Přízrak

USA, 2017, 92 min

David Lowery

David Lowery

Daniel Hart

A Ghost Story mi udělal velkou radost. Je málo filmů, které jsou smutné a krásné zároveň. Je málo filmů, které mají pomalé tempo a nenudí. Je opravdu málo filmů, které dokáží překvapit. A je skutečně málo filmů, které umí splnit vše výše popsané naráz. ■ A Ghost Story je film o duchách tak trochu jinak. ■ Kdo čeká duchařinu, bude zklamán. Já jsem ale zklamaný nebyl, ba právě naopak, výborné poetické drama ve mně rozehrálo ty správné basové struny a já si nerušeně užíval krásu všedního dne, ale nevšedníma očima nevšedního vypravěče, který nikdy nepromluví... ■ Minimalistický zvukový/hudební doprovod a statické chvíle ticha, kde jiní kují pikle se svými hrůzostrašnými syntezátorovými zvuky a ruchy, tak zde naopak ticho v tichu dává tušit tichou prázdnotu, která hluše přehluší tichý smutek... ■ Nevím proč, ale stále si pletu sestry Rooney a Kate, a přitom si nejsou až zas tak podobné, nicméně na začátku projekce jsem stejně netušil, která že to MARA se na mě bude mářit, jestli ta mladší, vyšší, kostnatější, s delším nosem nebo ta starší, menší a ženštější. Nakonec to byla bedfordská Páťa Rúny. ■ Pocitově mi Přízrak přišel trochu jako Atlas mraků kopulující se starším Jin Rô ~ The Wolf Brigade a podávající si ruku s Inishiêshon rabu. ■ Tak nějak vnitřně chápu, že se tento film nebude spoustě lidem líbit, zažívám to často, že se mi něco strašně líbí, doporučím ho tazateli, a ten mi při příštím shledání pomyslně klepe na čelo, jako že: no, ty vole, bulšit nuda. ■ Teď si vzpomínám, že podobné to bylo třeba s filmem Cestující a ještě horší scénář s filmem Jiná země. No nic. Sto lidí - sto chutí. ■ (R) [95/100] ■ (K) [95/100] ■ (V) [70/100] ■ (♫) [89/100] ■ (E) Cloud Atlas (2012) ● Jin Rô ~ The Wolf Brigade (1999) ● Inishiêshon rabu (2015) ● Poltergeist (1982) ● Bokeh [ぼけ] (2017) ● 5 to 7 (2017) ● Kairo (2001) ● Den osynlige (2002) ● Nothing Personal (2009) ● Tôkyô! (2008) ● It Follows (2014) ● The Discovery (2017) ● Rear Window (1954) ● Flatliners (1990) ● The Sixth Sense (1999) ● Ghost (1990) ● 2046 (2004) ● Der Himmel über Berlin (1987) ● Interstellar (2014) ● Byôsoku 5 senchimêtoru (2007) ● Freonový duch (1990) ● Láska (1973) ● Twelve Monkeys (1995) ● Groundhog Day (1993) ● Ju-on: The Grudge 2 (2003) ● The Final Cut (2004) ■ (Č) 1 ■ (P) [Sobota, 23-IX-2017; 04:25] [1080p] [ϿϾ] [PZ-sk] [95/100] ■ (CSFD) dubinakfugaziEastWickaPanCitronAppleCoreBachyRimsy ■ (C) [95/100](23.9.2017)

• Mr.Cinephile

KVIFF 52´, 40% ‖ Pět minut trvalo, než dožrala ten koláč a pak ho vyzvracela. Takhle nějak bych popsal i svůj pocit z tohoto až moc artového snímku. Chápu tu tvůrčí vizi o pomíjivosti lidského bytí, ale tahle forma je pro mě až příliš nestravitelná a to jsem se opravdu snažil najít v tom něco jiného. Bohužel, všechny ty zdlouhavé záběry mě akorát odrazovali od toho, abych se do filmu trošku hlouběji ponořil. Pěkná kamera, super hudba, ale ten příběh si zasloužil více péče.(9.7.2017)

• andalin

Divnej, nudnej, a mnou nepochopenej údajně silnej? film. Dlouhé scény, kdy se nic neděje, nikdo nic neříká a Casey tam stojí pod prostěradlem zatímco Rooney Mara vzlyká nad koláčem. Občas se stalo něco, co navodilo mojí zvědavost, ale ta zase rychle vyprchala. "Vyústění" ve druhé polovině filmu mi nějak uteklo a nedával smysl - museli jsme si pak vyhledat "co to sakra bylo" na Wikipedii. Asi takový cítěníčko pro hipstery.(22.9.2017)

Prízrak je podľa mňa ten typ filmu, keď si každý nájde tú svoju interpretáciu a či sa bude presne zhodovať s autorským zámerom, na tom až tak záležať nebude. A podobne je to aj s mojím prežívaním celého filmu. Ak ho vnímam ako príbeh jedného ducha, tak má v sebe mnoho smútku, trochu irónie, asi spôsobenej tým kukučom spoza plachty a nesmiernou nudou večnosti. Osobne som si ale pri duchovom pasívnom bytí s občasným výbuchom emócií hovoril, že podobne bezduchý život vedie vlastne väčšina obyvateľov planéty. A vážne netuším, či mal aj toto Lowery na mysli pri písaní scenára a je to, ako som písal, nakoniec jedno. No a moja interpretácia ústrednej myšlienky? Žite svoje životy naplno, na večnosti to bude skôr veľká nuda.(22.10.2017)

Mohl to být skvělý film, problém mám asi jen s jeho délkou. Necelých 90 minut dali tvůrci dohromady očividně s velkými problémy. Po projekci režisér přiznal, že do finální verze Přízrak příliš velkým krácením neprošel. Přesto se v něm nacházejí některé opravdu nesnesitelně dlouhé scény. Za všechny bych jmenoval ten tolik kritizovaný záběr na konzumaci koláče. V ten moment jsem jako divák bohužel vypadl z tempa, jiní účastníci projekce dokonce začali odcházet...(11.7.2017)