Koule

Scénografie:

Norman Reynolds

Kostýmy:

Gloria Gresham

Barry Levinson natočil snímek, který mě osobně velmi potěšil a už v kině to pro mě byl velký zážitek, který je bohužel dost odsuzovaný. Originální pokus o zobrazení myšlenky "Jak by to mohlo dopadnout...". Ukázka, že lidé nemusejí unést obrovskou moc a občas (často) s ní škodí ostatním. Atmosféru ještě více posiluje fakt stísněných prostorů obytného komplexu hluboko pod vodou a nebezpečí "mimozemské" lodi, který je doplněn velmi výbornými herci. Rozdělení na kapitoly je frustrující, ale dobře využité. Celý příběh je velmi dobře vystavěn a vypointován. Pátá hvězdička je malý dárek, který si možná film nezaslouží, ale některá nízká hodnocení zde mě k tomu nutí.(24.6.2004)

Ač knihu jsem nečetl, i z filmu je citelné, že předloha musela být velice zajímavá - Koule vás dokáže svým námětem pořádně chytit za koule. Vesmírná atmosféra připomíná to nejlepší z Vetřelce, či Horizontu událostí, jenže kámenem úrazu se stává přílišná snaha tvůrců oslovit mainstream. Potenciálné hororové pasáže a atmosféra je zjemněna, aby rodinka nepřepla program a ty nejzajímavější nápady a zvraty jsou na úkor gradace tempa vysvětlovány polopaticky a nejlépe dvakrát. Film tak na úkor doslovnosti trošku omezuje přirozené chování postav a nestíhá se ani věnovat určitým detailům, díky kterým by mohl působit komplexněji. 7/10(24.1.2017)

• choze

Další odtažitý blábolivý pseudofilozoficko-psychologický scifi-shit a la Kontakt, Drtivý dopad nebo Mise na Mars, navíc vykrádající kdeco a disponující pro mě krajně nesympatickým (byť hvězdným ) hereckým ansámblem - čestnou výjimkou budiž Liev Schrieber. Neříkám, že to nemá spád a není to většinu času docela napínavé, ale prostě se nemůžu přimět mít tenhle film rád. Sledování blížící se obrovské olihně (Vetřelce) na sonaru, finální honička při odpočítávání výbuchu stanice (Nostroma) a samozřejmě obrovská exploze stanice (Nostroma) na konec, to všechno už tu dávno bylo stejně jako myšlenka zla, které vychází z nás samých (např. freudovská klasika Forbidden Planet, kde podvědomí jedné z postav rovněž zhmotní nebezpečné monstrum). Hysterické finále, sebezpytující blábolení zpátky na hladině a koule vylétavající za patetické hudby z oceánu a mizející v kosmu zatímco se hrdinové drží za ruce - prostě děs. Předlohu jsem četl a co se pamatuju, film podle ní jede poměrně věrně.(12.10.2005)

• -bad-mad-wolf-

Knihu mám rád. Film ne. Kam se ztratily krásné scény s podivnými zvířaty? Kde jsou nervydrásající scény s kalmarem? Proč je tak zoufale osekaná a nedotažená psychologická atmosféra, která v knize houstla skoro až k infarktu? Charisma kulovitého objektu, včetně jeho hvězdného nositele, je také pryč. Celé to na mě působí dojmem nehorázné odfláklosti. Rozpočtem to nejspíše nebude, když zvážím, jaká jména se objevila v hlavních rolích. Ach jo.(25.12.2006)

Kniha Michaela Crichtona je vynikající. Ve filmu se dočkáte proti předloze několika změn, bohužel ne vždy šťastných. Také atmosféra je podstatně řidší a na obrovskou sépii produkci nezbyly už peníze. Tentokrát je ovšem porušeno pravidlo, že co není vidět, je děsivější.(12.4.2003)

• - Spoiler: Pokud by při prvním kontaktu s Harrym přes počítač skutečně došlo k chybě v dešifrování písmen, díky čemuž posádka entitu nejprve nazývala Jerry, nebyly by správně celé zprávy, včetně úplně první. (Vazzy)

• - Hodinky, které nosí Dr. Elizabeth Halperin (Sharon Stone), jsou Rolex Submariner. Hodinky kapitána Harolda C. Barnese (Peter Coyote), doktora Teda Fieldinga (Liev Schreiber) a Alice Fletcher (Queen Latifah) jsou Casio Dep-510. (Zdroj: watchesinmovies.info) (Narcis)

• - Joseph Hahn, DJ kapely Linkin Park, navrhoval vodního hada. (D3VIL)