• Irsko

Scénografie:

John Hand

Kostýmy:

Trysha Bakker

Aisling Walsh je další z přívalu režisérek, které se na mě v poslední době vrhly - až tak, že mi to připadá, že tu jde o genderové dělení; páni režiséři budou točit akční a hororové filmy a slaďáky, čili filmy pro duševně narušené diváky, a dámy režisérky pro minoritní zbytek. Příběh rachtitické dívky a sociálně deklasovaného sirotka není rozhodně sladký, u všech krásných a pozitivních emocí se současně dere na povrch i drsné pozadí společeného/společenského bytí. (Z hereckého pohledu se domnívám, že představitel role Everetta Lewise měl obtížnější roli než byla role neproměnné, i když pozvolna upadávající, Maud. A zároveň také, že ho režisérka využila pouze pro "dokreslení" role hlavní hrdinky.) Ale račme vstoupit do malovaného domku manželů Lewisových. I přes zimní chlad a letní hic, se tu budeme zřejmě cítit lépe než ve Váchalově Portmoneu - mezi ptáčky a kytičkami jde všechno lépe než mezi ďábly a příšerkami. Pozn.: Kdybych se na film nepřipravil, asi by mě závěrečná scéna - krátké zobrazení skutečných manželů Lewisových, a v podstatě "přiznání barvy" - šokovala. Nicméně droboučká, bezbradá Maud má stejný bezprostřední usměv jako Sally Hawkinsová.(15.12.2017)

Není nad upřímně natočené životopisné filmy lidí, o kterých jste neměli ani páru, ale během dvou hodin Vám vstoupili do duše svojí jedinečností, že na ně do smrti pravděpodobně nezapomenete. Příběh této lidové malířky je například jedním z nich. Jednoduše krásný film, kde se Ethan Hawke herecky zase předvedl a Sally Hawkins pro změnu dokázala, že si ji také dokážete zamilovat.(4.4.2018)

Po delší době životopisný film, který nejen že se mi líbil, ale tak nějak mě vzal za srdce. Svou vřelostí, svou upřímností, svou uvěřitelností, svými emocemi a především fenomenálním výkonem Sally HAWKINS. Jestliže máš rád minimalistická a komorní dramata, tak právě tento snímek je určen tvému diváckému oku. Ethan HAWKE zraje jako víno, čím je starší, tím se mi jeho herectví líbí víc. Po dlouhá léta jsem mu něvěnoval žádnou zvláštní pozornost, až na Training Day, ale jeho filmy z posledních, dejme tomu, pěti let, si zaslouží pozornost. ■ U filmů natočených, nebo spíše inspirovaných, skutečnými příběhy, mám vždycky problém s tím, že v některých chvílích člověk neví, zda hodnotí příběh nebo film, herce nebo člověka, popis nebo skutečnost. ■ Trochu jsem se, zejména při vypjatých scénách, obával, aby film nezklouznul k nudným či dokonce otravným klišé, ale naštěstí, když už se k tomu schylovalo, tak to zmizelo do ztracena, a tam, kde jinde sleduješ již stokrát viděné, tak zde vidíš náznak, a pak je záběr ukončen a nechává tě potichu přemýšlet, aby tě vzápětí pozdravil malířským štětcem po ruce a zanechal trochu barvy na konečcích prstů. [SPOILER] Ve filmu je několik velmi silných emotivních scén, dvě z nich bych zde vypíchnul: 1)) Když se Maud dozví od své tety Idy, že Maudina dcerka, o které jí tvrdili, že se narodila zdeformovaná a mrtvá a Maud ji ani neviděla a nemohla si ji pochovat a rozloučit se s ní, tak nejen že byla živá a zdravá, ale navíc, že Maudinu holčičku její bratr Charles prodal staršímu manželskému páru. 2)) Když Everett zastaví před cizím bílým domem a řekne Maud, že ta žena, co tam bydlí a zrovna je s manželem před domem, je její dcera - živá, zdravá, šťastná... [/SPOILER] ■ Život je jedno velké utrpení, ale jde o to najít si v něm to krásné, za co stojí žít a vidět krásu a radost i tam, kde ji jiní nevidí... ◢ ■ ◣ (R) [95/100] ■ (K) [95/100] ■ (V) [90/100] ■ (H) Sally Cecilia HAWKINS [95/100] ● Ethan Green HAWKE [88/100] ● Kari MATCHETT [80/100] ■ (♫) [80/100] ■ (E) Nigeru wa Haji da ga Yaku ni Tatsu (2016) ● De Poolse bruid (1998) ● Hateship Loveship (2013) ● The Color Purple (1985) ● Jane Eyre (1996) ● Joze to tora to sakana tachi (2003) ● Nothing Personal (2009) ● Soko nomi nite hikari kagayaku (2014) ● The Homesman (2014) ● Into the Forest (2015) ● Paterson (2016) ● Hachikô monogatari (1987) ● A Beautiful Mind (2001) ● The Elephant Man (1980) ● Loving (2016) ● Dances with Wolves (1990) ● Ichi ritoru no namida (2005) ● Aftermath (2017) ● The Gray Man (2007) ● Rocky (1976) ● Ichi rittoru no namida (2005) ● Maggie (2015) ● Jane Eyre (1983) ● The Butler (2013) ● Nuovomondo / The Golden Door (2006) ● Sweet November (2001) ● Le scaphandre et le papillon (2007) ● Sommersby (1993) ● L'homme de chevet (2009) ● Aienji (2003) ● You're Not You (2014) ● Still Alice (2014) ● Jessabelle (2014) ● Nena: Viel mehr geht nicht (2014) ● Beautiful Life (2000) ■ (Č) 1 ■ (P) [Úterý, 31-X-2017; 17:47] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [90/100] ■ (CSFD) silentnameRadek99(C) [90/100](1.11.2017)

Sympatické biografické drama a nezvyklá love story. Maud je i přes těžkou artritidu pozitivní, trpělivě snáší výpady proti své osobě a nakonec je i překvapivě silná a stojí si za svým. Jejím protějškem je hrubián a emocionální pařez Everett, který navzdory svojí povaze dovolí Maud nastěhovat se do svého domu (a postele a srdce). Druhým tématem filmu jsou její rozkošné naivistické kresby, jejichž úspěch jí dodá sebevědomí. Ve zkratce jde o příběh losera, který ke štěstí přišel, a je podaný odpovídajícím sentimentálním způsobem, ačkoliv ve vesnických kulisách. Poselství filmu ho ale u mě vyšvihlo na čtyři hvězdy z pěti.(20.12.2017)

Její obrázky jsou dětské mazanice. Když se člověk dívá na její život, vidí jen samou ránu osudu a beznaděj, a to i když je film asi přikrášlený. Přesto jsou její obrázky plné dětské naivity, okouzlení světem a veselých barev. Musím se ptát: kde tohle dokázala najít, jak mohla svým vnitřním zrakem něco takového vidět? Nosila v sobě radost uprostřed chudoby a nelásky. V tom je patrně síla jejího malířství. ___ Film je poměrně smutný, ale trochu naděje, že si tahle pokroucená ubohá ženuška sem tam užila i malinko štěstí, dává.(5.5.2018)

• - Do úlohy Everetta bol pôvodne obsadený Sean Bean, ale nakoniec ju získal Ethan Hawke. (classic)

• - Snímok bol v príprave celkovo trinásť rokov a kamery bežali počas šiestich týždňoch na jeseň roku 2015 (posledný záber patril zimnej krajine a bol natočený koncom januára 2016). Paralelne s týmto snímkom bol o Maudie pripravovaný aj ďalší film, kde ju mala stvárniť Rachel McAdams, z toho ale nakoniec zišlo. (classic)

• - Maud Lewis byla kanadským lidovým umělcem z Nového Skotska .Stala se jedním z nejznámějších kanadských umělců.
    Její manžel Everett Lewis též maloval. (sator)