Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

Boss321 

všechny recenze uživatele

Tak tomuhle říkám romantika! John Huston natočil tento snímek v hodně nezvyklém prostředí a to v mých očích dělá film ještě více poutavější. Výkony Humphreye Bogarta a Katharine Hepburn jsou jedním slovem famózní, kdyby oba získali Oscara, tak by se nikdo nemohl příliš divit. Získal ho jen Bogart, pro kterého to byl zároveň jeho jediný Oscar a po kterém pronesl onu legendární větu, že doufá, že už nikdy žádného Oscara nezíská! Tento film se stal klasikou, pod čímž se mohu jen a jen podepsat! I když dnes působí trochu zastarale, tak mě to vůbec nevadí. Exotické prostředí, brilantní dialogy, bombastické herecké výkony a skvělá Hustonova režie mi vše vynahrazují. Nezbývá než všem vřele doporučit, i když neříkám, že každému to úplně sedne....... ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Co jiného se dá očekávat, když se v Africe sejdou dva vynikající herci a zručný režisér? Samosebou úchvatný a nadčasový film, po 70 letech od svého vzniku stále fascinující, při jeho sledování jsem přestal myslet na vše ostatní, jen jsem si vychutnával skvělé herecké výkony, trefné dialogy, kameru, skutečnou i studiovou Afriku a v neposlední řadě i dabing (z roku 1980) Vladimíra Brabce a Jaroslavy Adamové (její neustálé "...pane Allnutte..." je přímo senzační)! Zlaté "staré" filmy, ještě že je máme! Tohle by už dnes nikdo nesvedl, ani z poloviny tak dobře... ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,750,000Tržby Celosvetovo $-║ Takmer po celý čas sledujeme príbeh dvoch spriaznených duší splavujúcich rieku v Afrike aby mohli potopiť Nemeckú loď Luisu v priebehu 1.svetovej vojny. Príbeh je priamočiary bez odbočiek ale ústredná dvojica Humphrey Bogart a Katherine Hepburn ťahajú svojimi zápletkami pútavo dej do predu. Je to veru v celku moc nápaditý projekt, pri ktorom sa na tú jednoduchosť vďaka hereckým výkonom ani nudiť nedá. /80%/ ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Humphrey Bogart jako smradlavý bezďák a Katharine Hepburn jako intenzivně nesympatická puritánka? Zajímavé výchozí pozice pro dobrodružnou romantiku na počátku druhé světové války v zapomenuté džungli. Právě postupný vývoj charakterů staví Africkou Královnu na vyšší úroveň, neb ten jinak primitivní a přímočarý příběh o nebezpečné cestě po řece za marným cílem krom toho moc manévrovacího prostoru nenabízí, a navíc i to ukrutně deus ex machina finále už dnes neprojde zdaleka tak hladce jako před sedmdesáti lety. 8/10 ()

classic 

všechny recenze uživatele

Film Africká kráľovná, režiséra Johna Hustona, je snímkom, ktorý zabránil senzácii 4. oscarových výkonov v jednom, a tom istom filme. Mnohí sa čudujú, prečo nepremenil ešte Marlon Brando zo : A Streetcar Named Desire, ktorého PORAZIL práve BOGGIE, ktorému náramne sekundovala božská KATHARINE HEPBURN. Videl som obidva snímky, v oboch sú vynikajúce herecké výkony, ale Bogartovi absolútne nezazlievam, že kvôli nemu sa neprepísala KRONIKA OSCAROV. Som si istý, že Humphrey je v úlohe kapitána lode Charlieho Allnutta, veľmi dobrý, je to výnimočný herec, ktorý získava svojho prvého Oscara, a nielen preto, že teraz prišiel ten čas. Jednoducho povedané, zaslúži si ho. Výhodu má taktiež v tom, že pozná PIJANA - JOHNA HUSTONA, s ktorým už niekoľkokrát predtým spolupracoval, napríklad : Key Largo, Poklad na Sierra Madre, Across the Pacific a The Maltese Falcon, tak ak dobre počítam, toto je v poradí, 5. spolupráca, ktorá je brilantná ! V 90 % FILMU, vystupujú LEN DVE POSTAVY, t. j - Charlie Allnutt + Rose Sayer, ale ani na sekundu nemám pri nich POCIT, že by som sa extrémne NUDIL. Je to lahôdka všetkých lahôdok !!! Produkcia Sam Spiegel, tento pán, má dobrodružné filmy, totálne v malíčku, stačí sa pozrieť na Lawrence of Arabia, či Most cez rieku Kwai, a je mi to úplne jasné !!! Kamera Jacka Cardiffa, je nápaditá, štýlová, mimoriadna, geniálna, bravúrna, strhujúca... K príbehu. Je klasicky známe, že PROTIKLADY sa vedia postupne priťahovať. To platí o obidvoch hlavných postavách. Ona je ako misionárka v Afrike, pri bratovi REVERENDOVI, ktorý onemocnie a zomrie. On je ako kormidelník African Queen, ochotný prinášať poštu a informácie. Informuje ich, že sa rozpútala 1. svetová vojna... Onedlho obaja nastúpia na lod, kde bude kvitnúť láska na r-i-e-k-e medzi nimi dvomi, pričom zo začiatku to tak nevyzerá, k tomu si zažívajú aj niekoľko ťažkostí, sú vo veľkom nebezpečenstve, a hrozí im OBESENIE. Chystajú sa zrekonštruovať torpéda, s ktorými, ako službu k vlasti, chcú vyhodiť nemeckú lod do povetria. Pokiaľ sa tak stane, pôjde im iným spôsobom o život, cez pijavice, až po nekonečné blúdenie v kruhu... Je to strhujúce !!! Výkony sú tak nadštandardné, že pomaly, ale isto zabúdam na komplikovanú, ale svedomitú réžiu Johna Hustona, ktorý bol talentovaný človek, ale ALKOHOL robil z neho - DEBILA, ale ako režiséra, ho strašne uznávam ! Najgeniálnejšie na tom všetkom JE, že ako sa blíži koniec filmu, som smutný, že to končí... ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Vzhledem k tomu, že loď použitá ve filmu byla příliš malá na to, aby se na ní vešly kamery a další filmařské vybavení, byly některé její části postaveny na velkém voru, aby bylo možné natočit detailní záběry herců. Scény v interiéru lodi se pak natáčely v Londýně, stejně jako většina scén s vedlejšími postavami. (HellFire)

Reklama

Reklama