Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

anais 

všechny recenze uživatele

Nevím nevím jestli to tak tehdy John Huston myslel, ale u Africké královny jsem se nasmál víc než dost. Ano, je to komedie, ale příběh je tak naivní (aspoň dnes tak působí, i když i v době svého vzniku se jistě jednalo o oddychovou záležitost), až se divák směje v momentech, které jsou míněny vážně. Tento nedostatek paradoxně přispívá k velmi příjemné nostalgičnosti, která z Africké královny čiší. Dále pak tam, kde zklamává příběh všechno vynahrazuje Bogard a Hepburnová, a jejich skvělé výkony. Na druhou stranu Hustonova režie mi přišla rutinérská, bez nějakých zajímavějších nápadů (snad jen ten úvodní černošský „zpěv“ v kostele působí velmi emotivně). ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Nádherná, romantická plavba po africkej rieke s dvojicou samotárov, ktorí k sebe postupne hľadajú cestu. Pri splavovaní divokých úsekov rieky K. Hepburnovej odvaha rozhodne nechýba. Po otázke na Bogarta či dokáže vyrobiť torpédo, mi nachvíľu prebehlo hlavou, že tá ženská vidí snáď do všetkého. Dnešným babám treba hodinu vysvetľovať čo to torpédo vôbec je...Film je farebný, zväčša konverzačný a takmer celý sa odohráva na lodi, ktorá nesie názov "African Queen".Hlavne romantická linka a dialógy sú dôvody prečo tento film nikdy nezostárne. Príjemne pozerateľné a nadčasové. 80%. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Kolega sud to krásně vystihl, přečkáte-li poněkud rozpačitě se vyvíjející začátek, dočkáte se. Vyzvihl bych, sice poněkud technicky neladící, přesto moc pěkně natočené pasáže, kdy loď "jako když" kolem zvířat proplouvá. Těžko uvěřit, že Katharine bylo v době natáčení slabých čtyřiačtyřicet, působí strašně staře. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Forester nenapsal pouze Hornblowera - i Arická královna je příběh hrdiny nehrdiny, plynulého děje a svižné zápletky. Huston tak měl k ruce materiál, podle nějž natočil nestárnoucí líbeznou podívanou, která spolehlivě zaujme i dnešního diváka. O hlavní dvojce netřeba mluvit - neoholený Bogart má také cosi do sebe. Docela povedené jsou i trikové záběry, např. roztomilé zpracování útoku nebezpečných komárů. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

I tento film, byť je hodně dobrý, už přece jen ztratil část svého dřívějšího kouzla. Bogart a Hepburnová zde ztělesňují dvě skutečně protikladné povahy a opět potvrzují staré známé pořekadlo, že protiklady se přitahují. Jejich "bezchybné" soužití na palubě malé lodi je umocněno likvidací zásob whisky, kterou slečna Sawyerová vylije do vody, což kapitán dlouho nemůže vydýchat. Ani se mu nedivím. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Na MFF v Berlíně proti filmu protestovali zástupci německých distributorů kvůli jeho "protiněmeckým tendencím". (M.B)
  • "Africká královna" se během natáčení filmu potopila a musela být dvakrát vyzdvižena. (HellFire)
  • Americký filmový institut zařadil film v roce 2007 na 65. místo ve svém žebříčku "Nejlepší filmy všech dob". Film byl v roce 1994 vybrán k uchování v Národním filmovém registru Spojených států. (Bajda)

Reklama

Reklama