V odříznuté rybářské vesnici začíná léto, které změní životy zdejších otravujících se teenagerů. Thor a Christian jsou nejlepší kamarádi. Jednoho ničí jeho starší sestry a fakt, že holkám připadá jako malý kluk, druhého trápí věčně opilý otec a pocity, o kterých netuší, zda mohou být opětované. Empatický a sebejistě živelný debut o přátelství a dospívání v melancholických scenériích Islandu. (Febiofest)

Mishqo

Krásne, no chladné prostredie Islandu a surovými emóciami prekypujúci film. Izolovaná dedina, kde byť iným znamená byť ostrakizovaným. Presne vtedy, keď film vo mne vyvolá, čo najširšiu škálu emócií, ho milujem. ()

kolemjdouc

Děti na prahu dospívání,objevování a zmatení z objeveného.Taková je puberta.K tomu drsná, nehostinná příroda která neumožňuje víc se realizovat a tak jsou děcka na sobě víc závislá a kdo vybočí je z komunity vyhoštěn. ()

BuddyO

Nádherný film o dospívání a hledání sebe sama na Islandském venkově. Po skončení filmu jsem chtěl víc. ()

Psice

Co mají společného kamenné srdce a kamenná ryba? Kamenná ryba, kterou chlapci vyloví na počátku filmu, je pro ně něčím divným, nečistým, odporným, co si zaslouží smrt. Kamenná ryba je totiž zcela jiná, odlišná od ostatních ryb (stejně jako Christian, který se liší od ostatních chlapců). Tato scéna filmu rámuje následující děj. Je to právě Christian, který chce rybě dát svobodu a pustit ji zpět na širé moře, zatímco Thor je k rybě nemilosrdný – jako, kdyby měl kamenné srdce. Je to také Christian, který oživuje Thorovo srdce a učí ho opravdu milovat – vyjít ze sebe vstříc druhému, překročit sebe. Právě proto patří do filmového finále scéna, kdy Thor po vnitřní transformaci, po uvědomění si, jak věci jsou, sleduje chlapce chytajícího kamennou rybu, které dává bez rozmýšlení svobodu. Thor tomuto aktu přitakává – něco důležitého totiž pochopil. Tempo filmu jako kdyby napodobovalo samotné plynutí života a prostředí Islandu jen umocňuje emoce odehrávající se uvnitř postav, které objevují svou probouzející se sexualitu – snoubí se zde brutalita a jemnost, klid s bouřlivostí. Kamenné srdce je jeden z mála současných (nejen) queer snímků, které jsou vystavěny na absenci explicitních sexuálních scén – režisér se vydává cestou silné symboliky a očividně se mu to vyplácí. ()

poet

Pomalší príbeh ktorý ale nemá kamenné srdce. Režisér ktorého meno sa ani netrúfam vysloviť má ozaj talent na tieto drámy v ktorých dominuje mladosť a sila priateľstva. Nie je to také úderné a emotívne ako jeho ďalší film Krásne bytosti ale pár silných momentov je aj tu. Kto ma rad pomalší príbeh, islandský vidiek a chce sa ponoriť do vlastnej mladosti tak si zrejme na svoje príde... ()

jiri.twist

Evidentně kvalitní film, o čemž hovoří i velmi slušná hodnocení nejen zde, ale i na jiných serverech. Film drsný i jemný, uvěřitelný a dostal se mi pod kůži. Zvláště bych chtěl ocenit herecké výkony nebo spíše i to, co z těch skorodospělců tvůrci "vyždímali". U Thora bych možná uvítal mladíčka o něco staršího, bylo to fyzicky ještě dítě, ale chápu, že výběr na Islandu není tak velký, když počet obyvatel celé země je menší, než Brno. ... 8977 ()

dhejbal

Kamenné srdce je pro mě velmi zdařilou typicky islandskou ukázkou toho, jak mohou vaše děti ve skutečnosti trpět, když jim „dopřejete“ dětství v malebné přírodě stranou velkoměst. ()

GTS_PUNK

Snímky o dospievaní a hľadaní vlastnej identity sú obľúbeným filmárskym námetom tvorcov po celom svete. Ako to dokazuje práve aj tento film z roku 2016, Island nevynímajúc. Pri nespočetne veľkom množstve podobne ladených titulov rôzneho pôvodu si však nemožno nevšimnúť skutočnosť, že vo väčšine z nich zaniká originalita, a že tvorcovia pracujú v podstate s tým istým tvárnym materiálom - mladým človekom - ktorý, zdá sa, je všade na svete rovnaký. Dielo režiséra Guðmundura Arnara Guðmundssona v tomto prípade nepredstavuje žiadnu výnimku. Dej sleduje prvé strasti a slasti viacerých tínedžerov v bližšie neurčenom islandskom mestečku. Tí sa okrem vlastných problémov musia vysporiadať aj s vonkajším tlakom malej miestnej komunity a rodinným zázemím, pričom, niekedy len veľmi ťažko, hľadajú aj vlastnú identitu. A tá, zdá sa, je na mieste, kde cítiť chlad sivých oblakov a hnijúce ryby, pre každého dopredu daná. Ak by sme na dielo nazerali samostatne, vychádza s priemerným hodnotením, pretože nemá čím sklamať, no ani nadchnúť. Ak naň však nazeráme optikou, ktorá berie do úvahy spomínané iné podobne ladené filmy, vychádza ako priemer, ktorý treba trikrát podčiarknuť. Skutočne totiž neponúka nič originálne, nič prevratné, nič, čím by diváka dokázal zaujať a presvedčiť ho o tom, že vyniká z radu. Hjartasteinn je "jednohubka". Určite nie zlá, ale takisto zďaleka ani najlepšia na svete. Ak už kvôli ničomu inému, tak kvôli exteriérom a nehostinnej islandskej prírode, ktorú môže divák miestami takmer až cítiť, stojí za to si film pozrieť. ()

1mArc0

Tomuto chlapovi, držím palce v tvorbe :) Zaslúži si pochvalu a reklamu, jeho čas ešte len príde a verím, že bude veľký. Veľmi dobre zrežírovaný film, aj tá originalita scenára príde... lebo je dobre založený a vychovaný režisér. :) Meno Guðmundur Arnar Guðmundsson si zaslúži pozor. /70 %/ ()

zolo

Islandský, víceméně artový příspěvek k problematice CO. Celkové vyznění snímku je solidní, výhrady bych však měl k technickému zpracování - konkrétně k nasvícení, protože spousta scén je točena v takové tmě, že jsem chvílemi nevěděl, zda film skončil či vypověděla službu lampa v mém projektoru. Škoda této nedokonalosti. ()

Homerking

Příběh se točí kolem dvou dospívajících kamarádu Thora a Christiana žijících v odlehlé Islandské vesnici. Oba chlapci se potýkají nejen s pubertou ale i se složitými rodinými vztahy. Film se zaměřuje hlavně na problematiku dospívání hlavních postav, objevování jejich sexuální identity a první zkušenosti (nejen) s dívkami. Určitě nečekejte růžovou pohádku o lásce, Toto drama působí velmi depresivně, hlavně díky výborně zvoleným islandským lokalitám a někdy až přehaně tmavým záběrům, dál se můžete těšit na velmi věrohodné herecké výkony hlavních postav a skvělou severskou atmosféru. ()

SAINTS

Zaujimavy islandsky film o dospievani a vecami tymi suvisiacimi.Sila priatelstva medzi Thorom a Christianom je hnacim motorom celeho filmu ,obaja chlapci su skvor outsidermi ktory to doma nemaju uplne lahke.Christian navyše musi bojovat aj so svojov sexualnou orientaciou čo v homofobnej odlahlej rybarskej dedine nie je lahke ,navyše ak vaš otec je alkoholik a nasilnik ,niet sa čo čudovat že sa pokusi o zufaly čin.Prijemnym zistenim je že teenageri na islande počuvaju Bjork a Gus Gus to je možne hadam len na islande. ()

rigby

Nádherné exteriéry a nádherné interiéry klukovské duše. Nicméně na shlédnutí je potřeba hodně trpělivosti, kterou jsem asi neměl. Snad právě proto mě film nechytnul tak, jak by si asi zasloužil. A to mám takovouto temnou atmosféru rád. ()

galiea

Není to jednoduchý film a vzhledem k délce jsem byla připravena, že když mě to nechytne, tak se nebudu nutit to dokoukávat. Ale chytlo mě to hodně. Islandská příroda je úžasná a scény s jezírkem nebo vybíráním vajíček ji představily v tom nejkrásnějším pojetí. Zároveň byly ale realisticky ukázány ty odvrácené stránky života na polosamotě. Všichni ví o všech všechno, drbou se zleva zprava, ale rodině s otcem-násilníkem se nikdo nepřetrhne pomoc - a jak taky? Problémy dospívání, vztahy s vrstevníky i vlastní rodinou jsou někdy jak na houpačce, to je život. Celý film je ve své poetičnosti vlastně hodně realistický. Stejně jako ty kritizované scény ve tmě. První sbližovací milostné pokusy se totiž za plného světla a s full makeupem odehrávají leda v amerických filmech :-) ()

raikonen16

Neuvěřitelně nádherný film, který umí velice přesně zachytit pocity dospívání a ty jsou za pomocí velice dobrých výkonů všech mladých herců vypáleny divákovi do mysli. Scénáristicky se rozhodně nejedná o úplnou špičku, ale film možná i díky tomu působí tak nějak "normálně", lidsky a blízce. Nelze než těšit se na další díla "islandského Dolana" ()

durkes

Podpriemerný nudný film. Polovica filmu je v tme, keď vôbec nie je nič vidno. Aj postavy boli všetky divné. Mňa to vôbec neoslovilo. ()

Pimburger

Stejně jako ostatní mě film ani neurazil, ani nenadchnul. Dospívání je halt těžký, když vám v tak chladné zemi jako Island nerostou chlupy, ale pokud tam ryby zabíjíte mlácením hlavou o molo, tak si tu lysinu mezi nohama tak trošku zasloužíte... ()

Soldier_666

evulienka3 takřka řekla vše. Islandská kinematografie si vzala na paškál i generaci teenagerů a jejich problémů s dospíváním - v tomto směru je film unikátní, většina ostatních islandských filmů které jsem shlédl se zabývájí spíše sociálními problémy dospělých, popřípadě důchodců - viz Börn náttúrunnar, ke kterému mám mnohem blíž než k tomuto snímku i když věkově jsem skoro stejně stár jako některá "děcka" z tohoto počinu. Líbil se mi ovšem styl "vyprávění" příběhu a celkově to působilo přirozeně, jelikož podobné otázky a zážitky z puberty měla většina z nás, a přece jen je to období nových zvláštních pocitů a hlavně příroda v nás, které je nesmysl vzdorovat. Za mě fajn 4 ()