Listopad (festivalový název)

Scénografie:

Jaagup Roomet

Kostýmy:

Ave Kuik

KVIFF 52´, 75% ‖ Listopad má moc, vynikající kameru a je hodně uhrančivý, ale musíte na něj být patřičně připravení, což je vlastně dost těžké, ne-li nemožné. Estonská pohanská fantasy má hodně pomalý rozjezd a než si uvědomíte, kdo je kdo a o co komu jde tak to bude chvilku trvat, ale výsledný dojem za to rozhodně stojí. Větší bizár jsem dlouho neviděl a už konečně vím, jaké ingredience musím použít při výrobě svého elixíru lásky. Je to jeden z těch filmů o kterém by si chtěl dlouhé hodiny vyprávět, ale pak jen řekneš, to musíte vidět. A jen tak mimochodem, Rea Lest je vážně krásná a dobrá herečka.(1.7.2017)

Musím upřímně říct, že takový bizár jsme jaktěživ neviděla a rozhodně si chci přečíst i knižní předlohu (kterou prý zná každý Estonec). Na druhou stranu, film měl skvělou kameru a černobílé zpracování skvěle doplňovalo atmosféru. Pokud se chcete na film podívat, doporučuji se před tím trochu "naladit," protože občas jsou scény zásadně za hranicí příčetnosti. Každopádně, pokud máte rádi bizárek, vřele doporučuji.(5.7.2017)

Přehlídka bizarností, odehrávající se ve fiktivním pohanském světě založeném na estonských mýtech. Je to krásně černobíle natočené, neskutečně nápadité a rozhodně originální, ale všechny ty úžasné nápady (švankmajerovsky vyhlížející bytosti složené ze starého nářadí, hlavní hrdinka - vlkodlak, náměsíčná hraběnka, vyplivování hostií, absurdní boj vesničanů s morem, nápoje lásky umíchané z výkalů, poetické rozhovory se sněhulákem, pochody mrtvých i všechno ostatní) je bohužel přítomno jen v podobě izolovaných podivností, co maximálně doutvářejí atmosféru magicky realistického prostředí, ale pro děj žádný význam nemají. Příběh o zamilované holce, jejíž milý se zakouká do jiné, je pak už jen torzem, na němž z těch výše zmíněných ujetě fantazijních přívěšků nedrží pořádně ani jeden, a celé se to tím pádem poněkud rozpadá. Nicméně pokud by organizátoři festivalu Weird Europe (Divná Evropa) hledali vhodné adepty na zařazení do programu, tak Listopad je jasná volba.(4.7.2017)

Poslední film, který jsem letos ve Varech viděl - to nejlepší na konec. Vynikající estonská parafráze Kytice a Máje, banální love story na pozadí estonských mýtů, s vynikající atmosférou, skvělou prací kamery a výbornými hereckými výkony. Nechybí ani černý humor, samotný příběh také není natolik přímočarý, jak by se mohlo zdát. Prostě pecka.(8.7.2017)

K Listopadu bych měl asi dvě poznámky; jednak onu otřepanou frázi o vítězství formy nad obsahem. Protože ano, černobílé zpracování je dechberoucí a překvapivě i hudba tam funguje dost dobře. Druhá poznámka by byla inspirována tím, co často píše Franta Fuka u filmových adaptací knih - film má být srozumitelný i pro nečtenáře. A tady mi přišlo, že spousta informací chybí; že snímek je ilustrací knihy, kterou si užijí ti, kdo jíž ví, o co jde. Ale já jsem tápal, kdo, co a nejčastěji proč dělá. Spíše než koherentní film mi to přišlo jako sled scének, kde některé byly působivé, jiné veselé či nechutné, ale v celku jsem postrádal nějaký smysl,(6.7.2017)