Doktor psychologie Norman Goodman je stejně jako další povolán k neobvyklému případu. V mořských hlubinách byla objevena obří kosmická loď, která tam podle množství korálů usazených na trupu klesla zhruba před třemi sty léty. Goodman, který kdysi pro vládu zpracoval směrnice, jak se chovat při setkání s mimozemskou civilizací, je pověřen vedením skupiny, která má do lodi proniknout, prozkoumat ji, popřípadě navázat kontakt s její posádkou. Když proniknou dovnitř, překvapeně zjistí, že jde o americkou kosmickou loď, pocházející nejspíše z budoucnosti. V jednom ze skladišť vědci objeví obří kouli ze zvláštního kovu, která je bez nejmenších pochyb mimozemského původu. Protože na hladině řádí cyklon, je posádka podmořské stanice na čas odříznuta od spojení s hladinou. Během této doby skeptický matematik Adams vstoupí do koule. Vzápětí nejprve za podivných okolností zahyne operátorka Fletcherová, kterou v moři cestou k podmořské stanici zabijí medúzy, a následně s ostatními vědci začne pomocí monitoru komunikovat bytost, zřejmě mimozemského původu, která si říká Jerry. Zpočátku poměrně přátelský dialog se mění v podrážděnost a stále zjevnější nepřátelství. Na stanici útočí různé mořské nestvůry a postupně umírají další členové posádky. A pak si Norman uvědomí, že je tu určitá spojitost mezi Jerrym a Harrym, který navštívil kouli. To je však pouhý začátek překvapivých zvratů a dramatických situací, které ohrožují na životě všechny, kdo uvízli v podmořské stanici. (TV Nova)

Trailer

POMO

Psychológia, napätie, stiesňujúci pocit z izolácie... to všetko vrátane záverečnej myšlienky tu funguje na pol plynu, unavene, nedotiahnuto. Liga výnimočných sa zišla, aby si odviedla dobre platenú prácu. Ešte tak dať im špeciálny bonus za odbúranie chladného prístupu a rutiny, a výsledok ich "snahy" mohol vyzerať úplne ináč. ()

tron

"Naspodku určite bude napísané Made in Kórea." Veľmi solídna adaptácia zaujímavej knižky Michaela Crichtona. Prvú hodinu a pol je to výborné. Skvelá výprava podmorskej stanice, v ktorej by som chcel bývať celý rok, parádne nadizajnované skafandre, v ktorých je jasne rozpoznať, kto je v nich, mrazivá atmosféra (na čom má podiel aj originálne delenie na kapitoly), parádne morské obludky, inteligentný (alebo sa tak aspoň rafinovane tváriaci) scenár a super kasting. Sebavedomý matematik Samuel L. Jackson, nesebavedomý astronóm Liev Schreiber, v rámci možností adekvátna Sharon Stone, v rámci netypického žánru solídny Dustin Hoffman, ale najlepší je aj tak rázne chladnokrvný kapitán Peter Coyote, ktorý pôsobí dojmom, že ak by vstúpil tiež do gule, ako jediný by to nezneužil. Bohužiaľ, Sféra má dve hodiny - a posledných 30 minút je fakt dosť mimo. Chaotických, zbesilých, zmätených, čudne zostrihaných. Napriek tomuto výraznému mínusu 70%. Kino Považan NMnV 1998 ()

Djkoma

Barry Levinson natočil snímek, který mě osobně velmi potěšil a už v kině to pro mě byl velký zážitek, který je bohužel dost odsuzovaný. Originální pokus o zobrazení myšlenky "Jak by to mohlo dopadnout...". Ukázka, že lidé nemusejí unést obrovskou moc a občas (často) s ní škodí ostatním. Atmosféru ještě více posiluje fakt stísněných prostorů obytného komplexu hluboko pod vodou a nebezpečí "mimozemské" lodi, který je doplněn velmi výbornými herci. Rozdělení na kapitoly je frustrující, ale dobře využité. Celý příběh je velmi dobře vystavěn a vypointován. Pátá hvězdička je malý dárek, který si možná film nezaslouží, ale některá nízká hodnocení zde mě k tomu nutí. ()

Marigold

Miluju filmy z podmořského prostředí a Koule je pro mne něco jako ztvárnění fascinující noční můry... Sami v hlubinách oceánů. Mám z toho filmu husí kůži, byť skvělý Crichtonův příběh je natočen neobyčejně chaoticky, zmateně a ke konci je až bezhlavě poslepovaný. navíc s výjimkou tajemného matematika Adamse (Samuel L. Jackson) se postavy nepovedly, vypadá to, že si některé hvězdy přijely na plac spíš prohlédnout catering a zapomněly se podívat, koho vlastně hrají... Ale za tu atmosféru nemůžu dát méně, než dávám. ()

B!shop

Ja si vzdycky Kouli pamatoval jako nic moc podvodni dobrodruzstvi o parte potapecu, co se nudi nekde v ponorce a kdyz sem si to ted pustil na dvd, tak sem byl hodne prijemne prekvapenej. Nejen, ze ma film hodne slusnej pribeh, ale zaroven ma naprosto perfektni mrazivou atmosferu a od zacatku do konce slape jako hodinky. Je sice fakt, ze sem tam se objevi nejaka nelogicnost, treba proc si hlavni hrdinove nepredstavi neco, co by jim pomohlo, ale to jsou jen takovy maly detaily. Navic ma film paradni triky, ktery obstoji i dneska, super rezii a hvezdny herecky obsazeni, ktery ale funguje a nikdo nevycniva a solidne hraje i treba takova Sharon Stone. Mozna je to tim, ze sem predtim film videl jen v televizi a az ted na dvd s titulkama, ale me se to proste libilo a prijemne me to prekvapilo. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 11. února 1998 v Los Angeles (Kalifornie, USA). (BMW12)