• Irsko

Scénografie:

John Hand

Kostýmy:

Trysha Bakker

Tak tahle volně poletující bublinka opravdu prapodivné, bolestivé, ale upřímné lásky opravdu hory přenáší. Film zanese diváka do hlubin emocí bez jakéhokoliv citového vydírání, místy smích, místy slzy, ale volně nesoucí se životem. Snímek mě naprosto ponořil do života jedné ženy, co se naučila radovat absolutně z ničeho a přijímat život. Ta nenucená změna perspektivy, vhled do mysli jinak smýšlející bytosti, ta ladnost v surovosti života a lásky. Jsem ohromen. Nejlepší snímek roku 2016.(24.11.2017)

Pekné, emotívne, dojemné... Ale na mňa to akosi až tak nefungovalo (a to som obrovská citlivka). Film mal kopu silných momentov, no zároveň aj dosť stagnácie deju. Akosi som mal pocit, že sa to točilo stále v tom istom kolotoči - Everettove cholerické výpady kombinované s Maudinou submisívnou toleranciou vyústili zakaždým do vzájomnej harmónie - a stále dokola a dokola. Áno, príbeh to bol pekný - o to krajší, že sa to skutočne stalo. Ale akosi som pri tom neprežíval to, čo pri filmoch s podobnou témou postihnutých hlavných hrdinov. Treba však podotknúť, že herecký výkon Sally Hawkins bol absolútne famózny! Napriek tomu nemôžem dať tomuto filmu s čistým svedomím viac ako 3*.(5.11.2017)

Na môj vkus az prilis pomaly a nedostatocne sladky mix zivotopisneho filmu a romantiky. Na jednej strane ocenujem, ze to bolo vykreslene bez nejakeho velkeho prikraslenia a tak je Everett ztvarneny ako dost nesympaticky chlapik, ktory nema problem Maud ustedrit aj nejaku tu tvrdu facku. Na druhe strane sa mi to dvakrat prijemne nesledovalo. Velkym plusom filmu je famozny vykon Sally Hawkins ako zhrbenej a chorlavej Maud. Skoda len, ze to ma tak nezazivne tempo a poriadna emotivna scena tam je len jedna. Takze vysledkom je pre mna len jednohubka, ktoru si znova nepustim. 6/10.(26.12.2017)

Viete čo mám na filmoch najradšej? Keď ma dokážu preniesť do iného sveta, ktorý by som bez nich nemal možnosť vidieť svojimi vlastnými očami. A v momente, ako také filmy objavím, musím ich oceniť, lebo to nie je len pre mňa dobrá zábava, no stane sa z toho skutočný zážitok. Presne takto som sa cítil, keď som minulý rok mal možnosť vidieť "Nocturnal Animals". Tento rok som videl nejaké vynikajúce filmy, ale chýbal mi film, o ktorom by som mohol hovoriť v takých superlatívach. Až dodnes. "Maudie" presne stelesňuje všetko, čo som od filmu chcel. Povedal mi zaujímavý príbeh, o ktorom som doteraz nevedel. Povedal mi ho skrz postavy, ktoré som si obľúbil, mal v sebe vynikajúcu hudbu a úžasnú atmosféru a po celý čas bol maximálne úprimný. Vzťah Maud a Everetta je úprimný. Šťastné a vtipné momentky sú úprimné. Smutné momentky sú úprimné. Dokonca ani nechce ísť cestou, aby z toho urobili gýčový film, alebo sa zapáčili svojim divákom. Len chce povedať úprimne všetky udalosti tak, ako boli a nič nezakryť a nezafarbiť. Ako príklad poviem, že je tu scénka, kde sa Maud dozvie nepríjemné tajomstvo, ktoré pred ňou roky jej rodina tajila. A jej reakcia a záverečná rezolúcia tohto momentu je absolútne vierohodná a skvele spracovaná. Nie je nič, čo by som na tom vytkol. Sally Hawkins je vynikajúca v tejto role a absolútne si neviem predstaviť nikoho iného do tejto role. Nevidel som herečku, ale naopak som mal pred očami skutočnú Maud. Ethan Hawke je rovnako vynikajúci a obaja majú medzi sebou vynikajúcu chémiu. Uveril by som im to v skutočnosti. Bez debaty. Plus aj zábery na prírodu, alebo len zapadajúce slnko. Tie nádherné farby, ktoré tam vzniknú sú absolútne nádherné. "Maudie" doporučujem všetkým, ktorí majú radi filmy. Neviem čo viac by som dodal než fakt, že tento film je úžasný. Bezhranične úžasný. Pozrite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: A+(6.10.2017)

Krásný a dojemný příběh, ze kterého přímo tryská upřímnost a lidskost, což bylo až hmatatelné. Dlouho jsem takový film neviděla. Nechtěla jsem se od něho odtrhnout. Před Sally Hawkins musím smeknout. To byl tedy výkon. Při sledování jsem měla chvilkami pocit, že se mi ruce taky kroutí artritidou. Ethan Hawke mě velmi mile překvapil. Mám ho zařazeného v poněkud jiné škatulce. Pořád nedokážu pochopit, kde se v Maud brala ta obrovská vnitřní síla, která ji poháněla ve všem, co dělala, tedy vlastně v malování. Malování jí taky jistě dávalo sílu. Měla čisté srdce.(25.7.2018)

• - Snímok bol v príprave celkovo trinásť rokov a kamery bežali počas šiestich týždňoch na jeseň roku 2015 (posledný záber patril zimnej krajine a bol natočený koncom januára 2016). Paralelne s týmto snímkom bol o Maudie pripravovaný aj ďalší film, kde ju mala stvárniť Rachel McAdams, z toho ale nakoniec zišlo. (classic)

• - Spoiler: Manžel Maud (Sally Hawkins) - Everett Lewis (Ethan Hawke), byl zavražděn při pokusu o vykradení jeho domu v roce 1979. (schwita)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. září 2016 na Telluride Film Festival. (BMW12)