Cesta do Indie

• Velká Británie A Passage to India (více)

Angličanka pani Mooreová (Peggy Ashcroft) cestuje v dvadsiatych rokoch do britskej Indie, aby navštívila syna, ktorý tu pracuje ako úradník koloniálnej správy. Sprevádza ju synova snúbenica Adéla Questedová (Judy Davis). Odlišná kultúra ženy okúzluje, ale zároveň ich niečim aj odpudzuje. Desí ich povýšenosť, samoľúbosť a rasizmus, ktoré ich krajania uplatňujú voči miestnym obyvateľom - Indom. Adéla sa cestou na lodi zoznámi s indickým lekárom Dr. Azizom, ktorý sa snaží potlačiť svoje predsudky a pochopiť odlišný spôsob života. Adélu stretnutie citovo rozkolíše, ale nedokáže sa oprostiť od všeobecne uznávaných konvencií. Nutne dochádza k rozkolu. (oficiální text distributora)

durkes

No pravdupovediac som čakal od tohto početného oscarového nominanta viac...... Veľkofilm s pôsobivými scenériami, ale so slabučkým scenárom len tak prebehol a nezanechal vo mne žiadnu väčšiu stopu. Judy Davis ani Peggy Ashcroft ma veľmi neupútali, dokonca Davis mi tam celkom vadila. Takže slabšia trojhviezdičková pozeračka. ()

NikiVai

Byl to celkem hezký film, se zajímavou zápletkou, jen už je na něm znát zub času, protože je v dosti pomalém tempu se spoustou hluchých míst. ()

Jester_X

Skutečně velkolepé vyprávění z exotické země. Davil Lean rozehrává konflikt dvou kultur, v němž se velmi výrazně odráží vztah otroka a pána. V těchto obtížných podmínkách vyvstává pokus o sblížení muže Inda a ženy Britky. Ten ovšem nesymbolizuje pouze pokus překonat kulturní propast, ale naráží také na problematiku přátelství mezi opačným pohlavím. Kombinace obou problému vyvolává hlavní konflikt díla, z kterého poté plynou další události. Většina z nich jsou ovšem pouze jevy zástupné, na jejichž pozadí zůstavá trágedie přátelství dvou lidí, kterou zastínily abstraktní pojmy politického a civilizačního sporu . ()

HJ-FILIP

Vcelku nákladný film. Úvod velkolepý, postupně mi přijde, že se děj od dobrodužného stáčí spíše k dramatickému a "rasistický" soud je z jiného soudku. Byl jsem z toho ztočení trochu zklamaný. Dohromady je ale film povedený. Pěkná hudba, dobře uchopené role, kamera i indické prostředí! Doporučuji shlédnout. ()

Sejkorka

Poctivé filmařské řemeslo velikána Davida Leana. Pohříchu však první film hodnocený mnou v této databázi. Např. Lawrence z Arábie a Most přes řeku Kwai jsem v minulosti viděl. Je to z roku 1984, ale kdyby mi někdo řekl, že z 1964, asi bych neprotestoval .... Výborná je Judy Davis, (viz nominace na Oscara za tuto roli). Její pojetí role je naopak velmi moderní, její mimika nadčasová. Naopak ti, co hrají domorodce např. dr. Aziz  (Victor Banerjee) ,to je občas jak v němém filmu. Ale příroda, počasí, scény z nádraží atd. , naprostá špica. Příběh je také zajímavý, zasloužené 4* , 80%. ()