Wild Wild Country

USA, 2018, 6 h 43 min (Minutáž: 64–72 min)

Epizody(6)

Když vůdce kontroverzního kultu buduje v oregonské poušti utopické město, konflikt s místními vygraduje až do rozměrů národního skandálu. (Netflix)

Vanchovi

Oshove učenie mi je dlho známe. S niektorými názormi súhlasím, s niektorými nie. Vedel som aj to, ako to dopadne. Každopádne je fascinujúce, ako z kusu zeme dokázali jeho stúpenci za rok spraviť fungujúce mesto. Dokument sa zameriava hlavne na komunitu, čo je možno trochu škoda. Ak by dali viac priestoru aj jeho učeniu, tak by jeho stúpenci nevyzerali len ako fanatici, ktorí si z neho spravili nového boha. Ale to by musel byť dokument dlhší ako len 6 častí. Aj preto je tu Osho možno menej ako by sa čakalo, takže to nakoniec pôsobí tak, že svojich stúpencov parádne využil a zbohatol na nich. Našťastie tu dostanú priestor obe strany konfliktu - Oshovi stúpenci, ktorí tam žili a aj obyvatelia najbližšieho mesta. Tí sú samostatná kategória - hrdí americkí vlastenci, ktorí sa boja všetkého, čo nepoznajú (väčšina z nich sa takto doslovne vyjadrila na kameru) a tak sa snažia Oshovcov vyštvať preč. Na jednej strane sa im nečudujem, keďže vraj Oshovci praktizovali hlučný sex každý s každým počas dňa aj noci. V tejto dobe by tento aspekt slávil určite veľký úspech. Je škoda, že Osho sa nesnažil zmierniť napätie v konflikte, ale skôr naopak, keď svojim ľuďom nariadil na verejnosti sa prezentovať naschvál provokačne. Myslím, že ak by sa Oshovci správali trochu miernejšie, mohlo to celé dopadnúť inak. ()

iz67

Tak tohle je naprosto strhující dokument, který přitom vytvoření názoru na věc nechává čistě na divákovi. Kam se na to hrabe lecjaká detektivka. Konfrontace historických záběrů a výpovědi pamětníků (aktivních účastníků historie) - výborný. Výsledkem je mnohovrstevny dokument, nepredkladajici černobílou skutečnost. Spousta otázek, která člověku po dokoukani uvizne v hlavě. ()

ESW

Nejsem si úplně jistá, ze tvůrci chtěli dostat všechny diváky do téhle zaniklé sekty. Chvalte pána, ze vudcova flow neni pres obrazovku prenositelna. Jinak uz asi kupuju cervene triko a běžím ho ze sebe strhat. Problem toho je, ze díky te neprenostitelnisti vyznivaji svědci vudcovi jako banda nekompetentnich new age vyprazdnencu. To nemohli oslovit aspon jednoho religionistu, sociologa nebo etnoga? Když ma byt racionalita zajistena rednecky a policajty, jskoby ani nekdo nechtěl, aby to racionálně vyznělo. Pokud chcete vidět tenhle příběh syrovej, tak jak se stal, Simpsonovi jsou nejlépsi zdroj. Vůdce! ()

kubilov

Fascinující sonda do dnes již téměř zapomenuté epizody z 80. let v ospalém americkém oregonském venkově. Mimořádně talentovaní sourozenci Wayové se dostali i po dlouhých dekádách ke všem zásadním exponentům tehdejšího příběhu, navíc je vše doplněné o kilometry archivních materiálů, o Oshovi a o celém Rajneeshpuramu a jeho fungování přináší i po letech fascinující a plastický obraz. Některé pasáže se zdají být možná až příliš popisné a svižnější střih by místy neuškodil, kdybych ale sesbíral tolik materiálu, asi by mi také přišlo škoda ho nevyužít. ()

vobrn

skvělá sonda volnomyšlenkářská sekta vs. bigotní americký venkov. Nejde o to, kdo má pravdu, ale o ty mechanismy moci a ohebnost pravdy a zákonů. ()

ollie24

Ve světě natahovaných dokumentárních seriálů se jedná o světlou výjimku. Strhující příběh kultu, který se přesťehoval do konzervatního Oregonu a který mnohdy připomíná několko dalších podobných příběhů. Rozdíl je ale ten, že je nám předkládán sympatický náhled do obou stran konfliktu. Zprvu se může dramaturgie zdát tendenční, ale skvěle hutná finální epizoda nakonec mistrně svádí pozornost trochu jinam - k lidskosti, přirozenosti, schopnosti uznat své chyby. Divák si názor vytvoří sám - najde se v obou stranách.. mohl by tam být každý z nás. Výjimečná záležitost! ()

NagatoPein

Na dokument príliš zdĺhavé a cielene profilované do oboch strán konfliktu ako na hojdačke. Nie že by téma nebola dosť výdatná, avšak je prezentovaná tak ako tvorcom sedí a po prvom diely som mal chuť otvorí Wikipediu a prosto sa dozvedieť fakty aby som nebol hadzaný zo strany na stranu. Inak kvalitné avšak celkovo skôr nie. ()

tonysawer

Skutečný příběh o neuvěřitelných lidech. Je tam všechno: láska, nenávist, zrada, strach, drama, ponížení, pomsta, soucit, omezenost, racionalita, ... A na vše si nedokážete ani udělat názor, někdy ani nebudete chtít - prostě přijmete ten příběh. Neskutečný dokument o něčem, co se stalo. Zůstane vám v hlavě tolik myšlenek a dojmů. Netflix natočil něco neskutečného. ()