Planeta upírů

Terrore nello spazio

Planet of the Vampires

Horor / Sci-Fi

Itálie / Španělsko, 1965, 86 min

Planeta upírů je planeta, na které žádní upíři nežijí. Třikrát hurá pro oficiální názvy amerického a českého distributora. Bavu nemám nijak zvlášť najetýho, byl to můj druhý film, co jsem od něj viděl a musím říct, že to nebylo zase tak špatný, jak se podle zdejšího hodnocení zdá. Není to bůhví jak originální nebo napínavé, ale hodně se mi líbilo barevné zpracování a atmosféra na planetě i vesmírné lodi. No a konec mě docela pobavil :-)(8.10.2011)

(obsahuje velmi mírné spoilery) sci-fi žánr zde byl citelně promíšen s hororem, jak ostatně mohlo napovědět už jméno režiséra (specializace na giallo, horory a exploation, které vkládá do nejrozmanitějších prostředí), a podmanivá atmosféra kombinující typicky žánrové emoce - úžas z neznámého a hrůzyplné napětí kupodivu opravdu funguje. zejména je tomu tak díky reáliím - monotónnímu prostředí zdařile vystavěné architektury vesmírných lodí a děsivému prostředí neznámé planety. skvělé (na svou dobu, pochopitelně) jsou i kostýmy, silně stylizované zvukové efekty, nádherné rekvizity přístrojů a dekorace, design vesmírných lodí a všudypřítomný technobabble. herci předvedli s ohledem na úroveň produkce relativně slušné výkony, a ničeho rušivého, krom občasně skřípající smysluplnosti v jednání postav, jsem si vědom nebyl. mimozemské formy života, jak je v před-startrekové éře v science-fiction převažující, jsou opravdu nepřátelské. tak počkat, zpět! překvapivě, tuto otázku nelze rozsoudit až tak jednoznačně. mimozemské entity sice útočí a zabíjejí, ovšem jejich motivací je jen čiré přežití – zachování vlastního druhu. kdepak čiré zlo! jsou to vlastně až lidé, kteří ve strachu o své životy odmítnou vést se svou nemesis jakýkoliv dialog, nepokusí se spolupracovat na oboustranně prospěšném řešení a v duchu motta “my nebo oni” se bez rozmyslu rozhodnou pro násilné řešení. nebudu zbytečně spekulovat, o kom a jak to vypovídá.(19.7.2012)

Přiznám se, že jsem čekal ještě trochu víc, na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tohle pořád strčí do kapsy mnohá americká béčka 50. a 60. let. Je to krásně studiové, efekty a triky jsou jednoduché, ale prostě dostatečně efektní pro potřeby filmu. Navíc je tu pak hororový prvek, který je skutečně děsivý. Jo, jako béčko tohle funguje prostě dobře a já jsem se u filmu bavil. Navíc je to vizuálně parádní. Krásně kýčovité.(9.1.2015)

• Rodriguez

Planeta upírů je španělsko-italským pokusem o sci-fi horor, kde kosmické plavidlo zachytí neznámý signál z planety Aura. Při přistání mají drobnou nehodu a když se proberou, zjištují, že bez ovladnutí agresvně napadají ostatní členy posádky. Vydávají se do terénu, aby přesně zjistili co se tu vlastně stalo. Ale čím více začíná být otázek, tím míň se dovídají odpovědí! 40%(9.11.2015)

Bavovi nesedia tieto scifka, ovela radsej som, ked Mario Bava toci film v ponurom hrade uprostred hlbokych hmlistych lesov, do toho este tmave sptane osvetlene chodby plne pavukov, vietor skuvina za oknami a najlepsie, ked tam hra nejaka hororova legenda - Angus Scrimm, Boris Karloff, Vincent Price alebo aspon Christopher Lee. Takto je to reziserska rutina s dost neznamymi hercami - Sullivan a Marandi mi nic nehovoria : 60 %(18.2.2017)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Renata Pestriniera „Una notte lunga ventun ore“. (Hans.)

• - Tento film silně inspiroval tvůrce pozdějšího thrilleru Vetřelec (1979). Mezi filmy lze najít podobnost nejen mezi atmosférou a námětem, ale také mezi jednotlivými scénami. (Hans.)