Planeta upírů

Planet of the Vampires

Horor / Sci-Fi

Itálie / Španělsko, 1965, 86 min

• Campbell

Tak tohle je zaručeně nejslabší film od velikána Bavy. Nenašel jsem tu snad ani jednu scénu která by mi Bavu připomínala. Atmosféra je prakticky nulová, ani jsem nevěřil že se jedné o Bavu. Příběh je na Bavu až moc sci-fi a podivnej. Navíc mě tentokrát naštvaly kulisy které jsou neuvěřitelně laciné. O hercích se ani nezmiňuju a to tu hraje i veterén Rassimov. Prostě béčko u kterého se párkrát zasmějete ale nedokáže vám nic nabídnout.(20.1.2013)

Wau, dnes již vpravdě prehistorické horrorové sci-fi z dob, kdy více symetricky blikajících kontrolek znamenalo více sci-fi. Ale ty kulisy, kostýmy a barevnost... to mě prostě vždycky strhne. Co na tom, že herci, prakticky nehrající vůbec, nebo naopak přehrávající, často melou nesmyslné kraviny, když se na to tak dobře kouká? A ani ten příběh není zase tak hloupý, jak by se na první pohled a provedení zdálo. I tu atmosféru to tu a tam má. Jen ten název je dost zavádějící. Mé béčkové srdce zaplesalo.(2.1.2015)

Přiznám se, že jsem čekal ještě trochu víc, na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tohle pořád strčí do kapsy mnohá americká béčka 50. a 60. let. Je to krásně studiové, efekty a triky jsou jednoduché, ale prostě dostatečně efektní pro potřeby filmu. Navíc je tu pak hororový prvek, který je skutečně děsivý. Jo, jako béčko tohle funguje prostě dobře a já jsem se u filmu bavil. Navíc je to vizuálně parádní. Krásně kýčovité.(9.1.2015)

Ale nakonec jo. Bavův film se sice tematicky zpozdil o nějakých 7 až 10 let, do ´padesátek´ by zapadnul mnohem lépe, zvlášť když si uvědomíme, s čím za pouhé tři roky přišel Kubrick (važme si toho nadčasového díla!), ale jako osobitý pohled Itala na tvorbu Zlatého věku je to vlastně ok. Sice první, co bouchne do očí, jsou levně vypadající kulisy kosmické lodi, a ještě levněji působící triky, ale s planetou si Bava vyhrál. Hraje všemi barvami, kamera je fajn, ta osobitá vizuální stránka se dost odlišuje od toho, co tehdy vznikalo v hollywoodských studiích na poli levných sci-fi. Postavy, které se chovají naprosto idiotsky, asi budete nenávidět, ale cynický závěr potěší srdéčko každého nihilisty :o)(11.6.2019)

V kontextu strašlivé italské sci-fi to byla pecka, která o třídu převýšila ostatní B filmy. A podle mě - v porovnání s ucáranými sovětskými sci-fi, kde neustále někdo mluví v nějakých zasedačkách - to má i po letech docela šmrnc. Kostýmy jsou skvělé, vizuální stylizace příjemné retro a i nějaké to napětí se během koukání objeví. Pro normálního diváka obtížně sjízdné, ale fanoušci starého sci-fi budou potěšení.(7.12.2012)

• - Tento film silně inspiroval tvůrce pozdějšího thrilleru Vetřelec (1979). Mezi filmy lze najít podobnost nejen mezi atmosférou a námětem, ale také mezi jednotlivými scénami. (Hans.)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Renata Pestriniera „Una notte lunga ventun ore“. (Hans.)