Mistr neznámého boje

Only the Strong

Akční / Drama

USA, 1993, 99 min

Tak i po patnácti letech se dá na to dívat:-) a vím jistě, že v té době bych neváhal s plným hodnocením. Ještě nyní mám v živé paměti vzpomínky na učitele capoiery a "výchovu" studentů. Dnes, po tolika letech jsem si je znovu připomněl a až na menší naivitu a trochu opatrné souboje, se jedná o příjemnou podívanou. 70%(1.11.2008)

"Přišli jsme si pro učitele." ...Markův otec trénoval bojové sporty, jeho nevlastní matka se bojovému umění věnovala profesionálně, takže Mark Dacascos to má odmalička v krvi a tyhle role mu sedí na tělo. Tady s těma krátkýma vlasama mi připomínal Brandona Lee, což jsem si znovu potvrdila i později, kdy byl Mark obsazený do seriálové Vrány. Další má oblíbená VHS-ková nostalgie u které jsem se dnes skvěle bavila.(20.9.2014)

Má to v sobě určitou dobovost, ale spíš v rámci mizanscény a muziky, než po vizuální stránce. Je v tom přítomná výrazná mládežnická naivita a schematismus v rámci motiviky přechodu problémových studentů na dobrou stranu a finálního vítězství jedince na zlým systémem. Ale je to solidně napsané, postavy a příběh nejsou odfláknuté, charaktery jsou slušně odstíněné a i přes použité klišé to má nějakou narativní klenbu. A hlavně je to dobře natočené - a nejen bojové scény (závěrečný souboj na pláži je docela lahodný). Akce z filmu netrčí, je dobře zapojená do celkovýho rámce....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/dvakrat-sheldon-lettich-dvojity-zasah.html(12.1.2012)

• void

Snímek se zřejmě snaží odpovědět na nově vzniklou otázku devadesátých let – Co s mládeží? Je to období, kdy je mládež zmatená tím, co jí společnost nabízí. Pointa je zajímavá, provedení pokulhává - poněkud těžká myšlenka na tento druh filmu. Možná právě proto mi přišly některé "tragické" momenty spíš jako fraška. Mark Dacascos hraje co mu jeho síly stačí, i když projevy jakéhosi jeho hereckého nadání se mají ukázat až později (nejvíce v mé paměti svítí Bratrství vlků). Dějově standardní podívaná počátku 90.let, duše se někde zapomněla v capoeira omámení. Bojové scény jsou na dané období nové, děj se jeví jakoby podle šablony. Zatímco zájemce o danou problematiku může naladit, hledače nového pobavení může klasická zápletka poněkud nudit. Nicméně, rozumím, jak se může stát někoho srdcovkou.(26.7.2010)

Výborný Martial Art filmek, kde se jede jeden styl. Příběh je jednoduchý a ničím nepřekvapí. Akční scény jsou zde pěkné a hlavně choreografie stojí za to. Film má i spoustu parádních hlášek a patří pro mě k nejoblíbenějším filmům vůbec. Kdo má rád Capoeiru, neměl by si nechat tento film ujít. 100% :)(16.1.2016)

• - Väčšina deja sa odohráva na Lincolnovej strednej škole, ale logo na palubovke basketbalového ihriska je v podobe veľkého M. (beso74)

• - Na filme sa spolupodieľal aj Frank Dux (ako bojový choreograf a koordinátor kaskadérov), ktorého životné osudy sa stali námetom pre snímku Bloodsport (1988) v titulnej úlohe s Jean-Claude Van Dammom. (beso74)