poster

Listopad (festivalový název)

 • Estonsko

  November

Drama / Fantasy / Romantický

Estonsko / Nizozemsko / Polsko, 2017, 115 min

Režie:

Rainer Sarnet

Scénář:

Rainer Sarnet

Kamera:

Mart Taniel

Producenti:

Katrin Kissa

Scénografie:

Jaagup Roomet

Kostýmy:

Ave Kuik
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mr.Cinephile
  ****

  KVIFF 52´, 75% ‖ Listopad má moc, vynikající kameru a je hodně uhrančivý, ale musíte na něj být patřičně připravení, což je vlastně dost těžké, ne-li nemožné. Estonská pohanská fantasy má hodně pomalý rozjezd a než si uvědomíte, kdo je kdo a o co komu jde tak to bude chvilku trvat, ale výsledný dojem za to rozhodně stojí. Větší bizár jsem dlouho neviděl a už konečně vím, jaké ingredience musím použít při výrobě svého elixíru lásky. Je to jeden z těch filmů o kterém by si chtěl dlouhé hodiny vyprávět, ale pak jen řekneš, to musíte vidět. A jen tak mimochodem, Rea Lest je vážně krásná a dobrá herečka.(1.7.2017)

 • hero_bk
  *****

  Poslední film, který jsem letos ve Varech viděl - to nejlepší na konec. Vynikající estonská parafráze Kytice a Máje, banální love story na pozadí estonských mýtů, s vynikající atmosférou, skvělou prací kamery a výbornými hereckými výkony. Nechybí ani černý humor, samotný příběh také není natolik přímočarý, jak by se mohlo zdát. Prostě pecka.(8.7.2017)

 • Filmmaniak
  ***

  Přehlídka bizarností, odehrávající se ve fiktivním pohanském světě založeném na estonských mýtech. Je to krásně černobíle natočené, neskutečně nápadité a rozhodně originální, ale všechny ty úžasné nápady (švankmajerovsky vyhlížející bytosti složené ze starého nářadí, hlavní hrdinka - vlkodlak, náměsíčná hraběnka, vyplivování hostií, absurdní boj vesničanů s morem, nápoje lásky umíchané z výkalů, poetické rozhovory se sněhulákem, pochody mrtvých i všechno ostatní) je bohužel přítomno jen v podobě izolovaných podivností, co maximálně doutvářejí atmosféru magicky realistického prostředí, ale pro děj žádný význam nemají. Příběh o zamilované holce, jejíž milý se zakouká do jiné, je pak už jen torzem, na němž z těch výše zmíněných ujetě fantazijních přívěšků nedrží pořádně ani jeden, a celé se to tím pádem poněkud rozpadá. Nicméně pokud by organizátoři festivalu Weird Europe (Divná Evropa) hledali vhodné adepty na zařazení do programu, tak Listopad je jasná volba.(4.7.2017)

 • Jhershaw
  ***

  K Listopadu bych měl asi dvě poznámky; jednak onu otřepanou frázi o vítězství formy nad obsahem. Protože ano, černobílé zpracování je dechberoucí a překvapivě i hudba tam funguje dost dobře. Druhá poznámka by byla inspirována tím, co často píše Franta Fuka u filmových adaptací knih - film má být srozumitelný i pro nečtenáře. A tady mi přišlo, že spousta informací chybí; že snímek je ilustrací knihy, kterou si užijí ti, kdo jíž ví, o co jde. Ale já jsem tápal, kdo, co a nejčastěji proč dělá. Spíše než koherentní film mi to přišlo jako sled scének, kde některé byly působivé, jiné veselé či nechutné, ale v celku jsem postrádal nějaký smysl,(6.7.2017)

 • Hoyt
  *****

  Také bych chtěl svého Kratta ale duší bych se za něho neupsal. Jednoduchý a magický příběh z estonského venkova u kterého jsem byl po celou dobu snímku okouzlen. Nevím jestli něco podobného ještě někdy uvidím. Už jen za nádherný vizuál a skvělou kameru si to zaslouží hodnotit pozitivně. Pro mě asi nejlepší osobní zážitek z Varů doplněn projekcí v nádherném městském divadle a za účasti obou hlavních představitelů. Nadruhou stranu rozporuplné reakce chápu.(6.7.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace