Contratiempo

Španělsko, 2016, 106 min

Oriol Paulo

Oriol Paulo

Xavi Giménez

„Z mé 30-leté kariéry znám dva druhy klientů. Takové, kteří svou situaci odhadnou a spolupracují, přesto, že to může být nepříjemné, a takové, kteří se mají za lišáky a čekají, že je z toho vysekám, aniž by hnuli prstem. Vy patříte k té druhé sortě. Ale prozradím vám dvě tajemství. Bez utrpení není ani vykoupení. A vy nejste chytřejší než já.“ Snímek Contratiempo ustál má vysoká očekávání a ukázal, že je dalším z řady kvalitních thrillerů ze Španělska, které už bez nadsázky začínám považovat za nefalšovanou velmoc tohoto žánru. A Oriol Paulo znovu dokázal, že umí, jak už naznačil ve filmu Tělo, rovněž kvalitní žánrovce. Contratiempo je atmosférický, napínavý, zvratový, dynamický a žádající si plnou divákovou pozornost, poněvadž možné verze „pravdy“ se kupí a je nutné držet s tvůrci krok. Závěrečný twist je sice „kapánek“ přehnaný, ovšem oproti kupříkladu některým hollywoodským „šokujícím“ pointám se drží stále v rozumných mezích. Čistě objektivně je film na 4*, ale za to, jak moc mě pohltil, tu pátou hvězdu přece jen přihodím.(14.4.2018)

• hanagi

Contratiempo optimisticky předpokládá, že divák nezná základní pravidla zločinu a že jeho smysly nejsou tak úplně v pořádku!?! Ono celé to matení diváka bylo sice celkem zábavné a patřičně překombinované, ale to mi nevynahradí zklamání, že pointa je jasná hned od začátku. A pokud to byl záměr, pak nechápu, proč jsou v závěru všichni tak šokovaní?(5.3.2017)

Ve světle současných událostí asi nějak takhle: "Jsem úspěšný podnikatel Andrej... vlastně Adrián a nedávno mě obvinili z vraždy. Prosímvás, sú to KECY, NESMYSLE! Žádnou vraždu jsem nespáchal, vraždy nepáchám, žádnou milenku jsem neměl! Policajti proti mně mají ZADÁNÍ a vedou proti mně účelovku a já to odmítám! Můžou mě třeba zabít, ale já se nepřiznám. Ať řekne Kalousek, jestli má milenku a jestli ji zabil! A že máte důkazy, jaké důkazy? To je jasná provokace. Já jsem jen udělal tu chybu, že jsem nečuměl na cestu. Ale tuná mám celú zložku takových, co nečumí na cestu a o tom nepíšete..." Takový Kajínek po španělsku s tím rozdílem, že seňor Doria asi od Vepřové Hlavy milost nedostane. Velmi slušný napínáč!(21.5.2017)

Film podobný snímku Tělo. Rozstříháme zločin na malé kousíčky, ty rozházíme po stole a snažíme se je pak dávat dohromady z různých perspektiv s ohledem na motivy, poházené charaktery a pomstu. Samozřejmě pomstu. Typický kvalitně propracovaný španělský thriller.(14.4.2017)

Po El Cuerpu jsem nevěřil, že by kdy mohlo přijít cokoli lepšího. Jak moc jsem se mýlil... I když lepší než nejlepší udělat nejde, tak pro mě o zlomek procenta Contratiempo lepší je. Největší sranda na tom je, že tentokrát na to šlo přijít, což ale nic nemění na Paulově genialitě, kdy do tříhodinového děje + flashbacky narval dokonalou zápletku, kterou jsem rozdýchával ještě pár dní. 100%(18.8.2017)

• - Natáčanie filmu prebiehalo predovšetkým v Katalánsku, no aj na severovýchode Španielska v provincii Biskajsko. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)