• Irsko

Scénografie:

John Hand

Kostýmy:

Trysha Bakker

Působivý a od samého počátku chytlavý životopisný snímek o ženě, jejíž příběh dle mého názoru stále není ve všeobecném povědomí českých lidí. Prostřednictvím kvalitně ztvárněného počinu Aislinga Walshe se s artritickou, avšak inteligentní a talentovanou ženou seznamujeme a její životní pouť zanechává v divákovi znatelnou stopu. Pochválit musím nejen herecké výkony ústřední dvojice, ale také zvolené prostředí, vylíčení doby a kameru.(27.1.2018)

Aisling Walsh je další z přívalu režisérek, které se na mě v poslední době vrhly - až tak, že mi to připadá, že tu jde o genderové dělení; páni režiséři budou točit akční a hororové filmy a slaďáky, čili filmy pro duševně narušené diváky, a dámy režisérky pro minoritní zbytek. Příběh rachtitické dívky a sociálně deklasovaného sirotka není rozhodně sladký, u všech krásných a pozitivních emocí se současně dere na povrch i drsné pozadí společeného/společenského bytí. (Z hereckého pohledu se domnívám, že představitel role Everetta Lewise měl obtížnější roli než byla role neproměnné, i když pozvolna upadávající, Maud. A zároveň také, že ho režisérka využila pouze pro "dokreslení" role hlavní hrdinky.) Ale račme vstoupit do malovaného domku manželů Lewisových. I přes zimní chlad a letní hic, se tu budeme zřejmě cítit lépe než ve Váchalově Portmoneu - mezi ptáčky a kytičkami jde všechno lépe než mezi ďábly a příšerkami. Pozn.: Kdybych se na film nepřipravil, asi by mě závěrečná scéna - krátké zobrazení skutečných manželů Lewisových, a v podstatě "přiznání barvy" - šokovala. Nicméně droboučká, bezbradá Maud má stejný bezprostřední usměv jako Sally Hawkinsová.(15.12.2017)

Skvěle natočený životopisný snímek, který "táhnou" vpřed skvělé herecké výkony Ethana Hawka a Sally Hawkins. Celý film se nese v bezprostředním a hřejivě lidském stylu, což má za následek skvělou a emočně vyzrálou podívanou. Nebýt pár hluchých míst, snímek Maudie by si zcela jistě zasloužil plné ohodnocení. Skvělá práce! „It's always different. The whole of life. The whole of life already framed. Right there.“(30.10.2017)

Tak tahle volně poletující bublinka opravdu prapodivné, bolestivé, ale upřímné lásky opravdu hory přenáší. Film zanese diváka do hlubin emocí bez jakéhokoliv citového vydírání, místy smích, místy slzy, ale volně nesoucí se životem. Snímek mě naprosto ponořil do života jedné ženy, co se naučila radovat absolutně z ničeho a přijímat život. Ta nenucená změna perspektivy, vhled do mysli jinak smýšlející bytosti, ta ladnost v surovosti života a lásky. Jsem ohromen. Nejlepší snímek roku 2016.(24.11.2017)

Sympatické biografické drama a nezvyklá love story. Maud je i přes těžkou artritidu pozitivní, trpělivě snáší výpady proti své osobě a nakonec je i překvapivě silná a stojí si za svým. Jejím protějškem je hrubián a emocionální pařez Everett, který navzdory svojí povaze dovolí Maud nastěhovat se do svého domu (a postele a srdce). Druhým tématem filmu jsou její rozkošné naivistické kresby, jejichž úspěch jí dodá sebevědomí. Ve zkratce jde o příběh losera, který ke štěstí přišel, a je podaný odpovídajícím sentimentálním způsobem, ačkoliv ve vesnických kulisách. Poselství filmu ho ale u mě vyšvihlo na čtyři hvězdy z pěti.(20.12.2017)

• - Slavný domov Maud (Sally Hawkins) a Everetta (Ethan Hawke) se nacházel severně od Marshalltown na dálnici číslo 1 v Novém Skotsku. Samotný dům byl přesunut do Art Gallery of Nova Scotia v Halifaxu a na jeho místě postavena ocelová replika. (schwita)

• - Maud Lewis byla kanadským lidovým umělcem z Nového Skotska .Stala se jedním z nejznámějších kanadských umělců.
    Její manžel Everett Lewis též maloval. (sator)

• - Herečka Sally Hawkins si starostlivo naštudovala svoju postavu Maud. Počas prípravy maľovala tri až štyri hodiny denne, mala učiteľku tanca i inštruktorku, ktorá jej pomáhala pochopiť ľudí s revmatickou artritídou. Vžila sa do svojej postavy natoľko, že po skončení každého natáčacieho dňa sa pomocou strečingu a jogy dostávala späť k sebe. (classic)