Den blomstertid nu kommer

The Unthinkable

Thriller / Akční / Katastrofický

Švédsko, 2018, 129 min

• Morholt

Jestli si Švédové za něco zaslouží pochvalu, tak jsou to efektní bouračky aut či vrtulníků a jistá měřítka snesou i nějaké ty přestřelky. Jenže všechno ostatní je špatně. Záměr přiblížit diváka co nejvíc postavám a nechávat ho společně s nimi v nevědomosti tady jistě vyšel, ale mě to občas strašně štvalo. Alespoň nějakou nápovědu bych uvítal. Nepovedly se ani osobní linky hlavního hrdiny. Pokud by se jednalo o rodinné a partnerské drama s katastrofou v pozadí, tak by to bylo OK, ale to by obě linie musely dostat větší prostor. No a nakonec mi lezl na nervy i Nordenrot v titulní roli, který buď čuměl jak vyoraná myš, nebo se tvářil jak kdyby mu uletěly včely. Zklamání. 30%(18.11.2018)

Téměř do poslední chvíle nevíme, co přesně a kým působeno se ve filmu děje. Což s postupně gradující závažností událostí a perfektně realisticky natočenými akčně-katastrofickými scénami, eskaluje napětí a obavy téměř k divákově spadlé sáňce. Zároveň je to promyšlené a detailní, a zároveň v tom dostatečně (ale ne dokonale) funguje citová linka vztahu hlavního hrdiny jak k životní lásce, tak k otci. Moc hezký závěr, berte si z něj, vy náctiletí, ponaučení. A my ostatní buďme v pozoru, tohle je nejrealističtější filmové zobrazení podobné hrozby, jak by mohla proběhnout v dnešní době. [Sitges FF](11.10.2018)

Průměrná záležitost - na jednu stranu s minimálními náklady celkem realistické, ale do prachu to sráží laciné digitální efekty a zbytečný a slaboduchý patos. Jinak je vidět jak je západní země v prdeli a na kolenech, stačí do ní lehce kopnout a sesype se jako domeček z karet. Nikdo nikoho neposlouchá a nerespektuje, armáda si dělá co chce a je prakticky nebojeschopná. Nakonec všemu velí ženská, spíše "mužena", která je také po zásluze "odměněna". Lidé si nijak nepomáhají a řeší blbosti, všichni jsou v pohodě ve stylu nám nic nehrozí a na nás nikdo nemá. Opak je smutnou pravdou. A je jedno kdo by byl "nepřítelem". Západní civilizace je obr na hliněných nohou. Ještě by nás utloukli čepicema, lhostejno kdo.(5.11.2018)

Těžko se to hodnotí, trochu nešťastné a nesourodé spojení rodinného / partnerského dramatu (který mne příliš nebavil) a katastrofického / válečného filmu (který mne naopak bavil dost). Navíc hlavní hrdina Alex byl opravdu nevšedně nesympatický a necharismatický, takže jsem k němu cestu hledal opravdu těžko. Geopoliticky je to ovšem naprosto mrazivé a reálné mene tekel!(16.11.2018)

Hlavní devízou tohoto snímku je fakt, že nemáme žádný informace o ničem, co se tam děje. Sice je pravda, že první třetinu jsem jenom zíral a nechápal, ale postupem času to gradovalo až do finále, kde se konečně dozvíme jádro pudla. Zajímavý ale je, že se tvůrcům podařilo nastolit natolik nepříjemnou atmosféru, že se divák cítí při sledování v jakýmsi sevření, který trvá až do konce. Ani to vlastně moc nedokážu popsat, nicméně mám pocit, že toto byl záměr, takže smekám. A jak tady někteří píšou, hlavní hrdina je fakt hodně nesympatickej, pokud ale skousnete tohle, je to celkem zajímavá podívaná se severskou ponurostí.(10.11.2018)