• Irsko

Scénografie:

John Hand

Kostýmy:

Trysha Bakker

Aisling Walsh je další z přívalu režisérek, které se na mě v poslední době vrhly - až tak, že mi to připadá, že tu jde o genderové dělení; páni režiséři budou točit akční a hororové filmy a slaďáky, čili filmy pro duševně narušené diváky, a dámy režisérky pro minoritní zbytek. Příběh rachtitické dívky a sociálně deklasovaného sirotka není rozhodně sladký, u všech krásných a pozitivních emocí se současně dere na povrch i drsné pozadí společeného/společenského bytí. (Z hereckého pohledu se domnívám, že představitel role Everetta Lewise měl obtížnější roli než byla role neproměnné, i když pozvolna upadávající, Maud. A zároveň také, že ho režisérka využila pouze pro "dokreslení" role hlavní hrdinky.) Ale račme vstoupit do malovaného domku manželů Lewisových. I přes zimní chlad a letní hic, se tu budeme zřejmě cítit lépe než ve Váchalově Portmoneu - mezi ptáčky a kytičkami jde všechno lépe než mezi ďábly a příšerkami. Pozn.: Kdybych se na film nepřipravil, asi by mě závěrečná scéna - krátké zobrazení skutečných manželů Lewisových, a v podstatě "přiznání barvy" - šokovala. Nicméně droboučká, bezbradá Maud má stejný bezprostřední usměv jako Sally Hawkinsová.(15.12.2017)

Působivý a od samého počátku chytlavý životopisný snímek o ženě, jejíž příběh dle mého názoru stále není ve všeobecném povědomí českých lidí. Prostřednictvím kvalitně ztvárněného počinu Aislinga Walshe se s artritickou, avšak inteligentní a talentovanou ženou seznamujeme a její životní pouť zanechává v divákovi znatelnou stopu. Pochválit musím nejen herecké výkony ústřední dvojice, ale také zvolené prostředí, vylíčení doby a kameru.(27.1.2018)

Na môj vkus az prilis pomaly a nedostatocne sladky mix zivotopisneho filmu a romantiky. Na jednej strane ocenujem, ze to bolo vykreslene bez nejakeho velkeho prikraslenia a tak je Everett ztvarneny ako dost nesympaticky chlapik, ktory nema problem Maud ustedrit aj nejaku tu tvrdu facku. Na druhe strane sa mi to dvakrat prijemne nesledovalo. Velkym plusom filmu je famozny vykon Sally Hawkins ako zhrbenej a chorlavej Maud. Skoda len, ze to ma tak nezazivne tempo a poriadna emotivna scena tam je len jedna. Takze vysledkom je pre mna len jednohubka, ktoru si znova nepustim. 6/10.(26.12.2017)

Film podle skutečné události. Je to vlastně životopisný film o Maud a Everettovi. Já o nich nikdy neslyšel, takže jsem rád, že jsem se tímto filmem dozvěděl o tom, co byli zač. Jejich příběh je určitě zajímavý, oba dva byli specifickými lidmi a vlastně jejich život se pořádně začal rozvíjet, až když se dali dohromady. Přesto však pořád zůstali bydlet v tom skromném domku. No každopádně film plyne pomalu a já u takových filmů mám problém udržet 2 hodiny pozornost. Proto jenom 3*.(11.11.2018)

Povedlo se najít herečku, která to celé utáhla sama. Zpočátku obdivujete její sílu se sebrat, utéct v tom stavu z domova, vnutit se starému bručounovi do baráku. Pak přijde další pecka, kdy ona bručounovi převrátí život vzhůru nohama a je z toho láska jako trám. Se vším všudy. A to všechno prosím trvá dvě hodiny a nenudil jsem se ani chvíli a v závěru se úplně v klidu nechal dojmout jako malý kluk. Skvělý, řekl bych oskarový výkon Sally Hawkins, ovšem Ethan Hawke se taky neflákal. 85%(4.1.2018)

• - Spoiler: Maud Lewis (Sally Hawkins), narozena 7. března 1907, trpěla od dětství revmatoidní artritidou (arthritis rheumatica), autoimunitním onemocněním, projevujícím se zánětem a bolestí kloubů i jiných orgánů. Zemřela v Digby v Novém Skotsku v roce 1970. (schwita)

• - Kompletne zreštaurovaný dom Maud Lewis (Sally Hawkins) je stále vystavený v Halifaxe v galérii umenia Nova Scotia. Dom bol zachránený pred zničením skupinou zaujatých miestnych občanov. (Tomu.Ver)

• - Herečka Sally Hawkins si starostlivo naštudovala svoju postavu Maud. Počas prípravy maľovala tri až štyri hodiny denne, mala učiteľku tanca i inštruktorku, ktorá jej pomáhala pochopiť ľudí s revmatickou artritídou. Vžila sa do svojej postavy natoľko, že po skončení každého natáčacieho dňa sa pomocou strečingu a jogy dostávala späť k sebe. (classic)