Na cestě v neklidném rytmu beatnické generace. Mladík Allie je jako řada příslušníků jeho generace rebel a tulák, nemá zbytečné vzory, zatím mu postačí vlastní vnitřní svět a obdiv k hudbě Charlieho Parkera. Každý den prožívá někde na cestě, od jednoho místa a člověka k jinému člověku a místu. Osoby, s nimiž se setkává, jsou pro něj jako prostory, ve kterých strávil čas. Vnitřní neklid jej brzy přinutí vydat se zase někam jinam... Debut amerického nezávislého scenáristy a režiséra Jima Jarmusche, jemuž se na malé ploše a téměř „bez příběhu" podařilo zachytit atmosféru života beatnické generace, snahu nějak vzdorovat zavedenému pořádku a pragmatismu moderního světa. Film na MFF Mannheim-Heidelbergu získal Cenu Josefa von Sternberga. (Česká televize)

reygadas

Debut Jima Jarmusch-a a skvost amerického nezávislého filmu a nádherný Jarmusch-ov úvod. Na výrobu filmu boli použité minimálne prostriedky a rozpočet len $12,000 čo je aj pochopiteľné, keďže dovtedy sa jednalo o neznámeho začínajúceho tvorcu a navyše ešte undergroundového a pohybujúceho sa mimo mainstreamovej sféry. Permanent Vacation je film s veľkým posolstvom absolútnej slobody človeka-jednotlivca. Natočiť takýto film s takým nízkym rozpočtom je niečo dokonalé a úžasné. Jarmusch-ov výsledok stojí za to. Vo filme sa spája veľa prvkov, ale hlavne vplyv beat generation. Je to bítnícka odysea, kde sledujeme príbeh mladého muža, ktorý si dobrovoľne zvolil život na ceste a s ním spojené peripetie a príbehy ďalších postáv, ktoré stretáva a spoznáva svojím putovaním. Jednoduchý film, jednoduchý dej a predsa skvelý pocit z pozretého. Skvost minimalistickej kinematografie. Jarmusch je filmový kúzelník. ()

huzgi

Vše, co chce Jim Jarmusch říct, řekne ve svých prvních dvou filmech. Oč je později starší, zkušenější, je lepší režisér, má na filmy více peněz a k dispozicei lepší herce, o to jsou jeho první dva celovečerní filmy pravdivější a syrovější. Trvalá dovolená je po čertech skvělý film.... ()

kubilov

Ačkoliv to jistojistě Jim Jarmusch v době, kdy natáčel svůj první film, nevěděl, tak Trvalá dovolená se dnes zdá jako perfektní obraz tehdejší přeměny americké společnosti. Po šílených šedesátých letech přišly umírněnější sedmdesáté, které pak opět vystřídaly jaksi rozmarnější osmdesátá léta. A jelikož tento nenápadný malý filmík vznikl v roce 1980 a jeho děj nejděj popisuje odmítání jedince začlenit se do jedné jediné společnosti a místo toho volí život na cestách a potkávání stále nových a nových lidí, se kterými stejně delší kontakt nenaváže, dá se Jarmuschova prvotina počítat za obraz doby, což jí určitě pořádně přidává na kreditu. Na atraktivitě filmu pak přidává i osud hlavního hrdiny Allieho, protože má matku v blázinci a rodný dům jim vybombardovali Číňané během války. ()

smatana.sk

Dobré najmä na pochopenie, že ani aký majster ako Jarmusch nespadol z neba a musel sa riadiť podľa starého príbehu: Prišiel istý mladík za starým rabínom s otázkou, v čom je tajomstvo životného šťastia. “Správne rozhodnutia!”, odpovedal mu bez zaváhania rabín. “Ale ako môžem ja, nedospelý mladík, rozlíšiť, ktoré rozhodnutia sú správne?”, pýtal sa ďalej chlapec. “Skúsenosť!”, odpovedal lakonicky rabín. “No dobre,” nedal pokoj mládenec, “ale ako môžem ja, nedospelý mladík, získať tú potrebnú skúsenosť?” “Zlé rozhodnutia!” Takže - ak chcete točiť skvelé filmy, nesmiete sa báť natočiť aj filmy, ktoré sa takmer nedajú pozerať. ()

SAINTS

Jim Jarmush jeden z priekopnikov nezavisleho americkeho filmu zacal s tymto nie prilis vyvazenym filmom.Kde hlavny hrdina nic nerobi len sa flaka kade tade po meste ,navstivy matku v blazinci ,vypocuje si historku o saxofonistovi,ukradne auto ktore preda a nakoniec odide do Pariza kde asi jeho trvale prezdniny pokracovali dalej. ()

blondboss

V poslednej dobe som videl dosť veľa snímkov od Jima Jarmuscha a niektoré sa celkom podarili. Tento debut bol ale strašný a absolútne nedotiahnutý s pokusom o nejakú tú nezávislú režijnú prácu. V konečnom dôsledku to ale vyznelo strašne hlúpo, sterilne a po skončení filmu som si v duchu povedal, že what the fuck. Naozaj zlé a keď už chcete vidieť niečo nezávislešie od Jarmuscha, tak si pozrite niečo iné. Tomuto sa určite vyhnite. Jedna hviezda snáď len za ten osobitý štýl, ale inak je to katastrofa. 20 % ()

RF

Uvědomil jsem si, že i když se mi tento snímek tak nelíbil a nevžil jsem se do tempa filmu, po několika dnech jsem si na film vzpomněl a stále jsem si vybavoval ty pocity, které se Jarmusch tímto snímkem snažil vyjádřit. To byl pro mě signál přehodnotit hodnocení, opraveno z 2* na 3*. ()

brasek

Debut nepotešil, ale inak kvôli pár filmom čo mi ostali možno natrvalo v pamäti, mám stále Jarmuscha rád. ()

Názorožec

Film je (jak Jarmusch v jednom rozhovoru zmínil) natočen tak, aby nebylo jasné co bude následovat v dalším záběru. A opravdu to tak je.Ve filmu se jinak neděje nic akčního ani nedochází k nějakým zvratům. Koukal jsem se na to se znalostí jeho dalších filmů a jeho rukopis je z toho, podle mě, už jasně čitelný. ()

ZOUi

Wow, tak tomuto sa hovorí režijný debut! Dielo až bolestne minimalistické a vyhranené, príbeh o ničom a predsa o všetkom. V 75minútovej sekvencii svojej prvotiny dokázal Jarmusch uchopiť to, čo nedokázal za 116minút o 29rokov skúseností neskôr :) A pokial ide o divácku kritiku, tak tá nieje prekvapivá, na takýto film sa divák proste musí cítiť. Inak súhlasím s komentárom, ktorý napísal Toj. ()

UjoLenin

Jediné, za čo môžem dať hodnotenie, je špinavá a dekadentná atmosféra, ktorú tak zbožňujem (asi je to moja úchylka). Práve to je sila Jarmuschových filmov. No pokiaľ ide o všetko ostatné v tomto filme, je to bieda. Hádam najhoršie zo všetkého sú herecké výkony, presnejšie výkon "hlavného hrdinu". Zlé, zlé a zlé. Jarmusch sa našťastie rozhodol zmierniť naše utrpenie a film príliš nenatiahol - celé to trvá zhruba jednu hodinu. Verdikt? Pozrieť, ale je to iba pre tvrdých fanúšikov.. (a to mám Jarmuscha veľmi rád). Ale aby som mladému Jimovi nekrivdil, tá šialená Španielka na schodoch nemala chybu :) ()

LEFTFLANK

Za posledný mesiac som toho Jarmuscha doslova lámal na kolene a zistil som že jeho tvorba mi sedí... ale ako ktorá samozrejme :). To že Jim má akúsi manieru je jasné. A kľudne budem tvrdiť že je to maniera, pretože to pre mňa nie je uražlivé slovo len je to iné vyjadrenie k osobitému štylystickému vyjadrovaniu, ktorým daný autor prezentuje svoje vízie,... si myslím. Ako prvotina to nie je katastrofa každopádne tu treba byť veľmi tolerantný. Takisto kamerové uhlovanie je svojské, dosť podivné ale neprekáža, naopak ponúka snahu vidieť autorove zámery ktoré prichadzajú-odchadzajú, menia sa ale rozhodne nie sú žiadne zlomové a ťiaživé nech ide o čokoľvek. Toľko k tej preartovosti snímku ktorý je inak ťažko uchopiteľný a ťažko hľadajúci, akoby nie, keď hlavným motívom je prosté plynutie života bez uchopiteľných hodnôt štandardného vnímania bytia. Nejdem s hodnotením vyššie je to proste tak na 50-60% pretože Jarmusch dokázal svoju manieru využiť omnoho lepšie v jeho nasledujúcich dielach ()