Reklama

Reklama

Maudie

  • Irsko Maudie (více)
Trailer 1
Životopisný / Drama / Romantický
Irsko / Kanada, 2016, 115 min

Obsahy(1)

Maud (Sally Hawkins) je inteligentní žena se zářivýma očima, kterou od dětství trápí artritida a každý pohyb je pro ni utrpením. Protože ale touží po nezávislosti na své až příliš starostlivé rodině, odpoví na inzerát, ve kterém 40letý starý mládenec Everett (Ethan Hawke) hledá hospodyni. Přestože to Maud v kuchyni vůbec nejde a většinu času tráví malováním, postupem času si Everettovo srdce získá. Když oběma dojde, že je mezi lidmi o Maudiny obrázky a kresby zájem, je to právě Everett, kdo ji podporuje v další snaze. Díky svému úsilí a přátelství s Everettem se z Maud nakonec stane slavná umělkyně. (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (95)

emma53 

všechny recenze uživatele

Já jsem se pak podívala na google.... na její pozitivně působící obrázky a domeček, v kterém bydleli. Ne všechno, jak se odehrálo ve filmu odpovídá skutečnostem. Vše je poměrně dost přikrášlené. Ale raději si nechme ty iluze z filmu. Jedno vím určitě, že na tenhle životopisný film nezapomenu. Famózní Sally Hawkins a jí v patách bručoun Everest, kterého si střihnul Ethan Hawke. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Používala světlé barvy, volila často přírodní motivy, takže se na jejích obrazech objevovaly květiny, zvířata, scenérie. Sama byla vstřícná a plná lásky ke všemu živému, podle toho tak její práce vypadala. Kanadská lidová umělkyně Maud Lewis se dočkala biografie, která je stejně bezelstná jako ona sama. Dívala se na svět pozitivně, ač se k ní mnozí nechovali dobře, protože její tělo zkroutila revmatoidní artritida. Rodině byla na obtíž, skočila tak po inzerátu mrzoutského podomního prodavače ryb, který potřeboval hospodyni. Nějakou dobu si na sebe zejména kvůli jeho staromládeneckým sobeckým návykům zvykali, nakonec se ale stali životními partnery. Přes bolestivou deformaci kloubů se začala naplno věnovat svému koníčku, který je nakonec živil. A její malby se dostaly až do Bílého domu. Výsledek je přímočarý a líbivý. Nechce si sáhnout na dno, nechce být ošklivý. Líbit se bude podle toho, jak je divák k tradičně pojatým biografickým kouskům (v drtivé většině s výjimečným hereckým výkonem v hlavní roli) nastavený. Já je vnímám jako jakousi pravidelnou ingredienci každoročního filmového kalendáře. Většinou se nechám zlákat, jen výjimečně ale podlehnu. Tenhle je za mě hodně zidealizovaný, herecky mi vedle Sally Hawkins sedl i proti zažitým škatulkám obsazený bručoun Ethan Hawke. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Hodně zidealizovaný, ale přesto silný příběh tělesně postižené ženy s uměleckým nadáním a jejího sociálním vyloučením postiženého muže. Velmi pěkně natočené biografické drama s prvky sentimentu, který ovšem místy ruší (třeba hudba je občas opravdu cukrkandlová), přesto je příběh a osudy malířky Maudie dostatečně surový, aby v divákovi sentimentální ladění přebil. Ocenit nutno opravdu nadprůměrné herecké výkony, a to jak Sally Hawkinsové v titulní roli, tak i proti zažitým škatulkám obsazeného Ethana Hawkea. Nevšední komorní film, který zůstane nemalou chvilku v paměti... ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Působivý a od samého počátku chytlavý životopisný snímek o ženě, jejíž příběh dle mého názoru stále není ve všeobecném povědomí českých lidí. Prostřednictvím kvalitně ztvárněného počinu Aislinga Walshe se s artritickou, avšak inteligentní a talentovanou ženou seznamujeme a její životní pouť zanechává v divákovi znatelnou stopu. Pochválit musím nejen herecké výkony ústřední dvojice, ale také zvolené prostředí, vylíčení doby a kameru. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Není nad upřímně natočené životopisné filmy lidí, o kterých jste neměli ani páru, ale během dvou hodin Vám vstoupili do duše svojí jedinečností, že na ně do smrti pravděpodobně nezapomenete. Příběh této lidové malířky je například jedním z nich. Jednoduše krásný film, kde se Ethan Hawke herecky zase předvedl a Sally Hawkins pro změnu dokázala, že si ji také dokážete zamilovat. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (12)

  • Herečka Sally Hawkins si starostlivo naštudovala svoju postavu Maud. Počas prípravy maľovala tri až štyri hodiny denne, mala učiteľku tanca i inštruktorku, ktorá jej pomáhala pochopiť ľudí s reumatickou artritídou. Vžila sa do svojej postavy natoľko, že po skončení každého natáčacieho dňa sa pomocou strečingu a jogy dostávala späť k sebe. (classic)
  • Kompletne zreštaurovaný dom Maud Lewis (Sally Hawkins) je stále vystavený v Halifaxe v galérii umenia Nova Scotia. Dom bol zachránený pred zničením skupinou zaujatých miestnych občanov. (Tomu.Ver)
  • Na konci svého života prodávala Maud Lewis (Sally Hawkins) obrazy za 7 až 10 dolarů. V květnu roku 2017 byla malba „Portrait of Eddie Barnes and Ed Murphy, Lobster Fishermen“ vydražena za trojnásobek odhadované ceny, $45,000. (schwita)

Reklama

Reklama