The 39 Steps

• slovenský

39 stupňov

Mysteriózní / Thriller / Drama

Velká Británie, 1935, 86 min

4+. Mirne chaoticky spionsky film spise komedialniho strihu, odehravajici se na uzemi Skotska. Myslim si, ze se asi shodnu s vetsinou kdyz naznacim, ze Hitchcock pozdeji natocil mnohem lepsi kousky...ale 86 minut utece jako voda a The 39 Steps urcite pobavi priznivce cb filmu. A navic je tam krasna a zabavna Madeleine Carroll... :-)(4.5.2009)

Je to trochu paradox, ale ta Ondříčkova s úctou dělaná parodická verze 39 stupňů z prken Dejvického divadla o čtyřech hercích mi přišla o fous lepší originálu. Nejen, že je Jarda Plesl Robertem Donatem více než samotný Robert Donat, ale hlavně tam jsou ti ptáčci. A teď již k filmu samotnému. Vše co dělá Hitche Hitchem tu je skoro v čisté esenci (včetně nelogičností - čtyřiceti mílový úprk s policií v patách apod.). Jenomže to tak nějak nefunguje. Abych byl přesnější - mezi Donatem a Carrollovou to ne zcela funguje, ona jeho totiž dosti zastiňuje. Na což doplácí i film jako celek, am I right sir? Na druhou stranu to tempo je tak závratné, že mi to stejně došlo až po projekci.(2.1.2009)

Přepsáno v červenci 2018. 39 stupňů je špionážní thriller, čiperně běží vstříc životní výzvě a přijímá dobrodružství s lehkým nadhledem starosvětské zdvořilosti. Zápletka reflektuje politickou atmosféru doby, Hitchcock stále dokonaleji buduje a stupňuje dávku napětí a nezapomíná ani na odlehčení a romantické okouzlení kavalíra. 39 stupňů je zábavou, která má šarmantní střih a nerozhořčí mě ani drobné logické nesrovnalosti. Hlavní postavou životu nebezpečných špionážních hrátek je Richard Hannay (sympatický Robert Donat), nevědoucí Kanaďan uprostřed nesrozumitelně zlověstného telefonního vyzvánění. Je osobou v křížové palbě hrozby s maskovanou tváří. Pud sebezáchovy útěkem přibližuje k mlhavému cíli. Každé místo, slibující chvilku bezpečného úkrytu, se díky cynickému osudu mění v další chaotický zmar a spěšný útěk. Záchrana je nejasným pojmem. Hlavní ženskou postavou je Pamela (zajímavá Madeleine Carroll), cudná mladá žena, přinucená zlomyslností života k nechtěné spoluúčasti zběsilé honby za pochopením. Pravda je nejistá a nehmotně se vznáší ve skotské mlze. Výraznější postavou je Annabella Smith (zajímavá Lucie Mannheim), tajuplná žena, rozněcující rozporuplné vášně. Osud se škodolibě popadá za břicho. Důležitou postavou je profesor Jordan (pozoruhodný Godfrey Tearle), ctihodný a společensky významný občan skotského venkova. Nepatrné nitky slibují útěchu. K výraznějším postavám patří Margaret (křehká Peggy Ashcroft), mladá a řetězem manželství spoutaná skotská venkovanka s nezištně podanou pomocnou rukou, jako jediný výraz manželského vzdoru. A také její manžel John (John Laurie), starý žárlivec, katolický pozér a úplatný prospěchář. Z dalších rolí: profesorova ničím nepřekvapená manželka Louisa Jordan (Helen Haye), nevěřící soudce Watson (Frank Cellier), profesorova dokonalá služebná (Peggy Simpson), laskavá venkovská hoteliérka (Hilda Trevelyan), milostné avantýře nakloněný mlékař (Frederick Piper), či kabaretní triumf vědění pan Memory (Wylie Watson). 39 stupňů je žánrovou zábavou filmového dobrodružství se zachovalým otiskem starosvětské elegance a zdvořilosti. Příjemné k odreagování.(23.8.2009)

Léta jsem se chystal pustit do Hitchcocka a když už, tak to vzít důkladně, se startem nakonec právě u 39 STEPS. Tenhle thriller slušně odsýpá v záhadě a dobírání se pravdy, zaujme útěky horskou krajinou, najde si prostor i pro humor a nějakou tu (až dalo by se říct "mad lovers") romanci, kde pro mě vynikal snad nejvíc. Tématy nejistoty, špionáže a falešných obvinění zajímavě předchází studenou válku a příslib je značný.(23.5.2017)

Nechtěl bych být v kůži toho, kdo od filmu vyžaduje zápletku založenou na logickém vývoji. Hitchcocka tohle nikdy příliš nezajímalo, většinou točil zábavné a atmosferické snímky, které si kladli jediný cíl - divák se nesměl nudit. Proto není překvapením, že se děj "The 39 Steps" odvíjí pouze prostřednictvím mnoha náhod, přičemž tím nejdůležitějším zůstává pouze a jenom zběsilé tempo, v jehož rámci si Hitch klidně dovolí vystřihnout několik podstatných scén. Poznávacím znamením je rovněž vtip, mimořádně působivý zejména tehdy, sledujeme-li slovní výměny mezi nedobrovolně připoutanými uprchlíky. 8/10(12.1.2010)

• - Postava pana Memoryho (Wylie Watson) vychází z Hitchcockových vzpomínek z mládí. Předobrazem byla postava jistého pana Dartase, kterého Hitchcock potkal v Londýně. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hitchcock si pronajal 62 ovcí, aby scéna na skotských vřesovištích působila realističtěji. Ty však způsobily chaos a spásly část dekorací. (Sinecod)

• - Obsadit do hlavní role Madeleine Carroll byl nápad Hitchcockovi ženy Almy, která se s ní setkala jako první a svému muži ji doporučila. (Pavlínka9)