Listopad

• Estonsko November (více)
Estonsko / Nizozemsko / Polsko, 2017, 115 min (Alternativní 111 min)

V tomto příběhu lásky, odehrávajícím se v Estonsku 19. století, touží venkovské děvče Liina po vesnickém chlapci Hansovi. Hans je ale nevysvětlitelně přitahován představou, že navštíví německou baronku, která vlastní vše, po čem Hans touží. Pro Liinu je tak získat Hansovo srdce v této temné, drsné krajině, kde společně dlí vlkodlaci, přízraky, mor i ďábel, kde nekontrolovaně bují zbojnictví a kde jsou lidské duše o to cennější, nesmírně obtížné. Díky podmanivé černobílé expozici Rainer Sarnet živě zachycuje pestrost životů i s každodenní dřinou, která je provází. Má pak samotná existence cenu, když člověk postrádá duši? (Cinemax)

hufnagel

Bizarný,šokujúci (lietajúca krava na začiatku),pre neznalého estónskych legend úplne na vedľajšej koľaji,ale vizuálne nádherný aj v čierno bielom podaní. ()

rigby

Hodně silný film s dokonalou atmosférou listopadu. Plný magických obrazů a šílenosti. Už jen ty oči... Vše navíc zvýrazněné černobílým zpracováním. Chvilkami se mi chtělo zvracet, chvílemi mi zase po zádech běhal mráz. Ale hlavní příběh romantické lásky je nádherně zpracován. Ale asi budu muset všechno ještě vstřebat a nechat uležet, protože zároveň se jednalo o neobyčejně zvláštní film. 3+ ()

spawnxp

Krásná kamera, muzika a Rea Lest. Příběh je tak významově "přetíženej" až jsem se trochu bál konce. Ale jo, dost silný... a vlastně i vtipný chvílema ("Kde máš Kratta?" "Roztopil sa." "Potom je čas zaplatiť !") - prostě dost sugestivní kvalitní podívaná (a potěšil i štěk pro Dietera "Mantrida" Lasera). ()

bedn1

Zkombinujte Švankmajera, Lynche, Markéru Lazarovou a Mrazíka a přiblížíte se jednomu z nejpodivnějších filmů, co jste viděli. ()

PTuranyi

Originálny a vizuálne uhrančivý film plný alegórií nás privádza do temného sveta zaplneného bizarnými postavičkami, kde sa živí stretávajú s mŕtvymi a za kvapku krvi môžu kúpiť dušu pre hocijakú vec, ktorú tak môžu oživiť a vytvoriť tak "krata". V samom jadre tohto filmu je však baladický príbeh o láske a obetovaní zabalený do nádherne divného až strašidelného sveta. 90% ()

MrKrahujec

Páni! Tohle je nejen skoro úplný Vláčil a Jakubisko (ve svých lepších filmech), ale i Juraj Herz a možná dokonce i sám Ingmar Bergmann, konkrétně jeho nedostižná Sedmá pečeť! Možná by se našlo něco i z Jana Švankmajera a to prosím vůbec nejde o plagiáty! Možná s tím nebude souhlasit úplně každý, ale podle mě jasných pět! ()

Toolshed

Aký dobrý asi musí byť film, ktorému aj ľudia, ktorí ho pokrstia "artový hnoj", dávajú štyri hviezdičky? No, dosť. ()

Accuphose

Nechci psát, že u nás by to nenatočili, to je zbytečné, ale řeknu, že je na škodu číst popis a když to shrnu, tak je to prostě bomba, něco co mě po dlouhé době dostalo. Tam kde The Witch a jiné snímky nefungujou, a o vytvoření uvěřitelné atmosféry ani nemluvě, tam Listopad funguje naprosto skvěle a všechny nápady do sebe krásně zapadaj. Takže pokud se někomu líbí moje hodnocení a vkus, neváhejte a mrkněte na to, šupky :-))) ()

Milo384

Opravdu skvělé. Užil jsem si hudbu, jednotlivé záběry, příběh, který šel v pohodě pochopit. Prvky nadpřirozena a folklóru na mě působily. Bavilo od začátku do konce. Skvěle zfilmovaná balada. Po shlédnutí mě docela zajímá knižní předloha, snad bude v češtině. ()

Miroslav.Zac

Záležitost pro okrajové publikum, nejlépe pro někoho, kdo má doma slušnou zásobu halucinogenů, nebo pro fanouška uměleckých filmů z 60. a 70. let. Film krásně ukazuje, že se pod křížem nejlépe schová pohanská temnota. ()

viax

Celkem těžký film s tísnivě popletenou atmosférou, kde se nic neřeší, nefungují zákony, lidi očekávají vše a prohánějí se tu všemožné potvory, o jejichž existenci jste dosud neměli ponětí. Má to ovšem jedno pozitivum — lidem se tu neděje nic, co by si neudělali sami. Já měla k ruce verzi o délce 1:55:27 a můžu říct, že jsem ji viděla celou včetně závěrečných titulků, protože i hudba stála za to. Hmm, nakonec zvýším na tři hvězdy, i když se na to už nikdy nepodívám. ()

StaryMech

Odvěký námět balad tvůrci "Listopadu" zkřížili s jakýmsi hektickým zrcadlem pohanství a varovným jinotajem o společnosti, v níž bohatství vede k demenci a chudobu sžírá hrabivost. Vstříc závěru přibývá humoru, romantického citu a postmoderního rozkladu. Můj osobní dojem: úhelným prvkem příběhu ve všech jeho rovinách počínaje výtvarnou a konče symbolickou je motiv krattů. ()

kodel

Nádherná podívaná, plná severské přírodní imaginace, dokonale podložená hudbou. Temná balada o nešťastné lásce a současně groteskní pohádka o lidských špatnostech ve světě, zaplněném duchy zemřelých, ďáblem a jeho děsivými výtvory. Přesně takové příběhy jistě vyprávěly estonské babičky vnoučatům za dlouhých zimních nocí ve vyhřátých dřevěnicích, do nichž zvenčí pronikalo vytí vlků a táhlý nářek meluzíny... a my si v podobném klidu a teple můžeme vychutnat nezapomenutelný šedočerný vizuál plný deště a bláta, obskurních postav a omšelé architektury, kterou si příroda bere zpět. A nejasnosti v ději? To je, s odpuštěním, malichernost. Příběh je archetypální a soustředěný divák ho intuitivně pojme celý, beze zbytku. ()