Lepší sněžný muž, nežli žádný muž... Asi čtyřicetiletá žena (Jiřina Bohdalová) žije navzdory své inteligenci a hezkému vzhledu sama. Občas na ni dolehne „tesknice“ a ona zatouží po společnosti muže. Jednoho dne se jí telefonem ozve přítel z mládí, Ing. Bohouš Čert (Vladimír Menšík), kterého si ona pamatuje jako štíhlého mladíka. Pozve ho na večeři, kterou připraví s mimořádnou péčí. Stejně tak si dá záležet na svém vzhledu. Jaké je její překvapení, když se ukáže, že ing. Čert ztloustnul a stal se z něj zanedbaný, drzý, poživačný a nevychovaný sobec. Delikátní večeři zhltne s hlasitým mlaskáním a srkáním a nadto sní i veškeré zásoby z ledničky. Ona mu však všechno odpouští, neboť doufá, že Čert se jednou vyjádří a požádá o její ruku. Jenže ani ženská trpělivost není nekonečná… (Česká televize)

Libidor

Jediný režírovaný snímek významné filmové výtvarnice a kostymérky Ester Krumbachové, vyprávějící o milostných zkušenostech jedné dámy (Jiřina Bohdalová) se samotným pekelníkem (Vladimír Menšík). Děj filmu - postavený především na improvizaci obou hlavních aktérů - sice není úplně vyvážený a jednolitý (po první velmi dobré půlhodině trochu ubývá na plynulosti a tempu), nicméně několik scének je velmi vydařených a velmi vtipných (zvláště Menšíkovy "žrací" hody jsou k popukání). Velmi doporučuji před nebo při shlédnutí tohoto nevšedního filmu něco malého sníst :o))) ()

cutugno

Menšík a Bohdalová v netypickej komédii o všežravom Ing.Ćertovi je mojou najobľúbenejšou postavou pána Menšíka. Já sa pri tomto filme nesmierne bavím lebo tý dvaja to zahráli na jedničku. Len by som chcel vedieť ako prebiehalo natáčanie scén kde toho Ing.Čert toľko zjedol...vyzeralo to akoby kamera išla bez prestávky.A ďalšia vec ...pri pozeraní filmu stále vyhladnem, to je asi tým ako Menšík konzumuje jedlo tak chutne. ()

Hepy13 odpad!

Po 20 minutách jsem si říkal - vydrž třeba se to rozjede. Nerozjelo! Na konci jsem si musel položit otázku. Co to sakra mělo znamenat? Už nikdy v životě! ()

Herman

Pár dobrých vtípků tady je a Bohdalová s Menšíkem hrajou dobře, ale filmu jsem jinak na chuť nepřišel. ()

J R C Pecuchet

Jeden z nejoriginálnějších snímků vůbec. Škoda, že to byl první a zároveň poslední režijní počin této velmi nadané výtvarnice. Bohužel se psal rok 1970 a BOLŠEVIK se postaral, aby lidé s podobným myšlením a abstraktním viděním světa zmizeli z české kinematografie. ()

Fifer

Kult tohoto filmu mě absolutně míjí. Nemám nic proti feministicky laděnému filmu, mám například rád filmy V.Chytilové, ale tohle je film, kde je myšlenka o mnoho zásadnější, než zpracování. V Brně se právě (2012) hraje div. představení a dělá se z toho kult, ale přitom je to jedna myšlenka ( chlapi by se neměli chovat jako prasata a pánové tvorstva) rovedená do 70 minut. Samotná Chytilová tenhle film nemá ráda, Jan Němec, který s Krumbachovou psal scénář uvedl, že jej s Ester napsali jen pro prachy ( tehdy se platilo i za odevzdání námětu a scénáře- zlaté časy.). Je to veliká škoda, protože Ester K. tu měla jedinou příležitost ukázat se jako režisérka, ale bohužel ji dostala v pouhém odpadu, v pro pro peníze odevzdáném námětu. Věřím tomu, že kdyby si mohla zvolit, který ze svých scénářů točit, dopadlo by to daleko lépe. Film v žádném případě neobstojí ve srovnání s jinými filmy, na kterých se Ester podílela (Sedmikrásky, O slavnosti a hostech, Faunovo velmi póz. odpoledne...atd). ()

mh.mail

20% - Ester Krumbachová se podílela na vzniku spousty vynikajících filmů větší měrou, než jen jako kostýmní výtvarnice. Její vlastní autorský počin se už tolik nevyvedl, alespoň dle mého názoru. Po výtvarné stránce je film perfektní, ale co se týká děje, to je horší. Jistě, jedná se o nadsázku a stylizaci, ale mně to nudilo. Protože se celý film prakticky nic neděje, ten, kdo se nenaladí na stejnou vlnu s autorkou, nebude mít, čeho by se chytil. To byl můj případ. ()

Danqo

Od prvého tónu mi tento film prinášal na tvár široký úsmev: Michajlov, Kubišová, Bohdalka, gýčková cute scéna... a potom ten vážne absurdný dej, ktorý je viac vážny ako absurdný! ()

Brtniik

Komedie? To mě tedy podrž! Možná z pohledu nezúčastněného diváka, ne tak Jiřinky. Podobná čertovská atmosféra byla i v o 11 let starším snímku Kam čert nemůže. ()

Huguette

Vtipné, jiné, abstraktní... film jsem viděla dvakrát, překvapilo mě, jaká "blbost" to je, ale nemohla jsem od toho odejít, bavilo mě to, líbilo se mi to....myslím, že je to povedené a přinejmenším odvážné. Do takové věci bych se bála jít, naštěstí tito tvůrci se nebáli a stálo to za to! ()

gombarix

Jediný režijní počin slavné novovlnné kostymérky Ester Krumbachové je dle očekávání výtvarně vytříbená a obsahově dost bizarní záležitost. (Trochu jinak než "oficiální text distributora", který vypadá jako upocený referát žáka ZŠ.) Film je one-couple-show Menšíka a Bohdalové, ale skvělou "roli" tady má i Hermanová. "Lepší sněžný muž, nežli žádný muž", tím je v podstatě řečeno vše, co toto podobenství (s notnou dávnou hořkého sarkasmu) sděluje. Komedie to teda není ani náhodou, ale asi jedině v rámci takového žánru se něco takového dalo ještě roku 1970 uvést. Zajímavý komentář: Matty ()

Volpe

Autorka si v tomto svém podobenství nebere servítky ani s jedním pohlavím, které se prostřednictvím svých typických vlastností – mužská poživačnost a takzvané „chlapáctví“ VS ženská „poddajnost“ – snaží dosáhnout pouze svých osobních cílů. Žena se zde cíleně poddává mužským poživačným vlastnostem pro vidinu životní jistoty až do té doby, kdy pozná že to již nemá smysl. Jediným východiskem z této nevyrovnané situace se pak paradoxně stává povýšení sebe sama na úroveň svého utlačovatele a jeho následná eliminace. Jak už se však zpívá ve zdejší písničce ani tím to vše nemusí ještě skončit... ()

dainio

Převážně interiérová tragikomedie, která staví na dobře vykonstruovaných dialozích a výkonech hlavní dvojice v podání Bohdalová - Menšík. Svobodná žena (Jiřina Bohdalová), která má velkou touhu se vdávat, si každý večer k sobě pozve potencionálního ženicha (Vladimír Menšík). Připraví mu večeři a snaží se mu splnit každé jeho přání. Zejména, co se týče jídla. Ing. Čert má totiž obrovský apetit. Sní snad všechno, co se mu dostane pod ruce. To myslím úplně doslova. Není mu cizí, ohlodat kusy dřevěného nábytku, spořádat rozbitý talíř nebo listy ze stromu. No a právě, toto bujné "gurmánství" se i stane přítrží ve vztahu k vdavek-chtivé dámě. Dvojice se začíná hádat a na povrch se i dostává zjištění, že Ing.Čert není jen tak ledajaký inženýr, nýbrž opravdický pekelník. Nezbývá nic jiného, než vzít osud do svých rukou. ()

Gabretta

Zdánlivě o ničem, ve skutečnosti ale brilantní dílo! Dokonalé po stránce výtvarné a ještě podtržené perfektními dialogy. Ve většině případů krásně a elegantně oděná dáma Jiřina Bohdalová a poněkud živočišný Vladimír Menšík demonstrují rozdílný pohled a pojetí ženského a mužského světa. Předvádí skutečný herecký koncert! Můj dojem mírně pokazil až úplný závěr filmu - bez něj by to bylo za pět. ()

Majduska

Od obsazení jsem očekávala mnoho. Bohdalová - Menšík...Bohužel ani celkem slušné herecké výkony nestačí, když je scénář prachmizerný. Chvilkama se člověk přistihne, že nad dějem přemýšlí, párkrát se i zasměje, tentokrát to ale nestačí. Otázka na závěr: Byl to čert, nebo ne?! Vždyť je to jedno... ()

Nail

Starší česká komedie, která se odehrává skoro na jednom místě, kde exceluje jak Menšík tak Bohdalová. Ale ke 4* mi něco strašně chybí, tak radši zůstaneme u krásnéch 3 :-) ()

tatortik

Abych řekl pravdu moc jsem se nenajedl... Vladimír Menšík v roli pekelníka ing.Čerta, který si žije sám a sám pro sebe a téměř vždy si jen tak pro sebe přemýšlí a Jiřina Bohdalová o které ing.Čert neví zda ho dokáže pochopit, protože je to přeci jenom žena nic víc. Doporučuji mít při sledování po ruce dostatek jídla. ()