Tančírna

• Itálie Ballando ballando (více)

Snímek Tančírna zprostředkovává divákovi intenzivní pocit míjejícího času a historie, ve kterém se prolíná "malý" osobní život pravidelných návštěvníků jedné typické pařížské, předměstské tančírny s během "velkých" dějin. Film je natočen úplně beze slov. Divákovi ale vše mistrně zprostředkovává pomocí syntézy hudby, tance, pantomimy, masek a kostýmů. V několika epizodách, odehrávajících se v rozpětí takřka padesáti let (1936-83), jsou v Tančírně připomenuty významné momenty z minulosti Francie a spolu s ní vlastně i celé Evropy. K popularitě snímku přispívají četné a charakteristické melodie oněch časů, včetně šansonů Edith Piaf a písniček Beatles. Originální koncepci tanečního vyprávění převzal známý italský režisér Ettore Scola z pantomimického divadelního představení, uváděného pařížským Le Théatre du Campagnol v roce 1981. Do filmových rolí byli obsazeni přímo herci úspěšné divadelní adaptace, neboť sehranost kolektivu byla v tomto případě zárukou celosvětového úspěchu filmu. Mimo jiné inspirovala i vznik představení brněnského Divadla v 7 a půl. (oficiální text distributora)

Joski

Hudobno - tanečná pantomíma s komediálnymi prvkami je nostalgickou sondou do alter ega jednej parížskej tančiarne, ktorá zachytáva povahy ľudí, životný štýl i atmosféru období od 30-80 rokov 20. storočia. Tančiareň je skvelá ukážka slušného správania, bontónu i jeho postupnej degradácie. Film zároveň prezentuje tanec ako kultúrno-spoločenský vývoj ľudského charakteru. Povinnosť nielen pre naše babičky, deduškov, oteckov a mamičky...:-) 100% ()

Arccos

Skutecne vyborny film. Je neuveritelne, ze v nem nepadne ani slovo a presto se v nem tak mnoho rekne! Sice se mi druha polovina zdala lehce slabsi, ale i tak skvele. Ve filmu se objevi rada hercu, kteri podavaji slusny vykon - a pritom patrne nikoho nebudete znat. Jenom bych se zdrahal zaradit snimek jako 'Muzikal'. Hudba je dulezitou soucasti filmu, ale 'pouze' dotvari atmosferu, nic jineho. ()

alpeew

Že se tancem dá vyjádřit i sebeniternější emoce jsem věděla, ale že film, kde se téměř 2 hodiny pouze tančí (a nejedná se ani o žádný balet ani o výrazový tanec) a kde nepadne ani slovo ani jedene jediný vysvětlující titulek a přesto děj plyne a je řečeno vše, mne tak nadchne až doslova uhrane to jsem rozhodně nepředpokládala. Na nímek starý 25 let myslím doteď. Neobyčejný zážitek! ()

MaxForValue

Tak veľmi som si želal, aby sa mi to páčilo, ale bohužiaľ som veľmi sklamaný. V porovnaní s našim bratislavským divadelným predstavením je toto slabšie. Je to aj tým, pochopiteľne, že nie som Francúz a ich historické momenty sa ma až tak nedotýkajú a tiež hudbou, ktorá mi nie je tak povedomá a známa ako v divadelnom predstavení. ()

Jehan

Bravurní zkrácená verze evropských dějin bez jediného slova. Ve srovnání s četnými upocenými a přitom ukecanými "muzikály" nezbývá než před E. Scolou smeknout všechny klobouky, které se filmu objeví. ()

radimartin

Vynikající filmová taneční transpozice francouzských dějin dvacátého století s úžasným vnitřním humorem, střízlivou sentimentalitou, nadhledem pojmutým historickým pozadím a vše skvěle doplňující hudbou. ()

Anarion

Tančírna je zcela určitě krásný film, ale já zde žel bohu tuto krásu nenacházím. Jediné co nacházím jsou argumenty pro odpůrce divadelního herectví ve filmu a spousta nudy, která mne utvrzuje v názoru, že "bezdialogové" hudební snímky mají zůstat doménou krátké metráže. ()

carl.oesch

Nemám rád příliš hudební filmy a přes tanec už vůbec nejsem, ale tohle mně ve své době chytilo. Fascinující, jednoduché a přitom geniální. Je to prostě pocitový film, který vás buď chytí, nebo odejdete. Pokládám za štěstí, že jsem neodešel ani jsme se nenechal odradit tím, o čem jsem věděl, že film bude. Dokonale vymyšleno, sehráno, ozvučeno a zatančeno. Ani jsem nepostřehl, jetsli ti "herci" byli "tanečníci" a nebo naopak.... ()

fafejt001

PO MNE ZÁÁÁÁÁÁŽITEK , v té době . V tom období jsem dělal pantomimu a tanec , takže inspirace jak víno . Fakt pecka . Bravooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!! ()

gizi

Poprvé jsem film viděl někdy před cca 22 lety ještě jako mlaďoch a přišla mi to dost kravina. Pak to asi za rok či dva opakovali a to mě naopak dost zaujalo a od té doby mám film v paměti. Takže nyní jsme se na něj dost těšil. Musím říct, že zpracování opravdu perfektní (mám pouze výhradu k špatnému nacvičení herců nemuzikantů, především při hře na housle a trubku, to každý muzikant skřípe zuby, když vidí, jak jim to nejde do not), myšlenka a námět opravdu originální. Jen mě ne úplně chytly za srdce všechny melodie, nebyla to úplně moje krevní skupina. Na druhosu stranu byly skladby jistě velmi dobře vybrány k době a aranžmá také výborné (např. toreadorský přechod apod.) - má na svědomí Vladimir Cosma. 80%. ()

Ferguson

Paráda. Je to možná nadsazené, ale myslím si, že Ettore Scola dosáhl umění starých mistrů z němé éry (Dreyer, Murnau, Chaplin). Velice zábavná a vtipná koláž padesátiletého období jedné pařížské tančírny. Jestli to je muzikál, tak je to jeden z nejlepších muzikálů. ()

radostR

Skvělý film, který znázorňuje lidské osudy během čtyřiceti let na parketu jedné tančírny. Nelze nepochopit, jenom vysoce ocenit. Filmová lahůdka. ()

krab007

Asi nejsem hoden takoveho umeni.... Afektovane a prehravajici karikatury v podivnem zaprdenem panoptiku mimo prostor a cas. Silne nadhodnocene. ()

zuzam

Jen málokterý film by mě dokázal zaujmout na 109 minut, kdyby byl beze slov a odehrával se na jednom místě. Tančírně se to povedlo, film plyne nádherně plynule, přechází z jednoho období do dalšího, dokáže s minimem prostředků skvěle ztvárnit jak společenskou atmosféru, tak osudy a charaktery jednotlivých bezejmenných postav. Velmi zajímavý film! ()

Dedincan

V Tančiarni svoj obraz v podobe niektorého z hercov nájde snáď každý. Keď ľahkej a úsmevnej prvej tretine dochádza dych, v deji nastúpi čas vojny s neistotou, strachom a útrapami, ktoré prináša. Po nej sa však opatrne ľudia opäť začnú stretávať na tanečnom parkete. ()