Oklamaný

• USA The Beguiled (více)
USA, 2017, 93 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Scénář:

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář) (více)

Hudba:

Laura Karpman

Dusno až k zalknutí. Tak lze nejlépe charakterizovat atmosféru v izolované dívčí internátní škole, kde se znenadání objeví muž. Jediný široko daleko. Za zdmi izolované dívčí školy zuří americká občanská válka, ale její studentky a učitelky probíhající konflikt neberou na vědomí. Dokud nezaklepe na jejich dveře. Těžce zraněného nepřátelského důstojníka Johna McBurneyho (Colin Farrell) se ujmou v aktu křesťanského milosrdenství, aby ho, hned jak se trochu postaví na nohy, vydaly „svým" vojákům jako válečného zajatce. Jenže John si postupně omotá kolem prstu nejen mladičké studentky v čele s krásnou Alicií (Elle Fanning), ale i jejich staropanenskou učitelku Edwinu (Kirsten Dunst) a především ředitelku školy (Nicole Kidman). Ve všech se díky němu probouzejí emoce, které ještě nebo už dlouho nezažily. O to jsou ničivější a nebezpečnější, protože John si neuvědomuje, že se ocitl uprostřed bitvy, která je strašlivější než všechny boje probíhající války. (CinemArt)

KajunkaB

Líbilo se mi to, dobrá atmosféra i herecké výkony obou hlavních ženských protagonistek. Alicía mi lezla na nervy i přesto, že moc scén neměla a naopak malá Amy byla kouzelná. A náš voják? V prvé řadě sympaťák, Colina mám ráda a role mu sedla, ale nedovedla jsem se rozhodnout, komu vlastně fandím, komu věřím a koho lituji. Jako celek to bylo dobré, ale být aspoň polovina filmu taková, jako poslední půlhodina, byla bych nadšenější. ()

Dupac

Pro dobu plnou vyhrocených emancipačních a feministických diskusí a kampaní je Oklamaný docela příznačný film a věřím, že s tímhle záměrem do toho Sofie Coppola šla. Pro macho-Yankeeského důstojníka v podání Colina Farrella to pak samozřejmě nemohlo dopadnout dobře. Dokud je submisivní, nemohoucí a odevzdaně leží v posteli, se zdají jeho šance na to, že se o něj osazenstvo internátní školy postará a nepráskne ho jižanským vojákům, poměrně vysoké. Související přízeň místních lolitek, přetahujících se o trochu toho testosteronu s ostřílenou Kirsten Dunst určitě není nepříjemná, i když z pohledu tempa první půlky filmu poměrně hraniční. K ospalé atmosféře vydatně přispívá i podivně vyšisovaná digitální kamera. Ale jak praví klasik, "ženy mohou zabíjet, koitus je drahý" (a dominance matriarchátu nevyhnutelná), takže zvrat v ději nakonec opravdu přijde. Závěrečná gradující půlhodina, která si vysloužila čtvrtou hvězdu mého hodnocení, budiž ponaučením pro nás všechny chlapy, kteří dosud fungujeme podle přežitých genderových stereotypů. 75 % ()

Ascites

Občanská válka, jeden dům, 7 žen a jeden zoufalý dezertér, který je samým štěstím v sedmém nebi, když se k těm ženským dostane. Jako existuje povinná literatura, tohle by měl být takový povinný film s poučením pro všechny chlapy, kteří to táhnou na více frontách najednou. Během filmu se sice nedostaneme nikam dál než k plotu venkovského sídla a počet herců nepřesahuje desítku, ale alespoň můžeme nerušeně sledovat, co se odehrává uvnitř uzavřené ženské komunity. Kočky by si klidně vzájemně vyškrábaly oči, když jde o to, která z nich získá víc přízně pohledného desátníka. A musím uznat, že desátník to něma náramně umí. Když jde ale do tuhého, stane se z holek smečka šelem, které nemají ani kapku slitování. Herecké obsazení se povedlo, Nicole Kidman i Colin Farrell byli výborní, role Kirsten Dunst mohla dostat ještě o špetku víc prostoru, osobně mi totiž připadala vůbec nejzajímavější. Hudba tady nijak zvlášť nepřitáhla pozornost, ale kostýmy i interiéry byly krásné. Tenhle příběh by se s určitými úpravami dal zasadit vlastně do kterékoliv doby. Bylo to pěkné, bylo to i poučné. ()

AmikCZ

Doporučuji zhlédnout nejdříve trailer, pak si udělat představu o ději filmu a konfrontovat to s realitou. Už za to dávám 80%. Perfektní herci, hezky popsaná atmosféra občanské války z pohledu žen a dětí. ()

silverscreen

Film je nádhernou ukázkou boje osamocených mladých žen o přízeň zraněného vojáka, často až s prvky lehké komedie. Bohužel to pro mě zkazí trochu špatný závěr - pro někoho možná detail, ale aby člověk zemřel po otravě hub během jedné minuty mi přišlo nelogické (nejtěžší otrava vochomůrkou zelenou trvá po pozření do smrti kolem 12 hodin). Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami. ()

lineker

Co si budeme namlouvat tou hlavní hybnou silou filmu je velmi dobré herecké obsazení. Ta pravá hutná atmosféra, která měla ze snímku vyzařovat se prostě nepovedla. Dívčí internátní škola s řádně prořídlém osazenstvem, do kterého je naimplementován zraněný voják. Nepřítel. V ženách se probouzí to vše co je při nepřítomnosti druhého pohlaví potlačeno. ()

poppy75 odpad!

jedine co stalo za to,boli malebne zabery na krajinu so zapadajucim slnkom a dievcata v zahrade...inak nudny plytky nabubreny brak s dejom,ked ani autorka sama zrejme netusila,co sa z toho vyvinie,akurat mala napad,ze chlap v dievcenskej skole...napatie nulove,postavam sa neda porozumiet ani k nim vytvorit vztah...john nazve eddinu neznou kraskou-sorry,ale zhrbena kirsten dunn s tvarou vyzitej dedincanky vyzera vselijak,len nie ako nezna kraska...nicole kidman strasidelna ako vzdy...chabucky pribeh ktory sa hra na nieco,co sofia coppola nezvladla... ()

matus.sott

Muz vyviazne z vojny no este netusi ?...... ze hasterive zeny.....no ved posud sam :D neskutocny vizual Coppolka ma kopla do zadku ....nerozumiem 61 percent hodnotenie ()

mudrscorpion

Pro mě je tento film docela zklamáním.... Po skvělém traileru jsem se na film velice těšil, a film to byl dobrý cca do půlky... Ten závěr...ten se vážně nepovedl... :-/ ()

Marky__

Colinna Farella mám ráda, nejen jako herce, je to prostě hezoun, ale film nezachránil. Je to úzkoprsé, nudné, nepřirozené...líbilo se mi snad jen to přírodní svícení, které filmu dodalo na autentičnosti té doby, ale to je tak asi vše...Jinak mě film vyloženě nebavil.. ()

viax

Unylé a natahované. Dámy z Jihu by s takovým nevycválaným Irem zatočily stejně snadno jako s plevelem na zahradě. Jen by se jim muselo chtít si zamazat ručky. Stále měly pevně v rukou celé dění a ve chvíli, kdy bylo potřeba definitivního zásahu, to elegantně vyřešily. Ty kecy okolo a to váhání vás nesmí splést, vždyť forma je to hlavní, že? Jen kdyby to nebylo celé tak nějak nudné... Podpovrchový boj tam sice je, ale schází tomu dramatický náboj. ()

BillyGoat

Tohle byla neskutečná nuda. A jak dobře ten trailer vypadal! Ach, přes ten pěkný měkký filmový materiál, na který to bylo natočeno a potemnělé scény, je z filmu patrný jeden neúnosný fakt : Mary-Jane, tedy Kirsten Dunst, stárne. A vůbec jí to nesvědčí. Jediný OPRAVDU DOBRÝ film S. Coppolové je opravdu Ztraceno v překladu. ()

Lisak_Pedro

Herecké obsazení je skvělé, ale přesto ten film nestojí za nic. Originál z roku 1971 s Eastwoodem je 1000x lepší. Je to takový bez emocí, bez života. ()

Coumway

Ružovkastý exkrement.1 * za tematiku z ktorej by sa dalo vytrieskať až nechutne veľa keby sa toho chopila lepšia režisérska ruka a takisto ,,zodpovednejší,, scenárista.A * číslo 2 za herecké výkony N.K. a C.F. i keď nimi nemali šancu film zachrániť . ()

princeznaaur

Na to,ze tam hraly takove hvezdy,tak scenar stoji za starou belu,a jeste jak to vubec neodcejpalo.dokoukaa jsem s tim,ze se to jeste nejak vyvrbi,ale ono nic. ()

PORTER44

Tak nevím proč ale film z 1971 s Eastwoodem byl o mnoho lepší o 100 procent to lépe zahrál jak on tak ostatní,tento remake neměl takové grády . ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

01.12.2018

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)