Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

markyzgero

memento mori. memento menšík.memento happy end!!! nekoukat zhulený, vyžaduje to krátkodobou paměť. kult non plus ultra. po spalovači nejlepší českej film ever. ()

Smerfetka88

"Jak si lehneš, tak si usteleš." Určitě originální, bezesporu odvážné, místy vtipné. Ale přestože mě zaujala forma, není to pro mě víc jak 55%. ()

baltik

Geniální experiment s kvalitou někde v nebeských výšinách. Škoda, že se na podobně neznámou cestu bojí vystoupit i dnešní tvůrci (v rámci ČR/SR) a drží se raději osvědčené kvality která má 1000 a víc dílu furt o ničem.. Unikátní dílo, které je ke všemu neskutečně vtipné. Podání s komentářem Menšíka doprovázejíc vás celým filmem, "kukučem" herečky Obermaierové se jedná o neuvěřitelný zážitek. Doporučuji všemi deseti! ()

Stanix

Opravdu nevídaný snímek, který skutečně běží pozpátku, přičemž Menšík jako vypravěč nám jej předkládá tak jako by to byl přirozený tok děje, což často tragické situace mění na příjemné, veselé a často úsměvné a naopak. Určitě to stojí za pozornost. ()

Kenneth

To jsem fakt netušil, co se dá vykouzlit z nápadu pustit film pozpátku. Člověk má v takovém případě tendenci vnímat film současně v 'obou směrech' a tak se někdy stane, že v jednom okamžiku padnou hned dva vtipy. Tomu výrazně napomáhá komentář, který doprovází celý film. Když si člověk uvědomí, co se tam vlastně děje, je to fakt sranda. Jedna z mých nejoblíbenějších scén je: "Támhle se někdo topí!" ()

Boulderman

Film, u kterého jsem se neustále musel usmívat. Dialogy jsou vypilované, jejich dvojsmyslnost dává zabrat mozkovým buňkám. Musím uznat, že něco takového jsem ještě neviděl. ()

imarvin

Nápad, který možná není originální, ale každopádně dotahuje myšlenku až do samotného konce. Celý film je prostě pozpátku a začíná smrtí (která zde ovšem vyjadřuje početí). Naprosto banální příběh, kterých se ve filmech objevily milióny, tady ovšem s novým pohledem, který udivuje, překvapuje a baví. Věřím, že natočit něco takového, si vyžaduje opravdu blázny do filmu. Zařazuji tento film mezi svou TOP 10 českých filmů....... a dovolím zmínit dvě mé nejoblíbenější scény... 1. když Vladimír Menšík spojuje nožem části těla své budoucí manželky... 2. "pojídání" koláčků u kávy (pojídání je v uvozovkách, protože jde spíše o vyvrhování koláčků) :o) ()

stainboy

Ještě půl hodinu po závěrečných -- totiž vlastně úvodních titulcích jsem nebyl schopen číst internetové diskuze. Je neuvěřitelné, co dokáže lidský mozek. :) ()

dolin1

Jediný podivný místečko, který nepobírám, je "pokus o vraždu" Julie pod vlakem (to jako původně ta lokomotiva COUVALA??)... Ale jinak jasných ***** za neobyčejný filmový zážitek!!!!! ()

whenry

Zvláštní film. Odvíjí se pozpátku, komentář Vladimíra Menšíka na to ovšem nebere ohled a vypráví příběh tak, jako by se právě vyvíjel. Přináší to celou řadu komických, ale i bizarních okamžiků. Nikdy by člověka nenapadlo, jak vtipné dokáží být dialogy ve chvíli, kdy odpovědi známe dřív než otázky. Slušný experiment, svým způsobem pozoruhodné dílko. ()

Karda

"Víte ,kdo jsme a co znamená naše rodina? No,krávy,prasata,prostě dobytek". Tak takovýto slovní veletoč při žádosti o ruku milé u rodičů mně shodil ze židle! Je vidět,že 60.léta byla nadlouho (ne-li navždy) nejsilnějším obdobím a to nejen kinematografie.Jednoznačně za 5*! ()

anyonecek

I na to že tento film měl jen 71 minut, tak mi na konci už přišel nějak zbytečně natahovaný. Nápad není až tak netradiční i když v té době byl tento film asi jeden z mála. Musím zatleskat Oldřichu Lipskému a Miloši Macourkovi, protože vymyslet dialogy a celkově scénář tak perfektně a vtipně aby všechno sedělo na film, který je točený pozpátku, to muselo dát pořádnou práci. Vladimír Menšík mě příjemně překvapil, zde mi ukázal novou tvář jako herec, vždy jsem si ho představoval jako takového mračouna a tady to bylo naopak a vůbec předvedl skvělý herecký výkon. Myslím že si na tento film za měsíc ani nevzpomenu jak skončil, neměl mě moc čim nadchnout, proto nedávám plné hodnocení, jinak velice slušný a vtipný film. ()

kubilov

Oldřich Lipský byl režisérský génius, což dokazuje i tento vynikající český crossover Mementa a Benjamina Buttona dávno předtím než oba podobně si s časově narativní problematikou pohrávající filmy. Milý hravý příběh s prvky grotesky a bizarní zápletkou skvělým způsobem rozvířil vody tuzemské kinematografie v 60. letech. Podivuhodný příběh Bedřicha Fridricha si navíc ještě pohrává a obrací entropii, což filmu dodává další líbivé kouzlo. Po právu legenda. ()

johnny01

Úžasně originální nápad, aby se děj odvíjel odzadu! Nezvyklý průběh filmu je sice poněkud náročnější na sledování především u dialogů, nicméně tomu odpovídá jednoduchá a jasná zápletka milostného trojúhelníku. Velice baví obrácené dialogy. Zážitek pak umocňuje především doprovodný komentář hlavního hrdiny, tak krásně naivní komentář, jako by snad nebylo vůbec nic zvláštního, že život běží pozpátku. Opomenout nelze ani skvělé hlášky typu skákání do oken. ()

PlayEasy

Oldřich Lipský a Miloš Macourek chytře převrátili život jednoho normálního muže, převrátili slova, chůzi, stárnutí a vznikl tak chytrý a velmi vtipný film s V. Menšíkem v hlavní roli, u kterého jsme se výtečně bavili. Tento experiment na nás měl správný účinek :-) 75% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám