High Life

• Německo High Life (více)
Trailer 1

Monte (Robert Pattinson) a jeho malá dcera Willow žijí společně v naprosté izolaci na palubě kosmické lodi hluboko ve vesmíru. Monte, pro kterého byla přísná sebekázeň obranným štítem proti touze, se stal otcem proti své vůli. On i žena, která dítě porodila, byli členové posádky vězňů – odsouzenců k smrti. Pokusní králíci poslaní na misi s cílem najít alternativní zdroje energie. Mise se účastní také lékařka (Juliette Binoche), která zkoumá lidskou sexualitu v extrémních podmínkách a s vězni má své vlastní záměry. Otec a dcera se společně přibližují cíli – černé díře, kde čas a prostor přestávají existovat. Filozofická sci-fi režisérky Claire Denis o hledání podstaty lidskosti ve vesmírných kulisách. (Film Europe)

Trailer 1

Anderton

Aj lacnejšie sci-fi odohrávajúce sa vo vesmíre môže mať zaujímavý vizuál a skvelú atmosféru, viď Sunshine prípadne švajčiarske Cargo. High Life však nemá žiadnu vlastnú vizuálnu tvár a nedokáže tak vtiahnuť, a to bez ohľadu na to, či ponúka, alebo neponúka podnety na zamyslenie. To nech si rozhodne každý divák sám. Každopádne do histórie kinematografie sa zapíše skôr kvázi šokujúcimi erotickými scénami, v ktorých je tou aktívnou Juliette Binoche a tie si koledujú o paródiu v Scary Movie, ak by bol tento film popkultúrne známejší. ()

Vančura

Nejnudnější film pod sluncem. Zpětně si vyčítám, že jsem se mu nakonec rozhodl dát šanci, protože jsem k tomu byl původně hodně skeptický - od Claire Denis jsem viděl jen jeden film, který mě podobným způsobem nudil, a herecké duo Pattinson & Binoche jsem rovněž nikdy moc nemusel (pokud by vyznění toho filmu měla vystihnout jedna věta, mohla by znít třeba takto: High Life je film, kde Juliette Binoche chodí po kosmické lodi nesouc v dlani sperma Roberta Pattinsona - skutečně chcete kvůli tomuhle vážit cestu do kina?). Nic v tom filmu podle mě nedává smysl, lidi tam nepochopitelně umírají, táhne se to odnikud nikam, a nudí to naprosto nesnesitelně, jak je to divácky odtažité a zcela rezignující na nějaké vyprávění příběhu. Jak tam navíc Pattinson vychovává to děcko, tak mi to i přišlo strašně depresivní, ta představa opuštěného otce a malé dcery, jak letí dalekým vesmírem a otec ji učí, že nikdy nesmí jíst svoje hovno ani pít svou moč. Bože, proč někdo vůbec přivádí na svět takové filmy?! ()

Dikaiarchos

Důmyslný trest doživotí pro skupinu odsouzených, doživotí ve vskutku nadpozemských časových i prostorových mantinelech; v jistém ohledu trest jako výsada, jíž se nedostalo jiným pozemšťanům (trest balancující mezi slůvky nadlidský a nelidský). Ale jaké východisko najít pro nevinné dítě? Denis dokázala mé filozofické neurony pěkně rozdivočit, což se letos ještě nikomu nepovedlo. ()

sugythesugar

Práve som z toho prišiel. Chvíľu som uvažoval o 4 hviezdach, ale rýchlo ma to prešlo. Film má svoje kvality ale znovu si ho určite nepozriem. Toho čoho by som chcel aby tam bolo, bolo málo ak vôbec a to, čo by tam vážne nemuselo byť je tam priveľa. Myslím že táto veta dokonale charakterizuje tento film. Sám o sebe je dobrý páči sa mi vyznenie a aj vlastne to že sa tvorcovia nesnažili o nejaký epický príbeh. Je to sympatický film o ľudskosti a snahe prežiť, ale ničím pozitívne nezaujme. 5-6/10 ()

Conner.s

Cesta za hranice nekonečna k úsvitu nové reality. Vtahující, ale nekompromisní, vyžadující vaši plnou pozornost a řekl bych až ochotu napojení. Naprosto chápu, že tady padají hesla jako rakovinotvorný evropský art, pro mnohé určitě ano. Claire Dennis pro mě ale zvláštním způsobem propojuje něco naším představám vzdáleného, odehrávajícího se v budoucnosti s tím, čím už jsme jako lidstvo prošli. Noemova archa plující hlubokým vesmírem s rajskou zahradou na palubě naplněná jen jedním živočišným druhem, který se díky zoufalosti a strachu pramenící z možného zániku pouští do experimentu, jenž má malou šanci na úspěch. V izolaci uprostřed vesmíru, daleko od země, na lodi plné vyvrhelů pudy často zastiňují rozum. Místo jablka se tu ochutnávají krev pot a sperma, motivací jsou sedativa a uspokojení, vyšším cílem reprodukce. Ta je důležitá snad proto, že daleká cesta trvá déle než běžný lidský život a je třeba vytvořit druhou, možná i třetí generaci, která se bude schopna vrátit. Je to ale vůbec možné a bude se kam vracet? Prostory vesmíru a lůna matky, ve kterém roste nový jedinec, se často zdají být stejně neprobádaným prostředím. Skoky v čase, kdy vidíte čistou loď načež se vám vyjeví její ošuntělá, rezavějící verze, vám otevírají představivost a budují očekávání, co se stane za dalších pár minut. Askeze a sebekázeň Monteho, který jako jediný člen posádky nepoužívá onen prazvláštní "Fuck box" mohou být cestou k vykoupení, ale jaké je to vykoupení? Zůstat izolován v chladném vesmíru na skomírající planetě/kontejneru. Není lepší prostě zemřít? Willow je jeho naděje, vyvolává v něm city, na které už možná dávno zapomněl nebo jich nikdy nebyl schopen. Druhou nadějí může být černá díra. Možná se za zakřivením skrývá nová realita, nový začátek. Možná, že na druhé straně nevíme o krutosti tolik, jako o ni víme zde. 75% PS: Stejně bych to ale s čistým svědomím jen tak někomu nedoporučil. :) ()

• Všichni herci absolvovali výcvik v Evropské kosmické agentuře. Robert Pattinson si dokonce vyzkoušel přístroj, který simuluje stav beztíže. (Duoscop)
  • Během natáčení v Kolíně nad Rýnem Claire Denis na víkendy odjížděla do Paříže, aby mohla být s matkou, která v nemocnici umírala. (ČSFD)