Listopad (festivalový název)

Scénografie:

Jaagup Roomet

Kostýmy:

Ave Kuik

Poslední film, který jsem letos ve Varech viděl - to nejlepší na konec. Vynikající estonská parafráze Kytice a Máje, banální love story na pozadí estonských mýtů, s vynikající atmosférou, skvělou prací kamery a výbornými hereckými výkony. Nechybí ani černý humor, samotný příběh také není natolik přímočarý, jak by se mohlo zdát. Prostě pecka.(8.7.2017)

KVIFF 52´, 75% ‖ Listopad má moc, vynikající kameru a je hodně uhrančivý, ale musíte na něj být patřičně připravení, což je vlastně dost těžké, ne-li nemožné. Estonská pohanská fantasy má hodně pomalý rozjezd a než si uvědomíte, kdo je kdo a o co komu jde tak to bude chvilku trvat, ale výsledný dojem za to rozhodně stojí. Větší bizár jsem dlouho neviděl a už konečně vím, jaké ingredience musím použít při výrobě svého elixíru lásky. Je to jeden z těch filmů o kterém by si chtěl dlouhé hodiny vyprávět, ale pak jen řekneš, to musíte vidět. A jen tak mimochodem, Rea Lest je vážně krásná a dobrá herečka.(1.7.2017)

Také bych chtěl svého Kratta ale duší bych se za něho neupsal. Jednoduchý a magický příběh z estonského venkova u kterého jsem byl po celou dobu snímku okouzlen. Nevím jestli něco podobného ještě někdy uvidím. Už jen za nádherný vizuál a skvělou kameru si to zaslouží hodnotit pozitivně. Pro mě asi nejlepší osobní zážitek z Varů doplněn projekcí v nádherném městském divadle a za účasti obou hlavních představitelů. Nadruhou stranu rozporuplné reakce chápu.(6.7.2017)

K Listopadu bych měl asi dvě poznámky; jednak onu otřepanou frázi o vítězství formy nad obsahem. Protože ano, černobílé zpracování je dechberoucí a překvapivě i hudba tam funguje dost dobře. Druhá poznámka by byla inspirována tím, co často píše Franta Fuka u filmových adaptací knih - film má být srozumitelný i pro nečtenáře. A tady mi přišlo, že spousta informací chybí; že snímek je ilustrací knihy, kterou si užijí ti, kdo jíž ví, o co jde. Ale já jsem tápal, kdo, co a nejčastěji proč dělá. Spíše než koherentní film mi to přišlo jako sled scének, kde některé byly působivé, jiné veselé či nechutné, ale v celku jsem postrádal nějaký smysl,(6.7.2017)

Musím upřímně říct, že takový bizár jsme jaktěživ neviděla a rozhodně si chci přečíst i knižní předlohu (kterou prý zná každý Estonec). Na druhou stranu, film měl skvělou kameru a černobílé zpracování výborně doplňovalo atmosféru. Pokud se chcete na film podívat, doporučuji se před tím trochu "naladit," protože občas jsou scény zásadně za hranicí příčetnosti. Každopádně, pokud máte rádi bizárek, vřele doporučuji.(5.7.2017)