Řezník, kurva a jednooký muž

(festivalový název)
  • Maďarsko A hentes, a kurva és a félszemű (více)

Ačkoliv se příběh o rozčtvrceném řezníkovi, který umřel, protože miloval, podobá populární městské odrhovačce, vychází ze skutečných událostí. Odehrály se v Budapešti v roce 1925, kdy z místního nevěstince utekla jistá Mária Fekete. Je znechucená životem a z kolejí, kde se chystá ukončit svou bídnou existenci, ji zachrání zjizvený Gusztáv Léderer, bývalý četník. (3Kino Fest)

Trailer

radektejkal

Podle názvu a synopse film, který bych rozhodně ze svého promítacího plánu vynechal. Nicméně ho natočil János Szász a to se nedá jen tak přejít bez povšimnutí. Což o to, režie je výborná a udržuje diváka v neustálém napětí. Boj dvou mužů o "kurvu" je také podán dostatečně expresivně a s maximální hutností: chtějí ji (černou Dorku Gryllusovou) mít oba a za každou cenu. Kdo ovšem s něčím příliš zachází, tím také většinou schází. Proč si ale takový talentovaný režisér vybral právě toto brutální a primitivní téma pro svůj film mi z filmu samého nevyplývá. ()

topi

Maďarská filmařina má svůj výraz a jakousi zvláštnost, kterou ve filmech jiných zemích nenajdete. Příběh je zčásti inspirován skutečnou událostí, která se stala v Budapešti v roce 1925. Doba, která Maďarsku moc nepřála...Režisér János Szász svůj film natočil na černobílý materiál (s výjimkou snové pasáže), jenž podtrhuje depresivní temnotu a jedinečnost. Rekvizity, domy, jatka - to vše dýchá dobovou atmosférou. Dalšími plusy jsou zvuk, hudba, kamera, herci a vcelku odvážné sexuální scény. Vyvrcholení snímku je fakt brutálně naturalisticky ztvárněno. ()

septic

není nezbytně nutné, aby byl film nějakým způsobem originální, když se duše pase. Silně naturální, až dokumentární vyobrazení s vykostěným příběhem postaveným na chtíči a chamtivosti tří skvěle hrajících postav. Filmy se stejnou strukturou se dělali převážně v 60. a 70. letech a ačkoliv nebyly nijak zvlášť oblíbené, měly nezpochybnitelnou váhu ve vývoji umění a jeho chápání. Uspokojení z negativních pocitů je euforičtější než z těch hezkých. Určitým způsobem mi to připomíná ranného Jodorowskyho. Když připočítám skvělou hudební kulisu precizního Jóhannssona, Řezník, kurva a jednooký muž je skvělý film. Ačkoliv musím podotknout, že mi vadilo, jak je předkládána určitá sympatie s vrahy ()

Sarkastic

„Dostanu svůj žold?“ - „Dostaneš hovno! Slyšel jsem, že máš dluhy.“ - „Sto tisíc.“ - „Víš co? Nech si tu zbraň…a střel se do hlavy.“ Psanec a prostitutka. Oba odepsaní, bez peněz a budoucnosti, se nezávisle na sobě rozhodnou v jednu noc ukončit svá trápení. Jenže osud je svede dohromady…Už od úvodu jsem podvědomě cítil, že půjde o podívanou s přívlastkem „zvláštní“. Tak se dá označit i pohlcující, dominantní atmosféra, která je skvěle podpořená černobílou kamerou (ta navíc podtrhuje i syrovost a naturální scény), střihem a hudbou. A podivný je i vztah ústřední dvojky, který není ani tak o lásce, jako spíš vzájemné potřebě, přesto jistá „blízkost“ nechybí. Podařila se nastínit i doba, to chladné, blátivé a šedé Maďarsko jsem cítil i chvíli po zhlédnutí. Vůbec ve mně ten film ještě dlouho dozníval, přesto, že se v něm toho tolik neděje a je odosobněný. Pár věcí mi vadilo (nejvíc asi řezníkova „nesmrtelnost“), i tak to vidím na 4*. „Co je to za znamení?“ - „Znak kurev.“ - „Kdy mi dáš?“ - „Nikdy!“ - „Proč ne? Vše je na prodej. I tebe si koupím!“ ()

Martin741

Udalosti tohoto filmu sa realne odohrali v madarku niekedy roku 1925 - tusim to bola Budapest. Reziser Janos Szasz natocil vskutku bravurny film, dobre je zobrazena prostitutka, jej umysly skoncit zo zivotom. No lenze potom sa prostitutka zaplietla s byvalym zandarom a veci sa kompliku. Ako sa komplikuju a v com, o tom je uz tento film. Madarske filmy velmi nemusim - vynimkou je Kontroll 2003, tento vsak brutalne dobre vysiel. natocene fakt na urovni, ta depresia z filmu sa priamo a plazivo sirila az do mojej chalupy - fu, pekny brutal. Vobec bych netipoval Madarsko, skor tou depresiou bych film tipoval na seversku skandinvsku tvorbu . 95 % ()