Valerian a město tisíce planet

• Francie

Valérian et la Cité des mille planètes

Valerian a mesto tisícich planét

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Francie, 2017, 137 min

• Psychor

Nepočítám-li vlaštovku jménem Lucy, tak se Luc Besson za uplynulých 20 let nemůže pochlubit jediným vydařeným filmem. A prostřednictvím Valérian et la Cité des mille planètes si svou bídnou reputaci rozhodně nevylepší, jelikož snímek pravděpodobně posbírá několik Zlatých malin. Hned v úvodu si divák jistě povšimne herecké bezradnosti dua DeHaan - Delevingne. Vzhledem ke štědrému rozpočtu bych čekal, že castingové oddělení sáhne po někom schopnějším a esteticky atraktivnějším. Caru Delevingne bych si spíše dokázal představit jako ježibabu v nějakém hororu. Jenže ani božská Anya Taylor-Joy by svou krásou a mistrným výkonem nedokázala vykompenzovat totální absenci scénáře, který Bessonovi při průletu galaxií pravděpodobně zapadl někam do černé díry. Snímek zcela postrádá jakoukoliv smysluplnou zápletku a dokonce i po vizuální stránce, která by mohla uspokojit alespoň nenáročné publikum upřednostňující barvičky před příběhem, je neskutečně přeplácaný. Intergalaktický odpad.(19.7.2017)

Besson vypustil uzdu fantazie a je to dobře. Po delší době je tu odvážné scifi, které se nebojí nejít "na jistotu". Bohužel největším problémem je příběh, který je opravdu slabý. Na druhou stranu, film si po celou dobu drží celkem slušné tempo a hezky to odsýpá. Škoda, že se tvůrci rozhodli pro variantu "divák celou dobu zná záporáka". Na konci filmu je klasické vysvětlování, proč je záporák záporákem. Jenže divákovi je to dávno jasné. Například ve filmu jsou scény z minulosti, v těch scénách schválně není vidět do tváře záporákovi. Na konci, když se vysvětluje, je stejná scéna, kdy už mu do tváře vidět je a to má být asi šok. Nechápu to, protože film schválně dávno prozradí, kdo to je. Škoda, být ve filmu nějaký dějový zvrat a trošku lepší soundtrack, šel bych s hodnocením určitě výš, protože film vypadá opravdu hezky, tempo udrží a postavy nejsou špatné.(19.7.2017)

Vizuál a kreativita, jedna radosť. Kopec postáv, národov, ktoré ma naozaj bavili. Objavili sa tam i pekné skladbičky. Postavy boli v pohodičke, mnohé vtípky dopadli na úrodnú pôdu. Niektoré scénky boli pre mňa trošku moc cez okraj-silené, ale aj tak nechápem prečo, to nízke hodnotenie... Do kina som šiel po toľkých negatívnych recenziach bez očakávania... Je pravda, že do plného hodnotenia mi tu chýbal vyvíjajúci sa dej či postavy, absencia prekvapení. Ale inak: U mňa ok.(23.7.2017)

Jednoho až zahřeje u srdce, když vidí, jak je pro Bessona Valerian pravým Prvním elementem. Komiks sice neznám, ale ta úcta k látce a až dětinské opečovávání všeho, co s jejím světem souvisí, mi přivodilo nejeden úsměv. Bohužel se ale opečovává něco, co ani nejde nazvat staromilským, ale jen zastaralým. Vzhledem k roku vzniku předlohy je nefér vyčítat, že něco podobného jsme už viděli nesčetněkrát, ale na Alfě se bohužel žádné dějové překvapení nekoná. To je mi zároveň hrozně líto, protože zvěsti o nejlepší vizuální stránce poslední dekády nelhaly. Každý průlet, skok nebo vodní výlet bere dech každým dalším pixelem a smazává tak další pomyslnou hranici digitálních efektů. Že se tomu tak děje v několika ledabyle poslepovaných epizodkách, kterými se neuměle táhne ústřední tuctová linka, je bohužel jen k jednomu velkému povzdechu. Na úkor obrazové stránky navíc trpí vývoj charakterů, protože právě ústřední Valerian má očividně za úkol jenom protivné hlášky a občasnou akční eskapádu. DeHaanův specifický výraz k antihrdinům přímo svádí, ale v tomto případě krutě nevyšel. Královnou se tak bez větší snahy stává Cara, která by snad právě díky přirozené Laureline mohla vykročit k hvězdným rolím psaným na tělo.(21.7.2017)

• Micro41CZ

Takovej ten typ filmu, kdy si prvních pár minut říkám, že honění nad vizuálem, kterej je navíc dost svázanej vizí "vesmír je to co my a všichni máme dvě ruce a dvě nohy", snad přejde v chytrý scifi. A ne, každá další minuta jakoby posouvala hranici trapnosti, nesmyslnosti, neoriginality a hroznejch hereckejch vystoupení podle scénáře, kterej jakoby jel stylem "pojďme, povzvedněme divákovo obočí ještě vejš, at si sám sobě radši vypíchne oci". Ve svý době sem na Pátým elementu ujížděl, tohle je jen nabubřelý stvrzení filmařský vyčpělosti. Ach jo. (nejlepší scéna filmu díky Rihanně to nezachrání, ta jediná scéna, ač umělá ve svý pointě, je nejvíc živá, uvěřitelná a nesoucí emoce)(22.7.2017)

• - Luc Besson uviedol, že komiksový seriál z roku 1967 sledoval už ako desaťročný. Film chcel nakrútiť dávno, ale musel počkať, kým technológia dobehne jeho predstavivosť. Keď videl Avatara (2009), od tej chvíle vedel, že prišiel správny čas pre splnenie si sna. (krasomama)

• - Kvůli práci na tomto snímku odstoupil skladatel Alexandre Desplat od filmu Rogue One: Star Wars Story (2016), jehož výrobu zdržely přetáčky. (D.Moore)