Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

Hruskovice

Jednotlivé střípky zla, které napáchal, se mi v hlavě spojily až po shlédnutí tohoto dokumentu do ucelené představy, jak s námi vyjebává. Na každou svini se voda vaří a snad brzo svini uvaříme!!! ()

Pather

Neni to objektivni, ale spatnym bych to nenazval. Osoba AB je pro nase prostredi zcela novej prvek a vlastne nikdo nevi, jak s nim nalozit. Jak o nem delat reportaz nebo sbirat informace? Tohle beru jako takovej pokus, kterej nekde funguje a nekde ne. Je samozrejme na hovno, ze agrofert nedostal vubec zadnej prostor se vyjadrit. Jiste vime, co by tam rekli, ale tu moznost mit meli. Nicmene by byla skoda odmitnout hlavni poselstvi filmu a to je totalni destrukce venkova kvuli kratkodobemu zisku. Coz je praktika, kterou AB jede celou dobu a teprve ted je videt, jak moc obri problem to predstavuje. Ano, bylo to videt uz driv. Ale teprve v poslednich par letech se v jeho rukou nakumulovala takova moc, ze uz se ani nesnazi to nejak skrejvat. V ramci nejake novinarskych principu ten dokument ma celou radu nedostatku, ale to hlavni tam myslim zachytili dobre. ()

caMen

Dokud nebudou dokumentaristé používat stejné zbraně, jako sám Babiš a neudělají ke zjištěným faktům hezký obal, který zaujme masy a nepřidají na naléhavosti, nebude to nikoho tankovat. I když tam zazní spousta relevantních informací. ()

Matamoroz

Předem říkám, že hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Ale podívejme se na to z jiného úhlu... Žil byl jeden Poctivý Zaměstnavatel Živnostník. Podnikal v okresním městě, nebo na vesnici, kde se ,,všichni znali,,. Byl to On, sůl země, který by tak strašně rád udělal z naší domovské kotliny Švýcarsko. Byl to On, který by jako pilná včelka snášel med své poctivé práce do společného úlu národního hospodářství, kdyby mu estébácká klika nepodrážela nohy, nehatila jeho poctivé úsilí, nenutila ho odvádět zločinné daně. On by je přece dal dobrovolně, neb mu na jeho lidech záleží! Relita: Malá firma, zaměstnávající dvacet lidí. Ženská, která u nich pracuje půl roku ,,na dohodu,,. Firma za ni neodvádí skoro nic. Když za některé zaměstnance odvádí, tak z tzv. minimální mzdy, zbytek platí ,,na ruku,,. Ojebává jen Babiše? Nene. Ojebává svoje lidi. Proč? Protože ti, když onemocní, půjdou na mateřskou, do důchodu, dostanou od státu hovno, jelikož jejich malý drobný zaměstnavatel nešidil ,,Babiše,, nebo kohokoliv jiného ,,v Praze,, ale primárně své zaměstnance, jelikož ti dostanou následně hovno. Ano, jsou tací, kteří platí, odvádí dle mého názoru nekřesťanské daně. Ano, mělo by se platit méně. Vše je zdaněno sedmkrát, ještě než určený produkt uvidíte. Ano, daňové zatížení by mělo být tak poloviční oproti současnosti. Ale většina z těch co si stěžují, by neplatili ani při polovičním zdanění. Nebuťme naivní, že kdo je ,,malý,, je hodný a férový... Často není. ()

ZHODNOTITEL

Za mě super, ale chybělo tam také vyjádření protistrany. Bylo to trochu z jednoho pohledu. Ale i tak je výpověď dostačující. ()

blondboss

Námet je to zaujímavý a je určite dobré čo to vedieť, o praktikách najznámejšieho Slováka v Českej republike. Problém tohoto dokumentu je skôr v tom, že je spracovaný nevýrazne a chaoticky, chýba mi tam názor protistrany, a teda je dosť tendenčný. Od Zuzany Piussi som zvyknutí skôr na kvalitnejšie dokumenty, ale každopádne tento snímok by si mal pozrieť aspoň raz každý, komu nie je ľahostajná politika a spoločenské dianie, hlavne u našich západných susedov. 60 % ()

rysafi

Není prostor pro diskuzi; z filmu je jasné, že ten člověk ve vládě je absolutní zlo. Pokud jsem byl ještě před dvěmi hodinami nerozhodnutý ve věci AB, a chci tady dodat, že během těch let jsem se fakt snažil mít AB rád, tak teď budu mít problém svůj názor změnit. Co se týče filmařiny: Jedna hvězda dolů, protože tak temný, nervy drásající snímek nemá nárok na víc než čtyři.. ()

mr.twizta

Andrej Babis je mi zhola odporny, stejny nazor bohuzel chovam i o tomto antibabisovskem dokumentu, ktery vypada, jako by ho dohromady sesival senilni clovek. Chvili se venuje zemedelcovi, pak ilegalnim zamestnancum, pak zase sunkovemu salamu, proste se skace z tematu na tema bez zjevne koncepce a provazanosti. Zmatecnosti obsahove pak zdarne sekunduje formalni bordel. Tu pouziji tvurci (Veselovskeho?) voiceover, onde vystrasi divaka divnymi ramecky, hnusnou animaci ci nedejboze odpornymi zabery, v jejichz pozadi bezduvodne breci male decko. Nejpromarnenejsi sanci nicmene vidim v tom, ze dokumentariste sice vykopavani svuj dokument nekolika srovnani Babisovych vyroku a jim odporujicich protifaktu, tuto vdecnou konstrukci ale velmi zahy (a nadobro) opousteji a radsi se po hlave vrhaji do viru formalni i obsahove zmatecnosti. Agent Bures je sice usvedceny gauner, ale temito neumetelskymi prostredky mu opozice neskodi, ale spise hraje do kapsy. Ohavnost a ztrata casu. ()

hony23

Trezorový dokument, který Česká televize sice zaplatila, ale teď nemá koule ho odvysílat před volbama, aby náhodou nešlápla Andymu na kuří oko. Přitom je to vcelku jedno, Babišovy ovečky by se na to jednak stejně nekoukaly, protože vždy jde na konkurenci nějaké Ohnivé kuře či Exluziv s Brožovou a jednak by se ve své víře stejně nenechaly zvyklat, protože je to stejně jen brutální kampaň a účelovka, jak by jim vysvětlil jejich guru. No ale třeba se našlo pár jedinců, kteří si to našli na youtube a kterým tento dokument otevřel oči, co za zmrda stojí už jednou nohou ve Strakově akademii. ()

Kalda69

Njn cca 20% populace volilo agenta STB a tohoto selskym rozumem oplyvajicim bysnysmena. Tak trochu tendencni dokument, ktery bohuzel neslo udelat jinak, kdyz "dokumentovana" strana nema zajem o komunikaci. Kdyz si pridam jeste kauzy od Slonkove a Kubika tak to mame pred sebou krasny 4 roky vladnuti techto parazitu. BTW: Kdyby to byla vsechno mystifikace tak by se prece Babis alespon s nekym soudil o pomluvu, urazku na cti nebo neco podobnyho ale takhle, kdyz mlci nebo tvrdi, ze to je vykonstruovany obvineni ci spiknuti.proti nemu, jen nahrava tomu, ze je vse ci drtiva vetsina bohuzel pravda. A jen budoucnost ukaze jestli maji cesi koule a udelaji ceskou watergate nebo jen zavrou huby a budou se snazit drzet krok s nasim zlutobaronem prasilem. ()

raikonen16

Technicky zatím nepříliš dokonalý dokument, který je však důležitý především ve svém sdělení. Rozhodně nevadí zaměření vyloženě na zemědělství z pohledu pána Čapáku, který je zde odhalen dostatečně na to, aby si na něj každý udělal názor. Téměř rovnocenné doplnění Klusákova Matrixu AB. ()

charles3

Po Matrixu AB je tu další kritický dokument o slovenském "Napakunkovi", který kromě svých firem stále ovládá naše finance, zemědělství, podnikání jako takové, regionální rozvoj, potravinářský průmysl i státní spravedlnost a který se skrze svoji minulost nikdy neměl dostat do české vlády. Snímek je doplňkem a ilustrací vybraných kapitol souběžně vydané knihy Žlutý baron a ukazuje, jak si náš oligarcha představuje řízení státu jako firmy... Obdiv panu Radovi, který se nebojí Babišovi vzdorovat, a dalším, kteří byli ochotni ve filmu vystoupit. ()

HMTD

Použiji komentář z Youtube kde v názvu videa bylo TOP kvalita: Opravil bych název, myslím že to nebude TOP kvalita. Tipuji, že když je jeden z hlavních protagonistů aktivní v ČSSD tak to bude spíš Soc kvalita. Jinak opět nečekaně hlavní role Bohumír Rada, který si zahraje ve všem proti Babišovi. Na to jak moc lidem údajně ublížil, je strašně těžké sehnat někoho kdo by popsal jak mu ublížil a když už se někdo sežene, tak jde o velmi spornou osobu. Jinak ČT dokument zřejmě neodvysílala, protože obsahuje nepravdivé informace a ze stejného důvodu zřejmě nikdo nechce zastupovat pana Bohumíra Radu, když se v jeho případu trochu pošťouráte, zavání to spíš od něj než z agrofertu a ta bioplinka za tím není. ()

Peabody

cvičení na téma dokument jako manipulace. Jako takové je to vynikající a jestli učí tohle pan Janeček na Famu, tak pambu s náma. ()

shalash

Po filmové stránce odpad, ale alespoň někdo natočil film o bohu jménem Andrej (možná proto, je ten film tak amatérský, protože na něj evidentně nechtěl ze strachu nikdo přispět, proto hodnotím jak hodnotím). Volební preference bohužel odpovídají průměrné inteligenci tohoto národa, kterému je jedno: *že se do šunkového salámu nedává české maso, ale odpad z Polska do psích konzerv (samozřejmě s nálepkou česká potravina) a tohoto odpadu není dokonce ani 80% jako dříve, ale jenom 60%, *že Kostelecké uzeniny systematicky načerno zaměstnávají ukrajince, bulhary, maďary a neplatí tak sociální, zdravotní pojištění ani daně, *že ministr financí přísahal lživě na život svých dětí i vnuček, *že Faltýnek (člen Agrofertu) přerozděluje zemědělské dotace, *že... (ale to ve filmu není: byl Hrabiš členem stb, je trestně stíhaný a na daních okradl stát o 1,5 miliardy, i když mu to zákon prý dovoloval, o čemž si ale rozhodl sám, jako ministr). Kam se tento národ vydá se rozhodne za 20 dní, bohužel nevěřím tomu, že se průměrný Čech dostane k relevantním informacím, protože ani média už nemáme svobodná. Asi si počkám na výsledky voleb a pomalu začnu na mapě hledat, kam případně emigrovat. ()

RavenSpector odpad!

Amatérské jako svině. Hodnotím pořad a jeho provedení. A Patočka je prosím jako co? Novinář, nebo herec, nebo co vlastně? Neumí mluvit, neumí vůbec rozumně komunikovat. A to je snad to nejmenší co mě na pořadu sralo... ()