Jedno z nejsmutnějších filmových dramat Karla Kachyni vůbec a silný filmový zážitek. Hlavní hrdina, skvěle stvárněný přemaskovaným Vladimírem Šmeralem se ocitá po úspěšně vykonané, ač nechtěné, operaci na nemocničním lůžku jako pokusní králik - součást medicínského výskumu doktora v podání dokonalého Jiřího Adamíry. Personál přísných lidí kolem pacienta se pod vlivem jeho neustálých depresí a podivných požadavků mění na skupinku ochotných až vypočítavých jedinců. Celý film se střídaním černobílých a barevných obrazů, poetických, dojemných i drsných scén, spočátku i psaných komentářů, dominující hudbou Zdeňka Lišky a častokrát dlouhých pasáží bez promluvení jediné věty vytváří umělecky velice zajímavý, ač hodně depresivní dojem. Ostatně jako celý silný příběh s téměř neuskutečnitelnou touhou nemocného hlavního hrdiny a hodně překvapivého konce. Snad ještě kromě Hubačových Tažních ptáků (1983) s Vlastimilem Brodským nepamatuju v naší kinematografii takový silný film s obdobnou tematikou.(14.2.2017)

Směšný pán není ani tak k smíchu, jako mu to hrozně dlouho trvá. Ta pointa není dostatečná, aby ospravedlnila to dlouhé nekonečné hledání domu, odkud vylétají holubi. Pan Kachyňa to určitě natočil proto, že cítil, že to perzekvovaným lidem společnost dluží. To je samozřejmě v pořádku. Doufejme, že už to v budoucnu nebude třeba točit. 60%(21.1.2017)

Když Karel Kachyňa natočí film podle scénáře Jana Procházky, hudebního skladatele si vybere Zdeňka Lišku a do hlavní role obsadí vynikajícího Vladimíra Šmerala, nemůže vzniknout nic jiného, než silný, citlivý a hodně lidský příběh, který dnes už nikdo s takovou lehkostí a grácií natočit nedokáže! Musím opět zatleskat a zařvat Bravo!!!(4.8.2011)

Mám rád neznámé a zapomenuté filmy, tím spíš když jsou z nové vlny. Směšný pán vyniká hlavně svým žánrovým rozsahem-je to mysteriózní drama, kritika režimu a občas i tragikomedie. Tradiční Kachynovy řemeslné kvality nechybějí (kamera často používá k navození snové atmosféry rozostřené okraje záběrů), Liškova hudba je výtečná a Vladimír Šmeral exceluje tak, že jsem mu při jeho sabotážích nepokrytě fandil. To se ovšem nelíbilo doktorovi Adamírovi a jeho jeho hláška "pokud nám to tady budete takhle jebat" mne docela hodně pobavila :)(25.4.2010)

Obskurne smiešny JE starý pán obkľúčený kachyňovsky /tradične/ rozkošnými babenkami. A tvrdohlavo si idúci svojou životnou cestou. Autori zvolili programovo nedivácky prístup, ktorý už nie je "moderný" a tým nepripomína žiaden z filmov, ktoré sa dnes točia. Čo nech je kompliment i výhrada zároveň. Závisí na stave mysle.(28.4.2010)

• - Ve filmu se naposled objevil tehdy už 89letý herec éry němého filmu Josef Vošalík. Zemřel pár měsíců před premiérou. (Haller)