Shakespearovské monology (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1964, 5 x 21-28 min

Mohl bych podrobně analyzovat herecké výkony v Shakespearovských monolozích, rád bych se ale v komentáři zaměřil taky na svůj osobní přínos ze zhlédnutí tohoto televizního cyklu. Shakespeare nikdy nebyl mým oblíbeným autorem, byť rozhodně patřil k tomu zajímavějšímu z hodin středoškolské literatury. V době před dvěma lety, kdy cyklus oprášili na ČT art, jsem pochopitelně neměl velký zájem se na to dívat. Nicméně jsem rád, že jsem si dokázal jsem najít na to chuť a čas i patřičně ocenit. Rozhodně jde o víc, než epochální muzem hereckých výkonů ze Shakespearovych her. Velkou zásluhu má na tom účast (zde v hlavičce neuvedeného) profesora z Karlovy Univerzity, dr. Zdeňka Stříbrného, jehož krátkymi přednáškami plnými zajímavých informací každý díl cyklu začíná. Ve spojení s následujícími monology (včetně ukázek z komedií v prvním dílu) mi tenhle pohled na Shakespeara toho přinesl mnohem víc než tenkrát vnucené středoškolské učivo. Především pan Stříbrný všemi informacemi poukázal na nadčasovost autora. Tu vnímal také Otomar Krejča v Národním divadle, který zrealizoval v období "zlatých šedesátých" slavné představení Romea a Julie s tehdy novátorským pojetím herectví a režie. Takový monolog Merkucia v podání Luďka Munzara působí i po 50ti letech velice moderně a překvapil taky mladý Jan Tříska. Již zmíněný Krejča se zde předvedl i herecky v rovněž zajímavé ukázce z komediálního Večeru tříkrálového. Z herců mě nejvíc upoutal Radovan Lukavský v roli Hamleta; bez kulis a historické složky v tomto studiovém provedení vynikl nejen vynikající Lukavského výkon, ale taky veškerá nadčasovat myšlenek z Hamleta. ,,Být velký neznamená bouřit se bez velkých příčin, ale ze všech sil vést boj o pouhé stéblo slámy tam, kde byla ohrožena naše čest." Fascinující! Plný počet nedávám, že byli prostě zde na druhou stranu i pasáže-monology (především Koval, Vejražka), které mě úpřimně nebavily.(21.7.2018)

V titulcích (všech pěti dílů) seriálu uvedeno: název William Shakespeare: Monology.(25.9.2016)

Mimořádný cyklus skromných rozměrů, významný nejen vystoupením plejády předních českých hereckých osobností v jejich nejslavnějších jevištních rolích, ale také účastí prof. dr. Zdeňka Stříbrného (1922 - 2014), jednoho ze zakladatelů moderního českého shakespearovského bádání, dosahujícího světové úrovně.(22.8.2016)