Planeta upírů

Planet of the Vampires

Horor / Sci-Fi

Itálie / Španělsko, 1965, 86 min

• obitus

Prvni film, na kterem s Mariem spolupracoval i jeho syn Lamberto a hnedka scifi! Bohuzel. Precejen Bavovi mnohem vice sedi ruiny stareho hradu, pripadne maskovany zabijak v rukavicich, nez vesmirne lodi a skafandry. Celou dobu jsem se snazil povznest nad smesny vzhled toho vseho a myslim, ze se mi to celkem i darilo, ale i tak jde zatim o nejslabsi Bavuv film, ktery jsem videl. Jedine co stoji za zminku je (opet) vymazlena barevna slozka filmu, zbytek je spise podprumerny. Herci neprirozene prkeni, za coz mozna muzou i silene skafandry, hudby jsem si ani nevsiml. Celkem zajimava je jasna spriznenost s Vetrelcem, nektere body pribehu jsou hodne podobne. No a anglicky nazev je samozrejmne nesmyslny, nejde o zadne upiry, spise o jednodussi variaci na body-snatcherovske tema.(29.11.2005)

• JohnnyD

Strašne rozporuplné. Na jednej strane je to, ako sa patrí na Bavu, vizuálne podmanivé. Planéta svieti krásnymi fialovkastými halogénmi, všade sú ostré skaly a hustá para. Navyše film je nesporne (aj v detailoch ako jednotlivé scény) inšpiráciou Votrelca. Faktom však je, že výsledok je riadna nuda a môže za to tak absencia hudby ako aj slabý scenár, ktorý nevie efektívne pracovať s napätím. Planet of the Vampires je síce vizuálne oveľa zaujímavejšia než sci-fi z 50 tych rokov, ale pravdou je, že päťdesiate roky už boli vtedy dávno passé a o niekoľko líg progresívnejší Votrelec prišiel za nepatrných 12 rokov. 5/10(30.11.2020)

Tak takéto roztomilé béčko si nechám páčiť. Mix čistého guilty pleasure a serióznej scifi s kúzelnými ultra lacnými dekoráciami. I keď sa hovorí, že film bol inšpiráciou pre Votrelca, mne pripomenul napríklad Zakázanú planétu a nejak som získal dojem, že sa pri ňom Scott neinšpiroval len pri Votrelcovi, ale aj pri Prometheovi. Ale to už fabulujem. Vysoké hodnotenie samozrejme nie je objektívne, pokiaľ nemáte pre podobné kúsky zmysel, je to skrátka strata času a pozrite si radšej spomenuté filmy alebo úplne iný žáner.(4.10.2019)

• SOLOM.

Tohle že mělo být inspirací pro tvůrce kultovního Vetřelce? Jasně, je potřeba si uvědomit stáří filmu a brát na to alespoň částečně ohled, stejně tak ani filmová technika ještě nebyla namakaná jako je teď, ale nějak závratně mě neoslnil ani samotný scénář tohoto filmu. Na můj vkus tu byla spousta nezáživných a hlavně ukecaných pasáží, okořeněných o tunu vědeckých keců, názvů a teorií, které mi stejně nic neříkali a jen se snažili být co nejvíc „cool“. Všechny ty blikající kontrolky, nablýskané obleky a motorkářské přilby použité jako součást vybavení astronautů – inu zasmál jsem se, ale dokázal jsem to skousnout, stejně jako venkovní šablony, které měly připomínat povrch na planetě. Já se ale těšil hlavně na akci a té se mi moc nedostávalo. Choreografie jednotlivých soubojů byla stejně groteskní jako výkony některých herců. Někteří chudáci si tu dokonce museli zahrát i dvojrole, aby se ušetřilo. Nechci ovšem jen hanit. Bava přece jenom místy dokázal navodit i zajímavou atmosféru a taková vesmírná loď s pozůstatky cizí rasy taky nevypadala vůbec špatně. Navíc se tu dočkáme jakési kombinace mimozemské rasy/lupičů těl a zombie, nežli upírů. Mario Bava tak ukázal, že scifi téma rozhodně není jeho nejsilnější stránkou. Točit on uměl, některé jeho filmy jsou opravdové lahůdky, ale tohle se mu moc nepovedlo. Místy to neskutečně skřípalo, jako celek to působilo dost legračně a těch několik dobrých momentů z toho bohužel neudělalo ani průměrný film. 40%(28.4.2019)

V kontextu strašlivé italské sci-fi to byla pecka, která o třídu převýšila ostatní B filmy. A podle mě - v porovnání s ucáranými sovětskými sci-fi, kde neustále někdo mluví v nějakých zasedačkách - to má i po letech docela šmrnc. Kostýmy jsou skvělé, vizuální stylizace příjemné retro a i nějaké to napětí se během koukání objeví. Pro normálního diváka obtížně sjízdné, ale fanoušci starého sci-fi budou potěšení.(7.12.2012)

• - Tento film silně inspiroval tvůrce pozdějšího thrilleru Vetřelec (1979). Mezi filmy lze najít podobnost nejen mezi atmosférou a námětem, ale také mezi jednotlivými scénami. (Hans.)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Renata Pestriniera „Una notte lunga ventun ore“. (Hans.)