Velké Británii vládne královna Anna. Její nejbližší přítelkyní a oporou je Lady Sarah. Za tou jednoho dne přijede její sestřenice Abigail a poprosí ji, zda by ji v království nezaměstnala. Lady Sarah Abigail vyhoví a dá jí práci. Sama za královnu vše vyřizuje a v podstatě za ní vládne. Činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně války i státu. Anna totiž není příliš vzdělaná a k tomu trpí dnou. Začne se cítit lépe, až když jí Abigail přinese bylinky z lesa. Lady Sarah dá proto Abigail za odměnu lepší pokoj a vezme si ji pod své křídlo, takže spolu chodí na všechny schůzky. Jednoho večera Abigail zjistí, že královna a Lady Sarah spolu mají milostný poměr. Přistihne je, jak se líbají, ale nikomu to neřekne. Anna ani Lady Sarah netuší, že je Abigail viděla. Jednoho dne Lady Sarah pošle za královnou Abigail místo sebe. Když si hrají s králíky, Anna se jí svěří, že přišla již o 17 dětí, což jí zanechalo velké šrámy na duši. Abigail s ní začne trávit více času a začnou si rozumět. Když si k sobě jednoho dne Anna zavolá Abigail místo Lady Sarah, Lady Sarah se to nelíbí. Abigail se mezitím začne sbližovat s Mashamem, jedním mužem z království. Chtěla by si ho vzít, ale on se se služebnou nemůže oženit. Abigail si začne představovat, jaké by to bylo, kdyby měla vyšší postavení. Je rozhodnutá pro to udělat cokoliv, a tak se záměrně začne milostně sbližovat s královnou Annou. Lady Sarah pak jednoho večera Abigail přistihne, jak leží nahá u královny v posteli. Další den jí tedy oznámí, že jí propouští. Abigail se nehodlá vzdát, proto se sama několikrát praští, až jí začne téct krev z nosu. Když to uvidí Anna, rozhodne se z ní udělat svou dvorní dámu. Lady Sarah to naštve, protože chce, aby ji Anna propustila. Té se ale líbí jejich milostný vztah. Lady Sarah si začíná uvědomovat, že Anna se začíná o Abigail zajímat a zapomíná na ní. Ani ona se ale nehodlá vzdát, proto začne o Annu bojovat... (TV Prima)

Trailer 3

Malarkey

Řecký režisér vylítnul z řecké weird kinematografie jako bájný pták Fénix a dostal nabídku natočit něco většího, evropského, z prostředí anglické aristokracie. K tomu dostal na starost tři zkušené herečky, které tu předvádí absolutní bezcharakterní dno a jelikož je sám trošku divnej, pojal to poměrně opulentně. Škoda, že je film tak dlouhý. Být to kratší, asi bych se u této ujetiny nestihl ani nudit. Divných věcí je tu ale tolik, že to co Vám v prvních pěti minutách přijde divné, Vám v poslední půl hodině přijde poměrně běžné. Respektive tak běžné, že na daný záběr budete koukat a v podstatě nehnete ani brvou. Film je v podstatě natolik divný, že jsem u něj přišel o kus lidských emocí. Musel jsem vypít flašku Portského, abych si trošku urovnal myšlenky a vyskočil ze světa šlechty, kde se děje řada odporností a všem to přijde normální. Kvality film nicméně má. Nejvíce na mě, kromě hereckých bezemočních výkonů, zapůsobilo prostředí zámku a originální kamera. ()

Enšpígl

Lidská manipulace v ukázkově dokonalé filmařině. Všechny tři ženský postavy předvádí mistrovský výkony, jen bych trošku polemizoval zda Olivia má hlavní roli, protože od tý doby co vleze do děje Emma má většinu času na plátně ona a je to rozkoš sledovat tu její manipulativní svini. Tam některé scény jsou díky hereckým výkonům neuvěřitelně silný a zatímco Emča do toho dáva takovou tu ženskou cílenost. Olivia hraje způsobem, kterýmu říkám nezapomenutelný minimalismus a když se tyhle dvě postavy střetnou ve společných scénách, tak jsem si vysloveně vychutnával každou sekundu před plátnem. Postava Sarah byla zase krásná kombinace chladné dominance a touze mít moc s klasickou ženskou touhou milovat, tedy v jejím případě svým jedinečně sobeckým způsobem. Některý scény jako Anino nasazovaní jezdeckého munduru čistě v hudebně-obrazovém provedení jsou fakt luxusní. Film, vůbec disponuje mimořádně kvalitním OST i výpravou, ze které kamera vytříská maximum. ()

Tom Hardy

Druhou půli jsem téměř protrpěl, protože co šlo, to Yorgos Lanthimos řekl v úvodních šedesáti minutách. Pak už se jen protáčí ty samé situace do vyšších otáček, ale totálně rezignuje na moment překvapení. Teda, vyjma úplně posledního "nekonečného" záběru (minimálně pocitově) na Emmu Stone a králíčky. Na ten už jsem vážně připravený nebyl. 50% ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $34,366,783Tržby Celosvetovo $95,883,711Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Ostal som zhrozene prekvapený, toto ma dostalo. Nečakal som od toho nič, maximálne anglicky chladnú konverzačku do vetra, však šlachta a jej úlety. A ostal som milo ohromený, Yorgos Lanthimos ma dostal do kolien. Videl som od neho len Homara ale toho som nedokázal ani dopozerať. Tuto to akosi všetko dobre sadne, ten suchý až čierny humor, občas dokonca aj perverzné ale všetku sedí. Herecky priam excelentne. Emma Stone len potvrdzuje že vie strhnúť, mrcha nepodarená. /videl v kine: 75%/ ()

Matty

Opulentně aranžovaná, famózně nasnímaná a zahraná romantická/převleková komedie, ve které si postavy namísto vyznání lásky říkají „Vypadáš jako jezevec!“. Neboť za jeden z nejlepších filmů loňského roku považuji ten, ve kterém žena svého partnera miluje tolik, že mu připraví omeletu z jedovatých hub, vítal jsem tuhle rovinu s radostí. Pokračování zde. 80% ()

• Sandy Powell pracovala ako kostymérka na tomto filme a zároveň tiež na filme Návrat Mary Poppins (2018). Mala šťastie, pretože obe natáčania prebiehali v susediacich štúdiách v Pinewoode. Oba filmy jej následne vyniesli nomináciu na Oscara. (Astonko)