Chris Cross je z duše poctivý pokladník ve velké firmě. Tedy až do okamžiku, kdy na ulici pomůže slečně Kitty a zamiluje se do ní. Za její krásnou tváří se však skrývá vypočítavá ženská připravená využít situace dostat z bláznivého staříka co nejvíc peněz. Kam až dovede Krise slepá láska? (raffspIn)

Adiemus

Joan Benettová je skvostná arcimrcha, E. G. Robinson vzbuzuje soucit, ale i pohrdání. Dan Durea mi přišel poněkud toporný. Filmu by prospěla kratší stopáž a aspoň trochu zarostlý a rozcuchaný E. G. Robinson by byl v závěru realističtější. ()

junxi91

Film, plný samých dost tragických postav. První z nich je poctivý a milý chlapík, zasloužilý pokladník a nedělní malíř jménem Chris Cross, který právě oslavil 25 let ve službě. Dostane za to zlaté hodinky a spoustu slov chvály od svého nadřízeného, ředitele firmy na výrobu oděvů jménem J.J. Hogartha. Ředitel však musí jít brzy domů kvůli ženské – jedná se o mladou blondýnku, a to celkem hezkou. To přiměje Chrise k zamyšlení, jak to musí být skvělé, být milován mladou a hezkou ženskou. On má doma totiž starý, ojetý, a navíc pěkně protivný model jménem Adele. Po cestě domů je svědkem toho, jak mladou ženskou Katherine „Kitty“ mlátí na zemi neznámý blonďák, a tak jej sejme svým deštníkem a jde zavolat policii, zatímco násilník uteče. To jsou další dvě dost tragické postavy – ženská a její přítel tyran. Chris poté doprovodí Kitty domů a nakecá ji, že je malířem, a nikoliv nudným pokladním, jak si Kitty myslela. Chris se do ní okamžitě zamiluje, udržuje v ní iluzi bohatého malíře a také se jí svěří, že jeho manželství s Adele za moc nestojí. Jeho žena Adele totiž pořád vzpomíná na bývalého manžela, pořádného chlapa a policajta, který zahynul ve službě při záchraně ženské, která chtěla spáchat sebevraždu skokem z mostu do řeky. Mezitím zjistíme, že násilníkem byl Kittyin přítel Johnny, prohnaný parchant, který má neuvěřitelný osobní šarm, sebevědomé vystupování a každou chvíli Kitty profackuje. Johnny a Kitty vymyslí plán, jak oškubat zamilovaného a nešťastného Chrise. Kitty přemluví Chrise, aby pro ni pronajal byt, který bude sloužit jako jeho malířský ateliér, jelikož jeho žena nechce mít obrazy doma, překážejí ji. Kitty žije se svou spolubydlící ve špinavém brlohu a mají v kuchyni pěkný bordel – proto se jí také říká „lazy legs“. Chris získá 500 $ z pojistky své manželky a dalších 1000 $ ukradne v pokladně, ke které má přístup. Johnny vezme Chrisovy obrazy a chce je prodat pouličnímu prodejci, který je však označí za nekvalitní a nabídne za ně jen 25 $. Obrazy se však zalíbí kritikovi umění Janewayovi, který je označí za „výjimečné“. Navštíví Kitty a Johnnyho v jejich ateliéru a Johnny mu nakecá, že ty obrazy namalovala Kitty, což jí dost zaskočí, nakonec se ale ve své roli zhlédne a začne opakovat Chrisovy názory na umění. Janeway je z ní nadšen a rozhodne se jí zastupovat. Adele si však všimne obrazů svého manžela v galerii umění, podepsané „Katherine March“. Doma jej za to pěkně zdupe, že neumí ani malovat své vlastní obrazy a jen kopíruje umělecký styl Kitty. Chris je z toho zmaten a navštíví Kitty (Johnny se stihne schovat) a ona jej opět obalamutí a nakecá mu, že potřebovala peníze. Jemu to ale nevadí a je rád, že jeho obrazy mají komerční úspěch a nechá Kitty, ať jej zastupuje. Peníze však shrábne povedená dvojka Kitty a Johnny, zatímco Chris pořád doufá, že se do něj Kitty zamilovala a že ji brzy vymění za protivnou a ošklivou Adele. Jednoho krásného dne navštíví Chrise v jeho kanceláří Higgins, údajně mrtvý manžel Adele. Ten totiž nezemřel, ale zmizel poté, co ukradl 2700 $ od ženské, kterou měl údajně zachránit před skokem z mostu. A také chce peníze od Chrise, ten mu tedy ukradne dalších 200 $. Chris zařídí setkání Adele s Higginsem, aby se jí zbavil a mohl se vzít s Kitty. Dojde do ateliéru a zde přistihne Johnnyho a Kitty, jak si projevují lásku, až mu z toho spadne kufr. Ano, skutečně se jedná o pár a Johnny není přítelem Kittyiny spolubydlící. Ti dva si jej pak všimnou a Johnny zmizí z bytu a zamíří do baru. Chris dojde za Kitty až do ložnice a požádá ji o ruku. Samozřejmě, že jej Kitty odmítne, vysměje se mu, řekne mu, že je starý a ošklivý a že miluje Johnnyho. Chris se nasere a ubodá ji pod peřinou sekáčkem na led. Další den v kanclu vidí policajty, jak jdou za ředitelem a když se snaží zmizet, tak jej ředitel zavolá k sobě do pracovny. Chrisovi je jasné, že přišli na to, že zabil Kitty, tak to ale není. Přišli proto, že kradl peníze z pokladny. J.J. Hogarth však své obvinění stáhne a „pouze“ Chrise vyhodí z práce. Z vraždy Kitty je samozřejmě obviněn Johnny, protože ji vlastně stejně mlátil a nikdo z něj neměl dobrý pocit, na každého působil jako zlý člověk. Johnny dostane křeslo, Chrisovi projde vražda a raději se označí za netalentovaného umělce, zatímco z Kitty se po smrti stane nesmrtelná a velice talentovaná malířka. Chris jede vlakem a zde se několik vyšetřovatelů baví o vraždě Kitty a říkají, že nikdo se nemůže smířit s vraždou. Pokud je člověk vinen, tak jej to zevnitř sežere. A to se přesně stane také Chrisovi, který se pokusí oběsit, když všude okolo slyší hlasy Kitty a Johnnyho. Jeho pokus je však neúspěšný, a tak se z něj stane bezdomovec, který se každou chvíli nahlašuje za vraždu Kitty, ale neúspěšně… Bylo to celkem temné, nepříjemné, postavy byly buď příliš zlé (Johnny) nebo příliš naivní a tragické (Johnny), nebo příliš manipulativní (Kitty) a po zhlédnutí tohoto kousku jsem měl dost sklíčené pocity. Naprosto jsem však chápal Chrise a to, že zabil Kitty – nic nedokáže chlapa nasrat tolik, jako plané naděje, neopětovaná láska a ženský výsměch v jednom. () (méně) (více)

DoNotCross

Tragédie jako ze života. Robinson tady dokazuje, jak moc všestranným hercem byl - hraje tady tak rozkošného naivního čumáčka, že byste ho nejraději objali. Naproti tomu s Joan Bennett byste toho chtěli dělat mnohem víc. Pro mě strhující studie toho, co dovede vychcaná mladá kočička provést se starým mládencem. Mou jedinou drobnou výtkou je snad příliš natahovaný konec, který mohl přijít o pár minut dříve a být méně doslovný. Ale jinak je to laskomina už kvůli ústřednímu hereckému duu. ()

Kenneth

Bankovní úředník si asi celkem spokojeně žil, akorát se cítil trochu sám. Tak se oženil, čímž si moc nepomohl a když potkal druhou, podstatně mladší, tak už si zadělal na pořádný problém. Zápletka dobrá, i když ne originální, Robinson typově do role přesně sedl a vlastně to svým herectvím celé zachraňoval. Film ze začátku trochu vleklý, na konci do hororu laděný a těžkopádný. Občas se pohyboval na hraně kýče. Postava detektiva a okolnosti kolem nějem působily nechtěně komicky. A taky jsem tomu tak úplně nevěřil. 3,5* ()

pollstro

Lang využívá stejné přední herce jako v Ženě za výlohou a stanovuje dlouhodobý trend vykreslení zločince, který nebyl za svůj trestný čin potrestán. Příběh milostného trojúhelníku, ve kterém se obyčejný muž, pracující jako pokladník s obrovskou vášní do umění a malířství, stává obětí milostně zlomyslného páru, který využívá jeho zranitelnost v podobě zaslepené lásky. Langův tvůrčí záměr vytváří bohatou koláž komplexní studie střední třídy, její obavy, vztahu mezi uměním a životem, kulturní a sociální strukturou. Zároveň nabízí upřímné vyobrazení muže, který z hloubi duše uvěřil manipulativní femme fatale a obětoval ji takřka vše, přičemž ji daroval to nejcennější, svoji lásku a srdce. Dokonalá esej lidského osudu, kterou Lang díky bezchybnému, skvělému a temnému závěru povyšuje na nezapomenutelný zážitek, který jenom podtrhuje nervové zhroucení hlavního hrdiny. ()

Atron

E.G. výborný, ale vadila mi jednoznačnost padoušství mladého páru a taky natahovaný konec. Chtělo by to o půl hodiny zkrátit. ()

Ferguson

Na filmu (kromě klasických noir atributů) je zajímavá specifická role femme fatale. V ostatních noir ff většinou drtí dva muže (hrdinu a záporáka). Tady ff drtí hrdinu a sama je drcena "massfatalem" v roli záporáka. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci