Missy, dcera Macka Phillipse (Sam Worthington), je unesena a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O nějakou dobu později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, mu navždy změní život. (Magic Box)

Ingtar2

Stuart Hazeldine natočil veľmi dôležitý film. Vysvetlím hlbšie v recenzii. Začal by som tým, že vo filme sa vlastne nič nestalo. Nepreháňam dokonca, keď poviem, že je to iba spleť scén, pospájaných esenciou cynizmu a snahy o vyvolanie emócie. Prečo práve cynizmu? Macovi totiž zomrie dieťa. A boh má tú drzosť povedať mu, že on stál pri vrahovi a navždy pri ňom stáť bude - ale to nevadí Mac, cheer up, zajtra bude oslava. Taktiež kvôli prostému faktu - film zneužíva ťažkú tému straty svojho blížneho na propagovanie práve týchto nezmyslov. Počas filmu mi vyvstávalo nespočetne veľa otázok. Aby som uviedol aspoň jednu - teda je pravda, že boh doteraz zasahuje do sveta. Je teda pravda, že má veľký plán, podľa ktorého sa všetko deje. Je však pravda aj to, že boh vytvoril jedného konkrétneho anjela. A že z tohoto konkrétneho anjela sa stal následne satan. Keď skombinujem všetky tieto výroky, nie je teda pravda, že boh teda vytvoril zlo a to zlo sa ďalej šíri práve podľa jeho veľkého plánu? Nerobí to z boha to zlo? Inak si to vysvetliť neviem. Film však popiera aj sám seba, kedy sa raz metaforicky boh objavuje ako Octavia Spencer, inokedy ako muž - čo by teda v teórii malo znamenať, že Mac svojmu otcovi odpustil... až do momentu, kedy sa opäť objaví Octavia Spencer? Všetky tieto otázky vyvstávajú z tohoto filmu a film ich buď odmieta adresovať, alebo ak ich aj adresuje, tak nedostatočne a radšej hneď prejde ku témam, v ktorých cíti, že má pevnú pôdu pod nohami. Prečo teda hovorím, že Stuart Hazeldine natočil nesmierne dôležitý film? Podprahovo totiž chcem veriť, že to vôbec nebolo o troch bohoch, ktorí sú jeden. Ale že to bolo práve o nebezpečenstve ovládania myšlienok - čo bolo vlastne presne to, čo boh robil, kým bol Mac v bezvedomí. O zahrávaní si s myšlienkami iných ľudí, a následne menenie ich názorov tak, aby to vyhovovalo votrelcovi. Inak si totiž neviem vysvetliť, ako mohol Mac odpustiť vrahovi svojej malej dcérky. Nič také sa totiž odpustiť nedá, a garantujem, že keby sa hrdinovia ospevujúci tento film ocitli v Macovej koži, tiež by nikdy neodpustili. Čo však nedokážem odpustiť ja osobne je absencia rozuzlenia a katarzie. Divák totiž nikdy nezistí, kto je vrah. Zatiaľ nehodnotím, možno jedného dňa. Neviem sa totiž rozhodúť, akú myšlienku mal film uviesť a najmä propagovať - avšak chcem veriť, že to bola tá menej nebezpečná pre spoločnosť. ()

Melios

/SPOILERY a kontroverzia!/, Obskúrny film, ktorý sa do môjho hľadáčika dostal už pred nejakou tou dobu. To, že som Kresťan asi nie je tajomstvo a tak som po tom samozrejme s radosťou skočil. Pred pozretím som si ale prečítal knižnú predlohu, aby som mohol porovnávať s originálom (kniha bola nakoniec celkom fasa) a preto som sa na pozretie tohoto filmu fakt tešil. Asi každý kto ma pozná tak vie, že kresťanské filmy nie sú mojou silnou stránkou. Vždy keď si nejaký rozpozerám tak skončím nasrdený, pretože je film príliš subjektívny, ofenzívny, alebo len zle prevedený na plátno (zlyhanie produkcie a réžie i keď scenár vyniká...). No tu sa mi to nestalo. Film si zo svojich vrstevníkov berie len to čo má a snaží sa byť tým čím by mal - vzorovým príkladom verného prevedenia do filmu (až na koniec a zopár drobností je všetko presne také ako v knihe, dokonca aj chronológia). Film si, ale veľmi dobre uvedomuje ,že kráča po veľmi tenkom ľade, a že to o čom rozpráva sa nebude páčiť každému. V túto chvíľu nastupuje na scénu "rozprávačský um", vďaka ktorému film vyzerá niekoľkonásobne umeleckejšie a zaujímavejšie ako knižná predloha. Vlastne väčšina slov ako Ježiš, Boh alebo Duch Svätý tu boli eliminované na absolútne minimum (,čo môže vadiť konzervatívnym kresťanom,ale mne nie). Má to svoj šarm a filmu to pridáva skrytú alegóriu a značný inotaj. No a teraz prichádza tá najkontroverznejšia časť - príbeh. V skratke je to o Mackovi, ktorému Boh nechal umrieť dieťa a on ho za to obviňuje. Boh sa, ale nenahnevá a nezmaže ho povrchu zemského, no naviaže s ním nezáväzný rozhovor, ktorý ho postupne nahlodá a ukáže mu iný pohľad na vec. Pre niekoho generický nápad, ale vec, ktorá najviac hrala do kariet knihe je v presile aj tu - prevedenie. Nedočkáte sa toho jak Mack tupo čumí do stropu a počuje Boha. Miesto toho s ním zažije výlet v troch osobách - postaršej černošky, mladej aziatky, a usilovného žida (myslím, že nemusím hovoriť kto je kto a prečo je to tak kontroverzné). No narozdiel od typických feministických hollywoodskych filmov to má rozumný dôvod - kedy Boh povedal, že je muž?...No späť k téme. Zbytok príbehu nebudem prezrádzať, lebo je na tom založená celá myšlienka filmu. Je to naozaj silný príbeh, ktorí si užijú aj ateisti, pretože nie je postavený na myšlienke "Uver a budeš spasený" ale na myšlienke "Ako zmeniť svoj život a mať odpustené" (no stále je to o Bohu). A i keď je pravda, že film nemá najlepšie efekty, nejak zásadne filmu neškodia. To sa mi zrovna na kresťanských filmoch páči - na nič sa nehrajú. Je to proste film a tým to aj ostane. Chválim herecký výkon celého týmu a hlavne Sama Worthingtona, ktorý ma po neskutočne zlom filme Fractured znova prekvapil. Musím, ale podotknúť ,že i keď sa film berie za kresťanský film tak nie je presný. Je tu veľa vecí, čo sa s Bohom protirečí a ak nie ste ten typ človeka, čo vie klamlivé informácie odfiltrovať potom vám tento film kľudne môže zmeniť pohľad na vec. VERDIKT: Chatrč je pestrý film, plný narážok, alegórie, inotajov a kresťanskej viery. No na druhú stranu je prijateľne spravený aj pre ateistov (,čo rozprávam ako bývalý neveriaci) a ak sa od nejakých vecí odprostia, potom si táto skupina dokáže túto ostrú drámu naplno užiť (pár takých ľudí osobne poznám). William Paul Young vytvoril perfektnú predlohu, ktorá poukazuje na to, že každý človek má svoju Chatrč, ktorá u neho symbolizuje jeho utrpenie, ktoré ak neprekoná úplne ho pohltí a zničí. Na druhú stranu si každý môže svoju chatrč zbúrať a postavať si na nej nový základ, kde sa bude s radosťou a naplnenosťou vracať (Tou Chatrčou je pre mňa Boh). Poslednou otázkou teda ostáva ako sa k tomuto filmu postavíte vy. Ja mám jasno. Filmu teda dávam 4* i keď si uvedomujem, že značne nadhodnocujem (ale kedy som to nespravil ? :D) a svoju subjektívnu Známku: A +/- ... Až po dopozeraní filmu som si uvedomil, že vo filme hrala pieseň od mojej obľúbenej skupiny Skillet - Stars...Prečo som si to nevšimol?..."So here I am, lifting up my heart To the one who holds the stars"... Ja ten song proste milujem... () (méně) (více)

ještěžiju

Jako film to stojí slušně a pakliže přistoupíte na hru, odhlédneme-li od existence božství, že pro hlavní postavu, tedy otce rodiny, bylo potřeba se smířit se svou rodinou po oné kruté ztrátě, pak je to dobře zpracovaný příběh ... OVŠEM!!! SPOILER: Celý film nakonec shodí scéna, jak stojí v lavici a zpívá ... kdyby řekněme stál se spokojenějším výrazem a držel děti a ženu za ruce... to bych udýchal... ale takto je to vážně jen prachsprostá agitka a to se prostě musí zobrazit v mém hodnocení. ... tady bych s věřícími zabřednul do polemiky, že toto nebylo smíření se, ale prachsprostá rezignace. Nevěřím, že by jakákoliv vyšší moc dokázala otce přesvědčit, aby se s tou brutální smrtí vlastní dcerky smířil a navždy to pustil z hlavy. ()

yakoob

Po filmech o pomstě a odplatě tady máme zase film o tom druhém konci, odpuštění. Knihu jsem sice nečetl, ale zřejmě dalo práci ty obrazy dát na plátno. Natočeno je to profi, věcí k zamýšlení je tam taky spousta. Ono asi bude rozdíl, když se na to dívá věřící člověk. Pro ostatní to může zahánět takovým tím Njů Ejdž feelingem a může se kapánek ztrácet, nudit či mít naopak odpor co se týká odpuštění. To, že Bůh je zde zobrazen jako žena, jsem nijak negativně nevnímal, spíše naopak jsem viděl ten charakter, který vyjadřuje. To stejné u Ježíše a posledního z Trojice, Ducha Svatého. No jo, točit takové filmy o odpuštění a víře, je dneska trochu nevděčná práce. Pro mě zase film, který nejblíže vyjadřuje principy odpuštění. Ne jenom člověk člověku, ale vůbec, odpuštění Boha k nám lidem skrze Jeho syna. ()

Trevor

Film, ktorý rozdelil fanúškov čsfd na dva tábory. Ateistických idiotov, ktorý za všetkým zlým vo svete vidia cirkev (nech je baptistická,pravoslávna,šiítska,moslimská a neviem ešte aká) a takých, ktorým sa film zdal trúfalý lebo zobrazil Boha. Nuž, Hazeldine mal šťastie, že nezobrazil Alláha, už by bol o hlavu kratší. A potom je tu veľmi malá časť nás ostatných užívateľov, ktorý sme pozerali film. Predovšetkým film o vine a treste a o tom, kto môže niekoho súdiť. O tom že to, čo niekto považuje za zlé môže byť pre iného prirodzené. V jeho vnímaní reality. Režisér sa snažil priniesť film, ktorý mal v ľuďoch tak trochu zbúrať niektoré mýty a predsudky.Po prvé, Boh je žena...ešte k tomu tmavej pleti. Po druhé, Mack sa so svojim otcom vysporiada ozaj svojským spôsobom ( čo tak rozvod???) a neskôr ľutuje malého chlapca, že si taký život nezaslúži. A tým nie je nik iný ako jeho otec. Možno mnohí z nás niekoho odsudzujú a pritom dôvody jeho konania nepoznajú. Pardón, nie niektorí. Všetci. Ale, na druhej strane, odpustili by ste niekomu, kto by zo sveta zniesol Vaše dieťa? Predpokladám že nikdy. Ani po stretnutí s Bohom či Krišnom. Dokonca ani samotným Verbalom...Silná téma, celkom dobre spracovaná avšak zbytočne dlhé a miestami neskutočne nudné. Dúfam, že kniha bola lepšia. Ale po tomto filmovom spracovaní po nej nesiahnem. ()

• Veľký znak kačice pri ceste označujúci vstup do štátneho parku Oregon je v skutočnosti vstupným znakom do provinčného parku Cultus Lake v Britskej Kolumbii v Kanade s názvom štátneho parku. (Arsenal83)
  • Producent Gil Netter priznal, že nakrútiť Chatrč ho prinútila manželka, ktorú kniha natoľko nadchla, že nakúpila desiatky výtlačkov a rozdávala ich všetkým známym. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)
  • V roku 2005 William P. Young pracoval v troch zamestnaniach a žil v byte s rozlohou 80 m2 so svojou ženou a štyrmi zo svojich šiestich detí po tom, čo prišiel o dom v dôsledku bankrotu. Počas svojej každodennej 40-minútovej cesty vlakom začal písať román v nádeji, že svojim deťom vyjadrí svoje city k Bohu, keďže si nemohol dovoliť kupovať im darčeky k sviatku. Očakával, že si to prečíta jeho rodina a možno pár priateľov. Z knihy sa predalo viac ako 20 miliónov kópií. (Arsenal83)