Kočár do Vídně

• angličtina Coach to Vienna

Podle námětu Jana Procházky natočil v roce 1966 režisér Karel Kachyňa komorní příběh z posledních dnů druhé světové války. Ústřední hrdinkou je zoufalá venkovská žena, které Němci pověsili muže a které osud přivedl do rukou mladého vojáčka, na němž může vykonat svou pomstu. Celé drama se odehrává během cesty hlubokým lesem, kdy koňský povoz se ženou, vojákem a jeho těžce raněným spolubojovníkem míří k rakouským hranicím. Žena čeká na příležitost pomstít se, ale když ta chvíle nastane, zabít nedokáže… Kočár do Vídně patřil k nejdiskutovanějším filmům své doby. Jedněmi byl zatracován jako protiněmecký, jinými jako protičeský, ba i jako protipartyzánský. Je to však především film proti válce, proti zabíjení. „Válka zabíjí hlavně nevinné. Koho jiného? Copak do války šli někdy i jiní, než ti, kterým se vůbec nechtělo jít do války? Ale jakmile už zabíjení nastane, má své vlastní zákony. Redukují se ve snahu přežít: buďto zabiji, nebo budu zabit. Tento motor smrti je hlavním v každé válce,“ říká o svém filmu scenárista Jan Procházka. Roli mladé ženy Kristy napsal přímo pro Ivu Janžurovou, která patří v českém filmu mezi největší herecké osobnosti. Výborným partnerem jí byl Jaromír Hanzlík, pro kterého role vojáčka byla jednou z prvních velkých příležitostí. (Česká televize)

billcarson

Herecké absolutorium - Hanzlík i Janžurová podávají životní výkon. Film, který měl na Oskara. Kachyňa dokázal vytvořit opravdovou lahůdku ala Hitch. Smekám. Jediné čemu nerozumím, že je Kachyňa podepsán i pod hnusem s jménem Král Šumavy. ()

Udet

...no to se mi snad zdáááá.. ..ani nevím jak začít-- --tohle natočil někdo v Česku..???!! ..o hereckých výkonech je zbytečné psát- ty jsou parádní. ..ale ten námět..?? ...tak přece jen někdo pravdivě zobrazil ten zbabělý český ksindl co poté když se důkladně přesvědčil o tom že silné německé jednotky již zmizely za obzorem tak si našel nějaký kvér, připjal rudou pásku a šel si hrát na vlastence- partyzána-banditu- vyberte si co chcete- a dokazoval sám sobě i okolí své ,,hrdinství'', hlavně tedy na těch Němcích co ho již nemohli ohrozit.. ..prostě, o zlých Němcích se toho natočilo v různé kvalitě spousty, o zlých Češích kromě Habrmannova mlýna jen tohle.. ..konečně může nezaujatý divák shlédnout něco nezatížené tradiční českou ublížeností.. ..byla přece válka, dělo se spousta svinstva, ale NIKDY pouze z jedné strany.. ..a tohle se tomuto filmu podařilo díky naprosto bezchybnému zpracování vyjádřit nad slunce jasněji... ()

wvwrayman

Tento film ve mně vždy zanechá hluboký dojem. Můj obdiv mají nejen vynikající Hanzlík s Janžurovou, ale především precizně napsaný scénář. ()

bastabasta

SAMOZŘEJMĚ ŽE VELKÁ DOBA PLODÍ VELKÉ PŘÍBĚHY, ale je obdivuhodné, jak Kachyňa s Procházkou dokázali vytvořit obrovsky lidský příběh s minimem výrazových prostředků i herců. Strhující výkon Ivy Janžurové byl základním stavebním kamenem celého filmu. Divák je vtažen do děje, ve kterém se nakonec jako největší lumpové jeví partyzáni na konci filmu. Kdoví, kam by se Kachyňa posunul svými dalšími filmy, nebýt normalizace sedmdesátých let. Za zmínku stojí i výtečná kamera. Mistrovské dílo. ()

Generi

Tak tenhle skvost jsem objevila úplně náhodou a otevřel se mi nový rozměr filmu. Navíc mého oblíbeného režiséra Karla Kachyni. V době ukecaných filmů, kdy se herci nemají ani kdy nadechnout a potom jim nezůstává prostor na hraní, jsem najednou objevila toto komorní drama, kde na vyjádření děje, doby, citů stačí pár slov, pár scén a pár postav. Člověku ani nevadí, že je to německy, protože pan Hanzlík i Munzar hrají pohybem, gesty. A nad nimi ještě ční bravurní výkon Ivy Janžurové. Nevím, jestli jí někdy nějaký jiný režisér poskytl takovou šanci ukázat svůj fenomenální herecký talent. Pane Kachyňo, děkuji. ()

sarkikos

Neprávem poněkud opomíjený film, ve kterém je s minimem prostředků stvořeno neuvěřitelné napětí. Výkony Ivy Janžurové a Jaromíra Hanzlíka by zasloužily Oskara. Silný příběh , odehrávající se na konci 2.světové války - Kachyňa zde řekl vše, co se dá o válce říct, aniž by potřeboval tisícihlavý kompars a potoky krve. Každý okamžik filmu nutí k úvaze o vás samých. ()

Konev

Ježkovy voči, to zase byla jízda! Dívat se hodinu a půl, jak Janžurová jezdí nebo běhá po lese... Za tu myšlenku 1* až moc. ()

Dakota1978

Film o válce natočený opět trochu jinou optikou, než je většinou divákovi servírováno. Děj filmu se opírá o atmosféru, nádhernou hudbu p. Nováka, před kterým smekám, a především o dokonalý výkon hlavních představitelů. Netradičně ztvárněné prototypy partyzánů a Němců (Rakušanů) na konci války. Pokud bych měl shrnout o čem snímek je, asi bych řekl, že vypráví o lidské touze po životě, o síle, kterou si ani neuvědomujeme, že máme, o našich stádových slabostech a také o tom, že v každém je kus dobrého. Nikdy nezapomenu na tísnivou atmosféru lesa doprovázenou nádhernou hudbou (varhany) Jana Nováka. Iva Janžurová ve svých 25 letech naprosto vyzrálá a minimalistická, klobouk dolů. Karel Kachyňa byl geniální! ()

OtokPag

”Partyzáni” nezklamali... Trošku to vypadá, jako studentský/téměř bezrozpočtový  film, ale je to velmi zajímavý počin. ()

Sandwitch

Připomíná mi částečně film Kukuška. Janžurová velmi věrohodně zahráno. Vidět Hanzlíka a Munzara dabované německy mi moc nesedělo. Chyběli mi titulky, německy umím jen základy.. Film příjemně dokresluje filharmonie, příjemné dílko z rukou pana Kachyni. Škoda že takové filmy častěji nepustí v TV. ()

marokankaa

Filmová adaptace stejnojmenné povídky od Jana Procházky. Janžurová a Hanzlík úžasní, film na nich stojí stejně, jako na všudy obklopujícím lesu. Přijde mi úžasné, jak málo je potřeba k vytvoření silného zážitku – jak v rámci herců a prostředků, tak i dialogů. Němčina filmu svědčí, i když ryze Německá výslovnost se k muži z Vídně moc nehodí, stejně jako hlas muže k 19letému chlapci (vycházím z povídky). Do poslední chvíle napínavé, takový konec jsem ve své naivitě nečekala. Skvělá kamera a hudba Jana Nováka přidávají na dojmu. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy