Planeta upírů

Terrore nello spazio

Planet of the Vampires

Horor / Sci-Fi

Itálie / Španělsko, 1965, 86 min

(obsahuje velmi mírné spoilery) sci-fi žánr zde byl citelně promíšen s hororem, jak ostatně mohlo napovědět už jméno režiséra (specializace na giallo, horory a exploation, které vkládá do nejrozmanitějších prostředí), a podmanivá atmosféra kombinující typicky žánrové emoce - úžas z neznámého a hrůzyplné napětí kupodivu opravdu funguje. zejména je tomu tak díky reáliím - monotónnímu prostředí zdařile vystavěné architektury vesmírných lodí a děsivému prostředí neznámé planety. skvělé (na svou dobu, pochopitelně) jsou i kostýmy, silně stylizované zvukové efekty, nádherné rekvizity přístrojů a dekorace, design vesmírných lodí a všudypřítomný technobabble. herci předvedli s ohledem na úroveň produkce relativně slušné výkony, a ničeho rušivého, krom občasně skřípající smysluplnosti v jednání postav, jsem si vědom nebyl. mimozemské formy života, jak je v před-startrekové éře v science-fiction převažující, jsou opravdu nepřátelské. tak počkat, zpět! překvapivě, tuto otázku nelze rozsoudit až tak jednoznačně. mimozemské entity sice útočí a zabíjejí, ovšem jejich motivací je jen čiré přežití – zachování vlastního druhu. kdepak čiré zlo! jsou to vlastně až lidé, kteří ve strachu o své životy odmítnou vést se svou nemesis jakýkoliv dialog, nepokusí se spolupracovat na oboustranně prospěšném řešení a v duchu motta “my nebo oni” se bez rozmyslu rozhodnou pro násilné řešení. nebudu zbytečně spekulovat, o kom a jak to vypovídá.(19.7.2012)

• SOLOM.

Tohle že mělo být inspirací pro tvůrce kultovního Vetřelce? Jasně, je potřeba si uvědomit stáří filmu a brát na to alespoň částečně ohled, stejně tak ani filmová technika ještě nebyla namakaná jako je teď, ale nějak závratně mě neoslnil ani samotný scénář tohoto filmu. Na můj vkus tu byla spousta nezáživných a hlavně ukecaných pasáží, okořeněných o tunu vědeckých keců, názvů a teorií, které mi stejně nic neříkali a jen se snažili být co nejvíc „cool“. Všechny ty blikající kontrolky, nablýskané obleky a motorkářské přilby použité jako součást vybavení astronautů – inu zasmál jsem se, ale dokázal jsem to skousnout, stejně jako venkovní šablony, které měly připomínat povrch na planetě. Já se ale těšil hlavně na akci a té se mi moc nedostávalo. Choreografie jednotlivých soubojů byla stejně groteskní jako výkony některých herců. Někteří chudáci si tu dokonce museli zahrát i dvojrole, aby se ušetřilo. Nechci ovšem jen hanit. Bava přece jenom místy dokázal navodit i zajímavou atmosféru a taková vesmírná loď s pozůstatky cizí rasy taky nevypadala vůbec špatně. Navíc se tu dočkáme jakési kombinace mimozemské rasy/lupičů těl a zombie, nežli upírů. Mario Bava tak ukázal, že scifi téma rozhodně není jeho nejsilnější stránkou. Točit on uměl, některé jeho filmy jsou opravdové lahůdky, ale tohle se mu moc nepovedlo. Místy to neskutečně skřípalo, jako celek to působilo dost legračně a těch několik dobrých momentů z toho bohužel neudělalo ani průměrný film. 40%(28.4.2019)

• Paldini

Cha cha, Bava se snažil natočit větší ptákovinu, než točil svého času Ed Wood a povedlo se mu to. Ale tohle je oproti edwoodovkám strašná nuda, kosmonauti v kožených upnutých kostýmech po sobě střílejí zapalovači, interiér kosmické lodi je vytvořen z ovládací desky soustruhu, papundeklové kulisy jsou rozhýbávány ventilátory a herci ve strnulých pózách čekají až je zabere kamera, aby předvedli nějakou výtečnou ještě strnulejší hereckou kreaci. Dvěma slovy - Velké zklamání.(8.6.2006)

• Campbell

Tak tohle je zaručeně nejslabší film od velikána Bavy. Nenašel jsem tu snad ani jednu scénu která by mi Bavu připomínala. Atmosféra je prakticky nulová, ani jsem nevěřil že se jedné o Bavu. Příběh je na Bavu až moc sci-fi a podivnej. Navíc mě tentokrát naštvaly kulisy které jsou neuvěřitelně laciné. O hercích se ani nezmiňuju a to tu hraje i veterén Rassimov. Prostě béčko u kterého se párkrát zasmějete ale nedokáže vám nic nabídnout.(20.1.2013)

Přiznám se, že jsem čekal ještě trochu víc, na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tohle pořád strčí do kapsy mnohá americká béčka 50. a 60. let. Je to krásně studiové, efekty a triky jsou jednoduché, ale prostě dostatečně efektní pro potřeby filmu. Navíc je tu pak hororový prvek, který je skutečně děsivý. Jo, jako béčko tohle funguje prostě dobře a já jsem se u filmu bavil. Navíc je to vizuálně parádní. Krásně kýčovité.(9.1.2015)

• - Tento film silně inspiroval tvůrce pozdějšího thrilleru Vetřelec (1979). Mezi filmy lze najít podobnost nejen mezi atmosférou a námětem, ale také mezi jednotlivými scénami. (Hans.)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Renata Pestriniera „Una notte lunga ventun ore“. (Hans.)