Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

Night.Child

Nejlepší, dnes již kultovní snímek Emira Kusturici. Ztřeštěná komedie v balkánském stylu, originální kamera, neuvěřitelné scénky vám zaručí, že výjevy tohoto filmu se stanou trvalým inventářem vaší paměti a jen tak je z ní nevymažete - v dobrém smyslu slova samozřejmě :) Film provázený energickou dechovkou a komickými pasážemi - operní pěvkyně vytahující zadní částí hřebíky z trámu jako hřeb večera, velikán nahánějící po lese trpaslici ukrytou pod pařezem, či cikán utírající se husou poté, co spadl do obsahu latríny. Kdo neviděl, neuvěří. Každopádně jeden z nejlepších kousků světové kinematografie. ()

kreyson13

Strejda Grga a mafián Dadan. Ten film je tak neuvěřitelně ulítlej, že je prostě skvělej. Navíc ty balkánský častušky, Dadanovy taneční kreace a celková atmosféra nějaký šílený cikánský enklávy v dunajský deltě. Viděno asi stokrát a určitě ne naposled. Kusturica jede! ()

zuzanli

To je tak krasna divocina film! Ma to mizu, herci jsou tak skveli, ze si rikam, Hollywood ma problemy s dobryma hercama a tito su vsichni do jednoho borci a borky. Vymenili ti benzin za vodu! nekecej! ukaz /lok/ to je benzin, ukaz (lok), fuj, jo, je to voda. Vsechno je takove absurdne prirozene a prirozene absurdni, nemuzu se toho filmu nabazit. Jeste Kusturicova Zavet mi pripadne takova podobna. Miluju jeho filmovy pohled na svet. ()

Alva

Krásna atmosféra na brehu Dunaja, vtipné charaktery postáv a veľmi dobrá hudba, ktorú počúvam už niekoľko rokov a neomrzela sa mi. Jedným slovom Kusturicov majsterštuk. ()

Sadova302b50

Tehdy můj první Kusturica zafungoval jaký výborná návnada, je to chaoticky potrhlá cikánská komedie s nečekanými situacemi a vtípky, s dobře zvoleným hereckým obsazením a symptomatickou hudbou. Bavila jsem se 90% ()

cica

Tento film ma rozosmeje kedykoľvek, k tomu skvelá hudba, reálny život so všetkým tým hrmotom a absurdnosťou. ()

Honey007

Myslím, že tahle kultovka prostě nepotřebuje komentář. Kdo ho potřebuje ať si dá prvních deset minut filmu a mrkne se, jak se nakupuje pračka z lodi :D :D :D 100% ()

viper65

Pripomína mi to divoký, bláznivý svet Felliniho. Dej mi pripadá trochu nesúrody navyše je plný východo európskych absurdít, čo je pre E. Kusturicu tak typické. Metafóry a nápady tu mohli byť využité podstatne viac práve z ohľadom na kontrolu deja príbehu. Áno film zobrazuje naozaj smiešne hlášky a k tomu zábavne a nápadite vlastnosti postáv a situácie v príbehu, ale niektoré mi pripadajú prinajmenšom trošku chaotické! ()

Rathe

Buďto si tento film zamilujete nebo ho budete nesnášet... a já ho nesnáším. Absolutně to bylo bez logiky, trapný smysl humoru a příšerné prostředí. Díky bohu za ten konec a za scénu v poli. ()

Lew.Ashby

Přeceňovaná srbská cikánská verze taškařice Slunce, seno a pár facek, která není ani tak sprostá jak se z překladu může zdát - neb "pičku mater" a "jebu..." cokoliv jsou na balkáně asi tak používané fráze jako u nás "ty vole". 1 hvězda navíc za výkon Srdana jakožto geniálního cikáno-techno-gangstra. ()

raininface

Co mi jenom tahle rozjuchaná uřvaná přisprostlá nuda připomíná? Tohle má být nejlepší Kusturicův film? Tak to bych teda chtěl vidět ty ostatní. Vlastně nechtěl. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)