• Rumunsko

• Francie

Drama / Komedie

Rumunsko / Francie / Bosna a Hercegovina / Chorvatsko / Makedonie, 2016, 173 min

Výtečně zrežírované, absolutně osekaný styl sedí dokonale (hlavní stylistický prostředek je přerámování). Jinak je to podle mého názoru záměrná ne-komedie. Stačí si představit, jak by se u toho člověk lámal smíchy, kdyby to napsal a natočil třeba Porumboiu a proč to takové není. A Sammartini v úvodních titulcích!(10.10.2016)

Je to celkem dlouhé, zjístíme, že se v Rumunsku špatně parkuje. Zjístíme, že není jasný názor na 11. září. Zjístíme, že rozkol mezi generacemi může být všude stejný. Zjístíme, že problémy v rodinách jsou všude stejné. Zjístíme, že zádušní mše vypadaá jinak než u Nás. Prostě taková sonda do Rumunsku, trošku delší než by usela být.(3.12.2017)

Veľmi náročné na pozornosť, zo začiatku hrozne ubíjajúce, neskôr aj chaotické (chvíľu trvá kým sa divák v tých rodinných väzbách ako-tak zorientuje), no pokiaľ má človek v sebe aspoň štipku trpezlivosti bude odmenený... Podobne ako v Smrti pána Lazaresca aj v tomto prípade režisér dodržal svoj autentický prístup smerom k postavám, dôsledkom čoho bol pocit, ako keby som bol súčasťou tej rodiny. Rodinka to bola ako vystrihnutá z reálneho života a ako v každej rodine i tu sa riešili rôzne problémy, či už v osobnej rovine jednotlivcov (manželské problémy, podvádzanie, generačné vzťahové problémy...) alebo aj v globálnejšom merítku (september 2001, Charlie Hebdo masaker...). Na týchto príkladoch režisér krásne demonštroval márne hľadanie pravdy alebo nejakého riešenia problémov, čoho dôsledkom bol akýsi neurčitý tiesnivý pocit (hlavne ku koncu). Asi vážne nám nezostáva nič iné iba sa na týchto veciach zasmiať a skúšať si žiť ďalej svoj normálny, obyčajný život, veď človek aj tak zostane len človekom. Treba si tiež uvedomiť, že asi najpálčivejšia otázka, ktorá sužuje ľudstvo už od začiatku jeho existencie - "ako žiť?" nebude zodpovedaná asi nikdy, márnosť nad márnosť. Slušný nadpriemer a hŕba všelijakých pocitov k tomu. 80/100(20.7.2017)

Konverzační film odehrávající se víceméně jen v prostředí jednoho bytu, v režii Cristi Puiu. Prostředí, v němž se odehrává příběh tohoto snímku, je více než důležité. Do rodinného bytu se sjíždějí rodinní příslušníci, aby zde uctili památku zemřelého manžela, otce, strýce. A to je vše, co potřebujete vědět. Jelikož se jedná o sešlost velké rodiny, je velmi komplikované, minimálně zpočátku snímku, se vůbec vyznat ve všech vztazích jednotlivých členů rodiny. Není to však ve výsledku až tak podstatné. Klíčovější je o čem se mluví, co se probírá. Řeší se různé problémy, útoky ve Francii, 11. září, ale i na první pohled banální věci jakou je oblek pro jednoho z nich. Celý film se line ve velmi pomalém tempu a je docela obtížné udržet pozornost, až příchod Tonyho a jeho odhalení probudí z letargie. Snímek celou dobu střídá mezi lepšími a poněkud horšími chvilkami a při takové stopáži se to musí projevit.(13.6.2018)

"Mám sto chutí odjet do Bulharska." Toto pohřební úsměvné drama se odehrává tři dny po teroristických útocích na pařížskou redakci časopisu Charlie Hedbo. Trvá tři hodiny. Dám mu tři hvězdičky. Takhle dlouho jsem totiž na večeři snad ještě nečekal a přestože měla proběhnout třetí den po antentátu ve Francii, její očekávání zaplňovala hlavně připomínka událostí z jedenáctého září dva tisíce jedna, jako kdyby snímek vznikl k jejich patnáctiletému výročí, debata o výhodách i nevýhodách komunistického režimu, nebo hádka s tématem orálního sexu, či trampoty způsobené nepadnoucím oblekem, špatným parkováním, ale také ožralou feťačkou. Název filmu je podle režiséra prý samolibý nesmysl, žert který má zabránit jeho různým výkladům v zemích distribuce, avšak evokuje také jakousi emociální vyprahlost.(12.10.2016)

• - Na otázku po významu názvu filmu se režisér nechal slyšet, že: "Nemá žádný význam, jen se mi líbil." (trojúhelník)

• - Film byl vybrán jako zástupce rumunského filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film. (orkadimenza)