Dej medzinárodne úspešnej čiernej komédie, ktorá je režijným filmovým debutom uznávaného islandského divadelného režiséra a filmového herca Baltasara Kormákura, sa odohráva v priam vidiecky pokojnej štvrti Reykjavíku, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť "typicky" islandskej depresívnej atmosféry rozprávania, obohatenej prvkami mrazivého čierneho humoru. Tragikomickým hrdinom filmu je dvadsaťosemročný Hlynur, povaľač, ktorému sociálna podpora bohato stačí na to, aby sa cez týždeň potĺkal a cez víkend si s kamarátmi užíval v rockovom klube v centre. Pohodlný život inteligentného, ale lenivého mladíka, ktorý netúži viazať sa, však končí v okamihu, keď si jeho rozvedená matka pozve na Vianoce svoju učiteľku z krúžku flamenca, Španielku Lolu - a šokovaný Hlynur zistí, že cudzinka je matkinou milenkou... Lola, ktorá poprehadzuje tradičné sexuálne úlohy, sa stáva hýbateľom pochybne pokojného života hrdinov. Zmeniť sa musí i Hlynur, ktorý vyrastal bez otca, vzdal sa mužskej úlohy a dlho odmietal prijať zodpovednosť dospelého človeka. Režisér však sympatizuje skôr so sebavedomými a samostatnými ženami než slabošskými mužmi. Napriek vypätej dramatickosti daných situácií (incest, drogy...) i cynickému komentáru hrdinu, sprevádzajúcemu rozprávanie, sám autor sa s prirodzenou ľahkosťou vzdáva jednoznačných odsúdení. (oficiální text distributora)

Dvojirakri

Co musím uvézt nejdřív je, že jméno Hlynur mi přijde jako něco co teče a nikdo se toho nechce dotknout. Něco jako Hnisan, Soplík nebo Kemr(pardon). Stejně tak je mi i sympatickej a nejsilněji působí, když nejebe a nemluví a hovoří za něj jeho mysl. Vůbec, toho koitu bylo v celém snímku tak akorát dost. Možná bych v kolonce žánru vyměnil Romantický za Erotický, ale to by pak zase mohli voyeuři nadávat co si to pustili za hovadinu... Nejvíc sexy stejně působilo, jak paní Hlynurová držela svou mladou ve spánku za stehno. A moje hodnocení? No co k tomu mám říct. Je to divný, takovým filmům se vyhýbám, kdyby to byl snímek český, nedal bych mu vůbec šanci. Dostal jsem se k němu díky mému "turné" po severských filmech. Ale i když po chvíli bylo jasný, že to nebude můj šálek čaje či jiné tekutiny, něco mě donutilo nevypínat a dokoukat. Nakonec jsem byl rád za osud mladíka s vazkým jménem a některé hlášky a scénky si budu ještě dlouho pamatovat. Baltasar Kormákur projevil veliký režisérský talent. Ale protože nejsem cílová skupina, nemohu jít přes 3*** ()

míšapes

severské filmy mám docela rád, ale tenhle mě velmi zklamal. mám pocit, že se v tom filmu vlastně nic neudálo, ale i nuda se dá zachytit tak nějak smysluplněji. ()

Anďa

Všechny severské filmy v sobě mají jisté kouzlo, podobný nádech, který zatím nedokážu popsat ani vysvětlit, ale prostě tam je... Možná jde o to s jakou lehkostí a (u)přím(n)ostí nazírají na problémy, které by v našich zeměpisných šířkách byly zralé na psychologa a notnou dávku antidepresiv. 101 Reykjavik je jedním z nich. Navíc nabízí poměrně zajímavou a ojedinělou zápletku a neuvěřitelně uvěřitelného herce v hlavní roli. 80 % ()

intheend

Ten film je podle mýho názoru blbost a o ničem. V celym filmu se skoro nic neděje a že by to byla komedie? To teda nevim. Je to prostě nuda. Jediný co se mi celkem líbilo byla hudba a pěkný neokoukaný islandský prostředí. ()

zero_zelo

jestli je tam všechno tak, jako to probíhá v tomdle filmu, tak tam chci jet minimálně na vejlet! takovej úplně lidskej jednoduchej příběh ze života .. na islandu. ()

RXP

Komédia,kde sem-tam aj padol nejaký vtip, o tom ako sa na Islande nedá nič robiť,len chlastať a šukať a tak Hlynur nič nerobí,len chlastá a šuká nejaku miestnu dcéru doktora a samozrejme ešte spí.Vďaka tomu,že svoje aktivity znížil na nutné minimum,vyžije z podpory a nepotrebuje žiadne hnusné zamestnanie.Keď jeho matka si privedie domov jednu španieskú učiteľku tanga s krásnym telom,Hlynurovi sa začnú mlžiť okuliare a väčšina jeho krvi sa mu hromadí v nohaviciach.Kedže ale jeho matka a Španielka sú lízalky,doma z toho vzniká dusná atmosféra a horšie je, že sa okolo neho začínajú deliť bunky viac, ako by si prial a v dvoch prípadoch mu je pripisované autorstvo tohto prírodného zázraku.V jednom prípade sa jedná samozrejme o horkokrvnú Lolu a to Hlynura stavá do nepríjemnej situácie.Čo s tým? Hlynur to najlepšie vyrieši svojou hláškou:"Na AIDS ako metóde sebevraždy je najhoršie,že to trvá pridloho" ()

michalkop

Velmi originální film. Něco podobného jsem ještě neviděl. Hlynur, syn matky-lesby. Matka si najde o generaci mladší přítelkyni, za Hlynurem dolejzá jedna známá atd... V telenovele by toho bylo aspoň na 100 dílů. Jen 70%, protože nevím, jestli chci něco podobného ještě vidět. ()

RoyBatty444 odpad!

Fajčenie malých detí v roku 2000 ma prinútilo dať odpad. Drogy, nočný život, dezilúzia, alkoholizmus, snobizmus, agresivita, tolerantnosť a pravdovravnosť. Divoký a chaotický počin s niekoľkými dospelými pohľadmi na svet a život. Všetky postavy sú dosť preexponované, ale aj stále na nejakom tripe. Sex v malej komunite vedie k nezvyklým rodinným vzťahom. Vtiahnutie do deja je dobré a postavy sú uveriteľné. ()

netopyrecek

"Jediný důvod, proč tady lidi žijí, je, protože se tu narodili." Tenhle film je nejlepší příručka o přežití na ostrově uprostřed severního Atlantiku, která se člověku může dostat do ruky. ()

RAPTTTOR

Ještě jednou zahlédnu islandskou prdel a budu vraždit!!! Už je to tu zas… Někdo dospěl k závěru, že jde o komedie, ale nejde. Snad můžeme říci, že je to místy úsměvný film o nýmandovi, který se vyspal s milenkou své matky, která světe div se je lezba… no a to je asi tak všechno, jo vlastně ještě ty prdele… :-) ()

iggy_pop

Divný film, s divným hlavným hrdinom, ktorý po väčšinu času buď chodí odniekiaľ niekam, alebo rieši, či (nie) je otec. Ku koncu som už mal chuť ho zabiť. Severské filmy boli vždy trochu "iné", čo dokazuje aj film S milenkou mojej matky. Jedno pozretie stačilo. ()