Dům k pověšení

• Jugoslávie Dom za vešanje (více)
Jugoslávie / Itálie / Velká Británie, 1988, 142 min (Director's Cut: 270 min)

Hlavní hrdina filmu Perhan žije se svou babičkou Hatidžou, strýcem Merdžanem a nemocnou sestrou Danirou v romské osadě, ze které jsou pravidelně unášeny děti do Itálie, kde jsou využívány Ahmedovou mafií k různým zločinům. Perhan se zamiluje do krásné Azry, ale k docílení svatby potřebuje peníze, a tak se vydává na dlouhou cestu do Milána Kusturica svým filmem reagoval na článek v novinách, kdy skupina jugoslávských Romů byla zatčena italskou policií a obviněna z vykupování dětí z chudých romských rodin. Děti převážela ilegálně do Itálie, kde je nutila k žebrání, prostituci a krádežím. Kusturica odjel do Skopje a několik měsíců žil v romské osadě, ve které naslouchal starým mýtům vyprávějících o svobodě a smrti. Ve filmu propojil dokumentární rovinu se symbolickou, ve které jsou protagonisté čistší, věří ve své sny a touží po šťastnějším volnějším životě. Film získal cenu za režii na MFF v Cannes v roce 1989. (oficiální text distributora)

Rockerman

Kusturica je pro mne balkánským Almodóvarem!!! Stejně, jako slavný Španěl, tak i on dokáže natočit neobyčejný, neotřelý film, který pobaví, rozesměje, ba i rozpláče. Toto vše je i v tomto filmu. Kusturica zde podle mě skvěle vystihnul tragédii celého Rómského národa, ale i tragédii bývalé Jugoslávie. Je to jeho klasický film, tradičně doplněný snovými scénami. Již jsme si zvykli na poletující lidi, prasata požírající trabanta nebo netradičně se chovající zvířata. V tomto díle se zase pohybují předměty, jako je plechovka od piva nebo vidlička. Po Černé kočce a bílem kocourovi, Závěti a filmu Život je zázrak, je i tento film silný a nezapomenutelný!!! ()

vojo

Po rokoch znovu videné a potvrdilo to silné pocity zanechané po prvom pozretí, trochu mi síce už teraz vadil prepálený koniec, nezvládnutý skon Perhana v štýle ostro sledovaných vlakov a záverečná"klišé" scéna s dažďom a koňom v ňom pokojne stojacom, no aj to patrí ku Kusturicovi. ...temperament, humor, láska, nenávisť a trochu gýču... ()

Chilly00

Skvělý film. Ztřeštěný, ale současně s hlubokým přesahem a uvěřitelným přerodem hlavního hrdiny Perhana. Bezbřehá důvěra k autoritám, zde v podobě Ahmeda, je vděčné téma. Perhan se jako naivní mladík nechá zatáhnout do obchodu s lidmi a přijde mu to po chvíli už jako docela dobrá cesta k vydělání peněz. Avšak "bůh" zkratky ke štěstí neuznává a mladík špatně pochodí. Shledání se sestrou a rozloučení s jeho synem ve vlaku považuji za velmi emotivní scény. Skvělá hudba a melodie, které se opakují napříč Kusturicovou filmografií, stejně jako levitující osoby, tragické úmrtí během bouře a jiné "vychytávky". ()

pouler

Balkánský cikánský epos z dob bývalé Jugoslávie. Jeden z vrcholů Emira Kusturici, podbarven hudbou Gorana Bregoviče. Příběh Perhana z romské osady kdesi na Balkáně. Jeho objevení sexuality při výtání jara na řece (jedna z nejpodmanivějších scén filmu). Následuje exodus do Italie a zde získávání peněz pomocí zločinu, podvodů a krádeží. Návrat, vyřizování účtů a to celé v neustálém koloritu cikánské komunity. Závěr tragický a poslední scéna s "padlým Ježíšem" je pro mě osobně nejlepší scénou ve filmu vůbec. 95,5 %... ()

mi-ib

Asi to má uspokojit hlavně filmovou inteligenci vyžívající se v hyperbolách, podobenstvích atp. Ale k těm já se neřadím a zřejmě proto mě film nudil. ()

Eyron161

Dle mého nejlepší Kusturicův film s nejlepším Bregovičovým soundtrackem s nedostižnou skladbou Ederlezi. Film roste společně se svým hrdinou Perhanem, až idylický začátek se láme, z naivního chlapce se stává všehoschopný a vypočítavý dospělý. Sugestivní vykreslení života balkánských cikánů, se vší bídou i poetikou. ()

markotter

Srhující začátek plný absurdních, humorných, poetických a nevímcoještě situací. Bohužel je film příliš dlouhý, hravost ze začátku mizí a příběh se posunuje jenom pomalu vpřed. Pokud by to trvalo 90 minut, tak by to tomu jen prospělo a moje hodnocení by bylo určitě vyšší než dnešních 70 %. ()

Proserpina

Moriak je najlepšie domáce zviera a jablká v karamele sú najlepšie na dlhú cestu. Hydina a psy kam sa pozrieš. Kusturicove filmy sú kultúrnym šokom. ()

bono22vox

Výborný Kusturica. Jeho film nijak nepřikrášluje skutečnost, ukazuje svět Sinti a Romů takový, jaký je. Film je mimořádně poetický a obrazově bohatý a jeho účinek ještě umocňuje strhující hudba Gorana Bregovice. ()

junxi91

Drsná černá cikánská komedie vyprávějící příběh mladého cikána Perhana, který žije se svou milovanou babičkou Khatizdou, skvělou stařenkou a léčitelkou, se svou sestrou Danirou, která trpí osteoporózou, na kterou jsou i léčitelské schopnosti jeho babičky krátké, a také se strýcem Merdzanem, což je však opilec, gambler a děvkař, který svým počínáním dá tomuto filmu název. Perhan má svého oblíbeného krocana, který jej poslouchá na slovo, a jeho prací je vypalování vápna v kamenné peci. Jednoho dne se seznámí s opravdu krásnou dívkou Azrou, se kterou zajde do kina, kde vidí film pro dospělé a tak dojde k nějakému tomu muchlování pod tribunou. Při slavnostech na řece dojde také k něčemu "hlubšímu". Prostě láska jako hrom. Merdzan však chce po babičce peníze, protože prohrál v kartách proti bratrům cikánského bosse Ahmeda, a jakmile je nedostane, tak vyleze na dům, přiváže střechu za jeden konec lana, to přehodí přes elektrické dráty a druhý konec zaváže za auto a rozjede se, takže dům doslova pověsí. Babička potřebuje peníze na nový dům a také léčbu pro nemocnou Daniru. Perhan potřebuje peníze pro matku své vyvolené, protože je to fúrie a nechce dát svou krásnou a bílou dceru Azru nemanželskému synovi slovinského vojáka. A tak babička uzavře smlouvu s nikým jiným než s Ahmedem, který má nemocného syna. Pokud jej babička vyléčí, tak zaplatí léčbu pro Daniru v nemocnici v Lublani. Slovo dá slovo, synek se uzdraví a Perhan s Danirou vyráží s Ahmedem směr Slovinsko. Jenomže Ahmed nenechá Perhana se svou sestrou v nemocnici Lublani, ale pokračují spolu do Itálie, konkrétně do Milána. Zde se Ahmed a jeho bratři věnují kriminální činnosti -  s pomocí koupených dětí z Jugoslávie a jednoho liliputa žebrají na ulicích a krádou. Perhanovi to přinese velké bohatství a jako nový člověk, který rozhazuje penězmi, se vrací do rodné vesnice. Zjistí však, že Azra je těhotná, takže začne chlastat a jeho babička s ním není moc spokojená. Přesto si jí však vezme a má v plánu prodat její dítě Ahmedovi, protože si myslí, že se jedná o parchanta. Nic není však tak, jak si myslel - Ahmed jej podvedl, jeho sestru využívá k žebrání v Římě a Azra skutečně čeká jeho dítě, i když měla sex s jeho vypečeným strýčkem (fuj, musel být tak dvakrát starší, než ona). Po porodu však Azra zemře a dítěte se ujme Ahmed. Perhan je nakonec všechny najde, svou sestru se svým synem Perhanem pošle domů a sám se vydá pomstít tomu prolhanému cikánskému podvodníkovi Ahmedovi. Film měl spoustu magických pasáží, konkrétně především co se týče Khatizdiných léčitelských schopností a také Perhanova daru telekineze, který je jakési dědictví po magií obdarované babičce. Je zde tedy spousta scén, odpovídajícím magickému realismu a některé působí jako ze snu. Nesmí chybět Kusturicovy oblíbené husy, neustále hrající živá cikánská hudba a také děcka, pohybující se v krabicích. Prostě klasický srbský nářez, s trochou komedie, kriminality a také s dost dojemným koncem. ()

xenopus

Musím uznat genialitu G. Bregoviće, i když mi tento žánr hudby moc neříká. No a k samotnému filmu: cikánská odysea končící pro cikána typicky. Už vím, v čem se nechali inspirovat tvůrci Romingu, ale očividně zůstalo jen u inspirace (Roming je oproti tomuto hodně nízko). Zpracování Kusturicy je jisté ve své vysoké kvalitě v průběhu zejména jugoslávské části. Itálie a další už tolik invence nenabízí (kamera, střih, ale i obsahově). Zpodobnění cikánské duše ve vší její impulzivnosti, nevyrovnanosti, agresivitě i poetičnosti, krutosti i sentimentu, předstírané mravnosti, čorkařství, lživosti, i rodinné a sociální pospolitosti je velmi věrné a je vidět, kde Kusturica strávil v rámci příprav nějakou dobu. Podmínky romského slumu jsou zachyceny řekl bych až naturalisticky věrně, o to víc ale bohužel kontrastuje snovost představ Perhana. Ale asi to tak má být. "Dřív byl Bůh mezi náma, Romama, tady dole, ale nevěděl si s náma rady, tak se zase vrátil nahoru." ... "Oženit se nebo skočit do řeky můžeš vždycky." Po druhém shlédnutí přihazuji na hodnocení na současné 4*. ()

hero_bk

Neuvěřitelný film! Tak silný, přitom tak poetický, že nejsem schopný napsat normální komentář :O Něco takového jsem každopádně nečekal! Moje TOP50, možná i TOP20! ()

Marator

Kdysi jsem viděl na ČT2 ve filmovém klubu nějakou bláznivou komedii z prostředí mého oblíbeného Balkánu, Černá kočka, bílý kocour. Říkal jsem si. Který blázen to natočil? Co si před tím dal? Vždyť jsem se smál ještě napřesrok. Odpověď byla: Emir Kusturica. Genius, který si dokaže pohrát se scénářem, natáčením plným poletujících hus, lidí, věcí, různých udělátek. A to z něj dělá klenot světové kinematografie. Byl jsem hladný na další jeho počiny. Následovalo: Underground, Otec na služební cestě, Super 8 stories by E.K., Život je zázrak, Arizona Dream, Guernica, Závěť, Maradona, živé vystoupení jeho "nekuřácké kapely" The No Smoking Orchestra. A protože, žák Otakara Vávry poslední dobou spíše lítá po světě s kytarou a pořádá nezávislý filmový festival v jeho vesnici Drvengrad, šetřím si jeho filmy ke zhlednutí. Na řadu přišel Dům k pověšení. Opět mě nezklamal a už se nemohu dočkat na Vzpomínáš na Dolly Bell? ()

1mArc0

Mnoho ľudí okrem jeho šialenstva (ktorá do určitej miery správna), muzikálnosti, divadelnosti, komédie, sa práve tu preukázal, ako vynikajúci divadelný režisér, zo všetkých filmov, ktoré natočil, má Kusturica práve tu najlepšiu právu. Zabudli na to, že Kusturica od nepamúti robil divadlá a opera, odkiaľ si myslíte, že nabral to, čo zúžitkoval vo svojich filmoch. Stálica hercov a štábu za kamerou boli kultové zostavy, ktoré mal Kusturica k dispozícií a s oboma stranami dokázal neskutočne dobré veci, ktoré dodnes majú čo povedať. Najviac najrómsky počin od Kusturicu (týmto sa nechcem do nikoho navážať! POZOR). Vynikajpca hudba od Gorana Bregovića Film, ktorý je postavený na tom, že ak ste fanúšikom tvorcu, tak by som Vám odporúčal to vidieť, z opačnej strany, ak ste bežný divák, tak Vám tento film nebudem vôbec nič nepovie, a prežijete bez neho, tak či tak. Pridať mu maximálne hodnotenie, by bolo absolútne nefér, a v kontexte jeho tvorby a svetovej kinematografie je to o trocha slabší počin, tvrdiť že má určitú hodnotu, to áno. K dispozícií mám (Director's cut: 270 min),a môžem Vám zaručene povedať, že je to totálne iná jazda plná estetiky a detailov . Podľa jeho slov: "Všetko to robím, v rámci estetiky." Právoplatne dostal v Cannes cenu za najlepšiu réžiu. /80 %/ ()

petisek

Tento film je asi najkvalitnejším Kusturicovým režisérskym počinom, aj keď ja osobne považujem za jeho najlepší film Underground. "Dom za vesanje" je však natoľko autentický a zároveň pútavý, že mu musím dať 5*, aj keď si ho asi tak skoro opäť nepozriem. ()

DJ Kritik

Cigánsky epos o tom, ako sa na dospievaní človeka podieľa prostredie a čo v človeku nikdy nezomiera. Hudba viac než vynikajúca. .. .... .... Vtiahnutie do deja: **** Hudba: **** Reálnosť: ***** ()

Hank

Pro mě nejlepší Kusturicův film. Natočeno v dobách, kdy se ještě obešel bez té vděčné cigánské řachandy a místo toho dal do filmu hodně vážného, hodně emocí, osudů a názorů. Výborné. ()