• Francie

• Austrálie

Drama / Sci-Fi / Psychologický

Německo / Francie / USA / Polsko / Velká Británie, 2018, 113 min

• luka4615

Ambiciózní sci-fi, které ovšem dalece přesahuje možnosti i schopnosti tvůrců. High Life je ve své podstatě hluboce filosofickou záležitostí o lidské sexualitě, rodičovství a touze přežít za jakýchkoli podmínek. Tyto ingredience by se v rukou jakéhokoliv schopného režiséra a scénáristy proměnily v zajímavě řešenou delikátní záležitost, která by v širším kontextu filmů se stejným zaměřením obstála bez problémů. Bohužel, režisérka Claire Denis do tohoto ranku zřejmě nezapadá, jelikož snímek je přeplácaný a neuvěřitelně natažený, přičemž se bezcílně potácí od jednoho bodu k druhému, což vyústí ve velmi nevýrazné rozuzlení. Ve finále tedy dostanete extrémně dlouhý a nezajímavý snímek, jehož postavy a poselství Vás vlastně nebudou ani moc zajímat. A to je vážně velká škoda. PS: Za zmínku ovšem stojí úchvatný vizuál černé díry, na který se zejména na televizi se 4K rozlišením kouká opravdu krásně.(24.4.2019)

Osamelý muž sa vo vesmírnej lodi snaží vychovávať svoju dcéru a zároveň zabezpečiť ich prežitie. Príbeh ukazuje, ako sa do vesmíru dostali, čo sa stalo po odlete z našej planéty a to, kam smerujú. - Už dlho som nevidel tak zvláštny film, ako je tento. Po prvej štvrtine som rozmýšlal, či to radšej nevypnem, lebo sa tam nič nedialo a vôbec ma to nebavilo, ale postupne sa z toho stáva nepríjemný existenčný zážitok a vďaka netradičnému spracovaniu, chaotickej chronológii a lokácii uprostred vesmíru ma to dosť pohltilo. Je pre mňa dosť komplikované o tomto filme napísať niečo zmysluplné, ale myslím si, že trpezlivý hororový divák si tu tiež príde na svoje, len nie v takej podobe, ako by čakal, keďže smrť je tu pre postavy vlastne skôr vykúpením. Jedna zo smrtelných scén mi utkvie v pamäti na dlhšie, rovnako ako jedna úplne disturbing (neexistuje slovenský ekvivalent, ktorý by to dokázal popísať) scéna, v ktorej sa miestna doktorka sexuálne uspokojuje. Mrzí ma zbytočný prehnane artový prístup režisérky, pretože bez snahy o hlbšie presahy by sa na to pozeralo lepšie a bolo by to divácky atraktívnejšie. Na záver len dodám, že režisérka rozhodne nemusela ukazovať pohlavné ústrojenstvo bábätka, keďže Hollywood je dobre známy svojou pedofíliou a práve takýto typ diváka sa zdá byť cielovou skupinou pre tento počin. + herečka z A Cure for Wellness, Marrowbone a Suspiria(19.4.2019)

High life je pozvolně plynoucím tíživým dramatem o tom, jak se lidé řídí pudy, když jsou izolováni mimo zákon. Claire Denis se tu snaží trochu relativizovat náš pohled na zločince, ale já si nejsem jistý, že mi její přístup vyhovuje. Každopádně musím ocenit výborný minimalistický výkon Roberta Pattinsona, ten blyštící se upír je herecky čím dál zajímavější. 60% (Febio 2019)(26.3.2019)

• M.i.k.e

tohle by snad neobstálo ani jako studentský film...osobně mi nevadí pomalé artovky.V tomhle případě jsem na ní byl dokonce i připraven,ale realita je jedno velké zklamání.Dokázal bych se přenést přes extrémně lacinou výpravu (pokud se tomu tak dá říkat) i podivné věci jako hadrové skafandry,nebo fakt,že upadnuvší věci ve vesmíru spadnou někam dolů pokud by mi podobný film nabídl něco po dějové stránce.A to mi High Life nenabídl.Nelineární vyprávění je tentokrát spíš ke škodě a i když se režisérka snaží nabídnou rádoby šokující scény,nedokáže zakrýt,že tohle všechno by s bídou vystačilo na dvaceti minutový kraťas...20%(30.4.2019)

• honajz

Podmanivá hudba i vizuál, podle mne slušná výprava. Ale co mi ten film chce vlastně říct? Od nějakých tuláků se dostaneme k jako že posedlosti za každou cenu přežít? To spolu souvisí asi jako jazz s heavy metalem. Navíc o postavách se nic moc vlastně pořádně nedozvíme kromě pár povrchních detailů a znaků, ale nic o jejich charakteru. Některé postavy jen tak zmizí z děje. Na začátku filmu máme scénu, kde se chlápek nerozpakuje z kryokomory vyházet šest kolegů, snad by i sám skočil, ale uřvané děcko, které ho dohání k šílenství, to bude chránit? Ono hodně matkám v reálu jeblo, když jejich děcko neustále dny a noci řvalo, až je vyhodily z okna - a tady chlápek popraví kolegy, div ne sebe, ale ve vztahu k děcku je klidný? By mě zajímalo, jestli paní režisérka má vlastní dítě. A kde kurnik se vzal na lodi druhý skafandr přímo dělaný na tu holku, když na začátku zbyl skafandr jen jeden? A když se doktorka odpálila sama do vesmíru, jak to, že ji na začátku vyhazoval z kryokomory? A ten konec - předsmrtná představa? Takže to celé k ničemu nevedlo a ten život sakra neochránili? Tak o čem ten film teda byl? O smrti po všech možných snahách? Nihilismus? No, tak děkuji pěkně, fakt pozitivní. Nehledě na to, že se ten film dějově táhne jak sopel z nosu.(12.5.2019)