3 dny v Quiberonu

3 Days in Quiberon

• Nizozemsko

3 Days in Quiberon

Německo / Rakousko / Francie, 2018, 115 min

I když o echt tragických posledních letech Romy Schneider nevíte (jako já) před projekcí ale lautr nic, tak režisérce Emily Atef se daří svébytnou posmutnělou emotivní sychravou náladou, kde se střídají letargická deprese se záchvěvy činorodosti, a atmosférou neodvratného blížícího se konce, je nebývale podmanivě navodit. Což je počin ještě o to více fascinující, že se jí to daří na omezené ploše několika mála hotelých prostor, a to aniž by jakoukoli z těch tragických událostí ztvárnila či byť jen mezi řečí zmínila.(24.10.2018)

They tried to make me go to rehab, I said, "no, no, no". Po snímku Frost/Nixon je tohle další film natočený podle žurnalistického rozhovoru s celebritou za zenitem. Romy Schneider v luxusním přímořském sanatoriu se naprosto odkopává tváří v tvář novináři Jürgsovi s velký tahem na branku. Další žena, která neunesla slávu plynoucí ze své krásy, s hereckým talentem, ale bez talentu pro běžný život. Marie Bäumer je jí fyzicky dost podobná a herecky dost na výši, aby utáhla celý dvouhodinový film. Ten uplyne stejně svižně jako Romy vyzunkne láhev šampusu, a to si tam pár lidí "jen povídá". (44. LFŠ,, Slovácké divadlo, 27.7.18)(5.8.2018)

Životopisný film sa dá nakrútiť mnohými spôsobmi a výňatok z určitého dôležitého životného obdobia podľa mňa funguje lepšie, ako súhrn celého života a preskakovanie zo scény na scénu po dlhých rokoch. O Romy Schneider v podstate vedia fimoví fanúšikovia a fanúšikovia bulváru staršieho veku všetko a tento film im aj to, čo sa o herečke rozprávalo, potvrdí. Atef ale necháva každej zo štyroch hlavných postáv dostatok priestoru aj na to, aby sme pochopili aj zmýšľanie ľudí, ktorí sú dôležití viac menej iba preto, lebo sa točia okolo hviezdy. Pričom nemusí ísť nutne o kritiku, dôležitá je aj otázka, kým by bola Romy bez nich. Prirovnanie k slnečnej sústave by nebolo od veci, osobne by som do svojho filmu o nejakej veľkej hviezde nejakú podobnú metaforu namontoval.(4.10.2018)

Nádherný film, který nemá problém ukázat duši a emoce velké herecké hvězdy jedné dékady. Hodně intezivní prožitek, když se přes plátno prakticky inimně sbližujete s někým jako je Romy. Z výkonu Marie Bäumer jsem naprosto uchvácen, takovýhle herecký nastudování žijící postavy předvést americká herečka, jde rovnou do nominace na zlatoplešku.(23.10.2018)

Otevřeně proměnná v přímém přenosu. Sejmula jiskřivost dam v dotek střepů. Na kus řeči. Sezení s jejími životy. S "Robinsonkou z ostrova intimity," na němž upíjí litry splínu, litry lihovin. Dýmí cigarety, prašné částečky bytí. Na němž si dává rendez-vous duše jako jehelník. Slzy rosené čerstvou lázní jemného cukrování. Mírně nostalgická čára. Hvězdná dráha na báru povyražení.(30.11.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)