Oklamaný

• USA The Beguiled (více)
USA, 2017, 93 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Scénář:

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář) (více)

Hudba:

Laura Karpman

Dusno až k zalknutí. Tak lze nejlépe charakterizovat atmosféru v izolované dívčí internátní škole, kde se znenadání objeví muž. Jediný široko daleko. Za zdmi izolované dívčí školy zuří americká občanská válka, ale její studentky a učitelky probíhající konflikt neberou na vědomí. Dokud nezaklepe na jejich dveře. Těžce zraněného nepřátelského důstojníka Johna McBurneyho (Colin Farrell) se ujmou v aktu křesťanského milosrdenství, aby ho, hned jak se trochu postaví na nohy, vydaly „svým" vojákům jako válečného zajatce. Jenže John si postupně omotá kolem prstu nejen mladičké studentky v čele s krásnou Alicií (Elle Fanning), ale i jejich staropanenskou učitelku Edwinu (Kirsten Dunst) a především ředitelku školy (Nicole Kidman). Ve všech se díky němu probouzejí emoce, které ještě nebo už dlouho nezažily. O to jsou ničivější a nebezpečnější, protože John si neuvědomuje, že se ocitl uprostřed bitvy, která je strašlivější než všechny boje probíhající války. (CinemArt)

rigby

Pohledné obrázky, vydařená atmosféra. Docela příjemný komorní film. Jen ten konec je hodně drsný a chladný, tohle dovedou jen ženy. Předtím je to trochu živější a hlavně živočišnější. Ale vlastně je to jen o čekání na konec. Dlouhé dialogy, nuda k uzívání i na tu krátkou stopáž. 2+ ()

hony23

Ten Kolík Farell má ale smůlu. Zranění v občanské válce utrpí zrovna nedaleko pičího internátu plného sexuálně zanedbaných a dosti odporných škeblí, které se ho s radostí ujmou doufaje v nějaké ty multiotvorové radovánky. Zručný tvůrce pornofilmů by z takového námětu vykouzlil dozajista zábavnou podívanou, leč režisérka Coppola se z toho jala zhotovit historické drama, které spočívalo v tom, že děvčata švitořila, vyšívala dečky, Colin zahradničil a společně se všichni modlili a večeřeli, takže pruda, co se táhla jak kemr flusnutý na sklo. Veškeré drama spočívalo v tom, která bude nakonec tím slizounem obšťastněna a jak to unesou ostatní chovanky z té pizdí farmy. Jedinou hvězdičku dávám tvůrcům za výstižný název filmu, který přesně popisuje mé pocity po shlédnutí. ()

Scaevola

Uznávám nejasně zneklidňující atmosféru válečných let a opuštěných ženských srdcí, přitakávám rozehranému příběhu i vstupním motivacích jednotlivých postav a jsem i ochoten přijmout prvních přibližně dvacet minut, kdy se všichni zůčastnění nenásilně oťukávají zkoušejíce, jak daleko mohou ve své nezávaznosti zajít, ale jakmile je poprvé vysloveno vážné "Miluji Tě", ztrácí snímek smysl a scénář se nedokáže rozhodnout, kdo je manipulátor, kdo zloduch a kdo zasloužená oběť. Byť tedy (snad) chápu uměleckou snahu o postižení neurčitosti, nebyl jsem ochoten přistoupit na předloženou hříčku pro její nepřesvědčivost a nesoudržnost. ()

allegria

Bohužel jsem od prvního záběru z lesa věděla, o co půjde, protože jsem tento film kdysi už viděla (s Eastwoodem v titulní roli). Přesto jsem se dívala ráda na novou verzi, a moc se mi to líbilo. Bylo to o trochu autentičtější, nádherně vykreslená atmosféra, i když neustálé příšeří mě osobně dost rozčiluje - ale musím uznat, že to bylo věrohodné. Hereci - velmi dobře vybrané typy. ()

Kozlowski8

V době, kdy zuří americká občanská válka, přijmou obyvatelky izolované dívčí školy těžce zraněného nepřátelského vojáka, aby ho uzdravily a poté vydaly "svým" jako válečného zajatce. Pět studentek, učitelka a ředitelka školy na izolovaném, odlehlém místě a mladý, hezký a milý muž. Začíná jakási válka emocí, citů, milostných tužeb a chtíčů, která je v mnoha ohledech strašnější, než ta na okolních bojištích. Je zajímavé sledovat vývoj a psychologické rozpoložení všech zúčastněných, které jsou velice hezky povahově vyprofilovaní - i když tady mohla Coppola klidně trochu víc přitlačit na pilu a být odvážnější a výraznější. Zrovna tak základní linie příběhu měla být o něco hustší a bohatší na dějové události, které by tak trochu narušily určitou jednotvárnost. U mne to na 4* není. 65%. ()

karnifex

Zvláštní film. Sledování některých scén mi bylo až fyzicky nepříjemné (Johnova manipulace děvčaty/ženami, ředitelčina manipulace Amy). Celkově z toho mám spíše rozporuplné pocity (ale jak uvádí někteří - jedná se o nejednoznačný film). A taky mě napadá souvislost se Smrtí panen - toto je jeho dvojče/protiklad. ()

PTuranyi

Spočiatku tento príbeh vyzerá na veľmi dobrú psychologickú drámu s hviezdnym obsadením. Čoskoro sa však celá dráma zvrhne na koketériu, v ktorej desiatnik McBurney nadbieha slečne Marte, Edwine a žiačkam. Ťažko však povedať či tak robí z vášne/chlípnosti, alebo sa snaží upevniť si pozíciu, aby nebol vyhnaný. Skutočná dráma začne až potom, ako je pristihnutý Edwinou, ktorá mu to zhltla aj s navijakom a pri páde zo schodov sa zraní tak, že mu ju musia amputovať. Produkcia je kvalitná, ale o dramatizáciu deja sa veľmi nestará a použitie hudby je minimálne. Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst a Elle Fanning hrajú vynikajúco, ale svojimi výkonmi diery v dramatizácii nedokážu vyplniť. 65% ()

Zofinka2

Docela mě zklamal film Oklamaný. Čekala jsem tam nějakou romantiku a lásku. Ta tam nebyla. Ještě mi vadil předvídatelný konec. Žádný zvrat nebo překvapení se od půlky do konce nekonalo. Přesto docela dobrý film a na 3* to stačí. ()

hanca.uh

Pěkný film, příjemný, trochu jakoby místama až "naivní", ale bavil mě. Jak nám ženám schází ten mužský prvek, pokud jej delší dobu nemáme...:-)). Chyběl mi tam jen širší výklad a důvod chování postav. Výborná N. Kidman - prostě dáma každým coulem jako vždy, i při rozhodnutí amputace důstojníkovi nohy :-)) ()

louisalotta

Taky si přijdu tak trochu oklamaná. Čekala jsem film plný zvratů, kdy nevíte, kdo blafuje a kdo je oblafnutým, ale nakonec jediný zvrat prozrazuje už trailer a já tak měla pocit, že jsem omylem v kině zhlédla nějakou neúplnou verzi filmu... Ale jinak to pro mě byla moc hezká podívaná - od dobových kostýmů přes ponurou atmosféru až po skvělé herecké výkony. Fakt, že film nedoprovází vesměs žádná hudba kromě zpěvu dívek, mi vůbec nevadil. Naopak to skvěle podtrhovalo tu zmiňovanou atmosféru. "Rukopis" režisérky je hodně znatelný a podobný například filmu Marie Antoinetta. ()

Kreptry

Nebavilo mě to. A poznala jsem to podle toho, že jsem si v polovině filmu přála vidět titulky. Už při prvním pohledu na okolí, ve kterém se děj odehrává, na vás působí ta nuda a vedro. Trailer je velmi matoucí, protože jsem podle něj očekávala něco úplně jiného. Ale asi je to má chyba, měla jsem si zjistit o čem to celé je. Nevadí... ()

Naby

Zarukou jiste kvality byl hned Colin, udajne si vybira v cem bude hrat, takze to byla volba kvuli nemu. Jinak urcite zajimave natoceny film. Celou dobu jsem byl napnutej a hltal co bude dal. Naladu jsem mel pripravenou opravdu dobre, jen jedna z ukazek ukazuje priliz, takze jsem byl o jedno prekvapeni trochu ochuzen. Jinak urcite nadprumerny, neotrely scenar. Celkem 4,1* ()

foils

Coppolová předvedla v The Beguiled docela nevšední motivaci pro klasickou jednotu místa, času a děje - interakce se světem za plotem je z principu nežádoucí, protože by vše nenávratně zničila. Zajímavá je možnost interpretace v kontextu současných utečeneckých krizí. Též možnost dvojího čtení - zda osazenstvo školy mělo modrý hadr vyvěsit už na začátku, nebo zda si naopak za vývoj událostí mohlo spíš skrze vlastní intriky, přetvářku apod. *** 1/2 ()

injoy

Drama? A kde? Napětí k zalknutí, jak hlásá úvodní popis filmu? Ani náhodou, spíš nuda k zalknutí. Přitom trailer nevypadal špatně, ale popisek je úplně mimo. ()

Alasdaira

Hvězdné obsazení zdaleka není vše, v případě tohoto snímku akorát klamavá reklama. Mohlo to být napínavé komorní psychodrama. Rozblebtlá a vleklá nuda. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

01.12.2018

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)