3 dny v Quiberonu

3 jours à Quiberon

3 dni v Quiberone

3 Days in Quiberon

Německo / Rakousko / Francie, 2018, 115 min

3 problémy v Quiberonu. Dva jsem ochotný odpustit, třetí nikoli. 1 - sic iluzi zastaveného času černobílá vždy sluší, body jí ubírá očividně digitální obraz s minimem černé, zato s hromadou šedých odstínů. Nemluvě o postprodukčním rozostřování. 2 - několikrát mě neskutečně iritovala práce s komparzem, kterému někdo řekl "3-2-1 - zapalte si všichni cigarety a jedem!" Veškerý kompars tak má neustále v ruce čerstvou cigaretu a místnosti postrádají onu zrnitou mlžnost, kterou by ona zakouřenost vytvořila. Tak. To jsou tedy ony vizuální detaily, které jsem se rozhodl tolerovat, zejména díky herectví Marie Bäumer, jejíž přechody ze stavů nesnesitelné sebelítosti do manických euforií jsou úžasné a nejsilnější momenty filmu přicházejí, když přes celé to zamlžené vědomí zničehonic prosvitne naučený úsměv herečky, který se sem tam vrátí jakoby jediná ozvěna dob minulých. Proč ve mně film nakonec neobstál je díky závěru, jež přijde s laciným reklamním rozhřešením, prostopravdami a motivační hláškou nakonec, jakkoli takovéto útěšné uzavření kariéry Romy Schneider naprosto nekoresponduje s postupným uhasínáním a sérií tragédií, jež její osudy nakonec ve skutečnosti uzavřely.(26.2.2019)

Romy Schneider. Pohnutý osud slavné herečky, která to v životě neměla moc lehké. 3 Tage in Quiberon je nesmírně intenzivní a vtahující podívanou u které se nenudíte. Velmi uvážlivě situovaný humor, výborné herecké výkony, zajímavá kamera a hlavně film jako drama funguje na výbornou. Cítíte tu chvilkovou prázdnotu i ten momentální pocit štěstí, který se vzápětí rozplyne. Výborný film. A ta hudba je famózní. » Berlinale «(20.2.2018)

Výborný herecký výkon Marie Bäumer. Opravdu jsem jí to věřila ba přímo "sežrala i s navijákem", že je Romy. Navíc i vzhledově a typově velmi dobře vybraná krásná, roztomilá, charismatická herečka. Opět film na pomezí životopisný film/dokument. Ke konci ztrácí na tempu ale stejně dávám 5, protože jsem si to užila i přes vážnost a chvílemi až depresivnost. Má hloubku a vede k zamyšlení. Jo, jo, neměly a nemají to herečky vůbec lehký!(29.12.2018)

I když o echt tragických posledních letech Romy Schneider nevíte (jako já) před projekcí ale lautr nic, tak režisérce Emily Atef se daří svébytnou posmutnělou emotivní sychravou náladou, kde se střídají letargická deprese se záchvěvy činorodosti, a atmosférou neodvratného blížícího se konce, je nebývale podmanivě navodit. Což je počin ještě o to více fascinující, že se jí to daří na omezené ploše několika mála hotelých prostor, a to aniž by jakoukoli z těch tragických událostí ztvárnila či byť jen mezi řečí zmínila.(24.10.2018)

Otevřeně proměnná v přímém přenosu. Sejmula jiskřivost dam v dotek střepů. Na kus řeči. Sezení s jejími životy. S "Robinsonkou z ostrova intimity," na němž upíjí litry splínu, litry lihovin. Dýmí cigarety, prašné částečky bytí. Na němž si dává rendez-vous duše jako jehelník. Slzy rosené čerstvou lázní jemného cukrování. Mírně nostalgická čára. Hvězdná dráha na báru povyražení.(30.11.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)