Silnější

Silnejší

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Životopisný

USA, 2017, 119 min (Alternativní: 114 min)

Stronger byl pro mě žhavým želízkem v ohni na rok 2017. Na film jsem se těšil a jasně jsem viděl výborné procítěné drama. Film se mi líbil, ale ze žhavého želízka se stalo "pouze" dobré drama se vším všudy. Hodně dělá Gyllenhaal, který si opět říká o Oscara. (Kterého měl dostat už v roce 2013 za Zmizení, 2014 za Slídila, 2015 za Demolition a 2016 za Noční zvířata.) Proto se film dělí na silné scény, a scény s Jakem. Bostonský výbuch totiž zažijeme v prvních deseti minutách a zbytek filmu koukáme na inspirující, těžký příběh muže, který ztratil obě nohy. Lidé ho vidí jako hrdinu a on samotný nechápe proč. Upřímně, kdyby hlavní roli měl někdo jiný, tak to jsou tři hvězdičky a průměrný film. Tím, že roli má výborný Gyllenhaal, tak je to na čtyři hvězdičky a film je nadprůměrný. Snímek není depresivní jízdou do naší lidskosti, ale je upřímný, smutný a závěr dojímá. Přesto se neubráním pocitu, že to mohlo být mnohem lepší. Explicitní scény výbuchu tu být ani nemusely. Režisér točí samé komedie, takže nechybí ani jedna humorná scéna v autě. Představoval jsem si to mnohem procítěnější, i když i takhle emoce fungují. Nakonec nemohu dát čtyři hvězdičky, protože i přestože se mi několik scén moc líbilo a něco mi zůstane v hlavě. Tak stejně mi to stačí vidět pouze jednou. (72 %)(7.1.2018)

Ty 3* dávám za to, ze jsem třikrát měla slzy v očích a je to za to, že tam byly právě takové silné a těžké momenty, při kterých jsem si uvědomila plno věcí a bylo to fakt hezky ztvárněné. Takže je to za tyto "citové" části, protože ty si myslím, že se hodně povedly. Ale hlavně po 6ti minutách filmu vědět, co bude následovat a co tomu předchází - to bylo vážně strašné. A ukázání té situace - to, jak tam ležel a to jak si to pamatoval....v tu chvíli jsem věděla, že moje "problémy" jsou nic oproti tomuto. Herecky - nic moc, režijně také ne, mě dostal hlavně ten příběh a nevím co na tom bylo pravdy, ale mě to dostalo hlavně z těch citových částí a ty se dají převést vlastně na cokoliv. Takže za mě je ten film béčko a hlavně - tu rodinu - asi bych ji brzo nakopala do p*dele :D :D(12.3.2018)

Patriots Day sledoval bombový útok ze strany policie, Stronger ze strany obyčejného diváka, který kvůli bombě přišel o nohy. Jake je výborný a hraje co to jde, ale zbytek nijak extra nezaujme. Sice to je silné téma, ale film mě nijak nedokázal vnutit nějaké silnější pocity a zůstává to u průměrnosti.(12.2.2018)

Po naprosto fantastickém a strhujícím Patriots Day je pro mě snímek Stronger druhým filmovým počinem, zabývajícím se teroristickým útokem při bostonském maratonu. Zatímco první jmenovaný se ale zabýval samotným útokem a následným dech beroucím honem na ty islámský zmrdy, Stornger je zaměřen na oběti onoho zbabělého činu, respektive na jednu z nich, Jeffa Baumana a jeho poměrně živelnou rodinu. Příběh se odvíjí od samotného bombového útoku, přes následný Baumanův pobyt v nemocnici, ovšem největší úsek filmu je věnován následnému, jak fyzickému, tak hlavně psychickému vyrovnávání se s nastalou situací, rehabilitacím a také vnímáním okolí, tedy bostoňanů především, vůči ústřední postavě, které mi tedy přišlo až příliš zidealizované, ale dobrá, třeba byli všichni skutečně tak vřelí a soucitní, nevím. Hodně se tu příběh zaoobírá i vztahem mezi Jeffem a jeho přítelkyní, která to též neměla zrovna jednoduché, a právě ona je tím hlavním prostředkem ke zdůraznění obětavosti a ochoty v dané chvíli. A právě kvůli tomu všemu je Stronger především snímkem o emocích, s čímž ovšem přichází hlavní problém, a to že zde ty emoce příliš nefungují. Jake Gyllenhaal tu sice odvádí další ze svých famózních výkonů, vyprávění má spád a divák lehko soucítí s lidmi, kteří jsou jakýmkoliv způsobem doživotně poznamenáni zhovadilostí náboženských fanatiků, ale tvůrcům se zde zkrátka vůbec nepodařilo vyvolat ani sebemenší působivé pocity právě vůči situaci a handicapu hlavní postavy, celé mi to přišlo strašně chladně nepřístupné a povrchní, nepodařil se jim proniknout do nitra Jeffa Baumana, já to prostě vnímal jen jako tragický osud jednoho týpka, který mi byl ale prakticky zcela cizí a lhostejný. Já jsem tedy z výsledného dojmu bohužel dost zklamaný, očekával jsem daleko dramatičtější a emočně silnější příběh, takže to především díky Gyllenhaalovi sice nenudí, ale vzrušení z filmu, na které jsem tak vsázel, mám tak maximálně padesátiprocentní.(14.3.2018)

Konečně. I k heroickému tématu se dá dodat něco reálného. Jak říká hlavní postava: "Jsem hrdina, protože mi ustřelili nohy?" Normální, nic moc extra kluk, který se dostal do hledáčku médií a těžce to nezvládá. Protože málokdo se rodí hrdinou. A tady to je. Ten stres. Ta hrůza, tréma, pocit nezasloužené výlučnosti. Ten kluk čistil grily v rychlém občerstvení a najednou má být Tváří Bostonu? Jen proto, že byl ve špatný čas na špatném místě? Najednou ho všichni tlačí do škatulky amerického hrdiny, do které on vůbec nepasuje. Lidi chtějí snít, ale člověk si chce žít po svém. SPOILER jak smutně realisticky, ale opravdově, zní zpráva, že tenhle kluk a ta holka, přestože spolu protrpěli kde co a narodila se jim dcera, se zanedlouho poté rozešli. Bylo to evidentní. Je to realita, ne hraní si na hrdinný film.(4.4.2018)

• - Natáčelo se ve státě Massachusetts v USA. (BMW12)

• - Mnoho vedlejších postav ve filmu hraje sebe sama, včetně většiny lékařského personálu. Např. Dr. Jeffrey Kalish, který odstranil obvazy z nohou Jeffa Baumana, odstranil ve filmu i obvazy z nohy Jakea Gyllenhaala. Ve filmu se objeví i stejné rehabilitační techniky a sestry z centra Spalding Rehab, kde se léčil skutečný Jeff Bauman. (Dr Lizal)

• - Jake Gyllenhaal (Jeff Bauman) nosil pri natáčaní hnedé šošovky. (belinko)