Mama Brasil

Trailer 2

Neobyčejný portrét radostí, strastí, návratů a loučení v jedné obyčejné brazilské rodině... Na předměstí Rio de Janeira stojí rozpadající se domek plný neustálého ruchu, smíchu, výskotu, hudby a občasného křiku či slz. Jde o malé království Ireny, starostlivé matky čtyř synů, manželky nenapravitelného snílka a také sestry nešťastné Soni. Ta nachází společně se svým synem v domku azyl před násilnickým manželem. Pro nejmladší dvojčata to znamená jediné: o postel míň a o hráče na schovku víc! Irena se zároveň dozvídá, že její nejstarší Fernando dostal neopakovatelnou nabídku na stipendium do Německa. Musí ale odjet během několika týdnů a Irena si není vůbec jistá, zda se s ním dokáže rozloučit. Mezi starostmi o syny a také manžela, který každý druhý týden začíná nové podnikání, se navíc pokouší dokončit maturitu ve večerní škole. Irenina rodina už zdá se nikdy nebude stejná, ale pořád může být šťastná... Mama Brasil (2018) je rodinným filmem par excellence nejen svým zaměřením, ale také okolnostmi vzniku. Scénář spolu napsal manželský pár Gustavo Pizzi, který je zároveň režisérem snímku, a Karine Telesová, která ve filmu ztvárnila hlavní roli Ireny. V rodině pak zůstalo i širší herecké obsazení: rozlítaná dvojčata si zahráli skuteční synové tvůrců, role prostředního Rodriga se ujal jejich bratranec Luan Teles a v menší roli se mihne i režisérův bratr. Díky tomu si tak film udržuje atmosféru hřejivé blízkosti, a to přes řadu nešťastných situací, do kterých se jejich fiktivní rodina dostává. (Česká televize)

Trailer 2

zette

Od filmu jsem nic velkeho necekal a bohuzel se tak i stalo. Ctvrtou hvezdicku pridavam jen za atraktivni prostredi ulic brazilskeho Ria. Mama Brasil nenabizi zadny poradny pribeh, jen pohled na vsedni problemy obycejnych lidi. Film se opira o dobre napsanou postavu matky Ireny, ktera je i nemene dobre zahrana Karine Teles. ()

Rimsy

Tahle brazilská máma se mi pod kůži moc nedostala. Trochu závadějící český název klame tělem, jelikož v zásadě se jedná o úplně obyčejnou náladovku, snažící se vystihnout atmosféru jedné rodiny. Takové, která není ničím zvláštní, neprochází dramatickými událostmi (respektive o nic dramatičtějšími než kterákoli jiná) a její členové se mají rádi. Možná posmutnělá připomínka toho, že ať se snažíte sebevíc, spousta věcí se vždycky pokazí? Třeba. Ještě víc ale Mama Brasil rozsévá optimismus, neboť vidíme, že všechno se prostě časem vyřeší. Jak říkal už Vlasta Burian - ono se ještě nestalo, aby to nějak nedopadlo. Tenhle příjemný snímek informaci předává v exotickém balení; jenže také nic moc navíc. ()

Anderton

Je tu zarobené na tvrdú sociálnu drámu, ale nestane sa tak. Je tu zarobené na komédiu plnú svojráznych, typologicky jasne zadefinovaných postavičiek, ale nestane sa tak. Proste sa stane "iba" nezaškatulkovateľný život. Pizzi má tak svoje postavy rád, že je prostredníctvom nich k nám úprimný čo najviac to ide. Snáď okrem transsexuála tu nemáme prvoplánovo komicky podanú postavu, ale aj tohto chlapíka tu majú všetci radi (no dobre, sestrin manžel bude mať tiež asi aj nejakú kladnú, nám skrytú vlastnosť). Niet tu ani väčšieho konfliktu, ale súbor tých malých vám dokáže urobiť zo života riadny guláš a nervák. Pokiaľ si ale dokážete neustále uvedomovať, že rodina je všetko, tak sa to dá zvládnuť, dokonca si môžete povedať, že patríte k tej šťastnejšej polovici pozemskej populácie. ()

Enšpígl

Film je nepochybně velmi autentický a herecký výkony rovněž, co však z toho, když drtivou většinu času čumím na lidi jak žijou v Brazilii, bez zápaleky, bez katarze, prostě to co se děje (rozuměj nic ) v milionech rodinách na celým světě měl Gustavo Pizzi potřebu zvěčnit na plátna kin. Nic proti, chápu že když mamince odchází synek za štěstím do světa asi to nejsou pro ní radostné chvilky, ale alespoň může být na svýho synka pyšná že z něj není mamánek jako z mnoha zdejších uživatelů a jde si psát svůj vlastní životní příběh. No nevím je to někde mezi 2-3*, ale beru že se v tom určitě uvidí hodně maminek, hodně tátů a jejich snů tak nakonec fouknu tři. ()

kinderman

Tento údajně "dojemný a hřejivý" snímek je ve skutečnosti portrétem ženy- matky, která bez odporu přijala postavení rodinné služky a navzdory občasným chvílím slabosti, kdy si uvědomuje, jak sama na všechno zůstává, se v této roli cítí docela dobře. Prostě proto, že jinou úlohu ani nezná. Ve druhém plánu pak Mama Brasil poukazuje na obrovský handicap prostředních sourozenců. Nejsou privilegovaní jako ten provorozený ani jim není věnovaná taková péče jako těm nejmladším. Naopak, všechno se po nich akorát sveze. Kupte mu sakra aspoň futrál na tu zatracenou tubu! ()

• Nejmladší dvojčata hrají skutečné děti režiséra Gustava Pizzi a herečky Karine Teles. Prostředního syna s tubou pak hraje synovec Karine. (Stoka)
  • Celosvětová premiéra proběhla 18. ledna 2018 na filmovém festivalu Sundance v USA. (Stoka)