Reklama

Reklama

Stockholmský syndrom

  • Česko Stockholm (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Stockholm popisuje skutečné události z roku 1973, kdy byla za absurdních okolností přepadena Centrální stockholmská banka. Lars Nyström (Ethan Hawke) chce pomocí zajatých rukojmí vysvobodit z vězení svého parťáka Gunnara (Mark Strong). Jednání s policií a dokonce i se samotným premiérem však uvázne na mrtvém bodě a hodiny čekání se protahují na celé dny. Lars rukojmím střídavě vyhrožuje a starostlivě dbá o jejich blaho. Začíná se tak mezi nimi, obzvláště mezi Larsem a vdanou úřednicí Biancou (Noomi Rapace), vytvářet specifický vztah, který později vejde do všeobecného povědomí jako psychologický fenomén zvaný "stockholmský syndrom". (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (94)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek je ve své podstatě určen hlavně těm, co ještě stále neví, jak vznikl pojem 'Stockholmský syndrom'. Rok 1973 a ve Stockholmu proběhne obyčejná bankovní loupež. Nic, co bychom ve filmu ještě neviděli. Kromě lupičů je však v centru dění i jistá úřednice, která se svým chováním krapet od běžného dění vymaňuje. A to je právě to, co je hlavní devízou příběhu. Od takového je však přirozené očekávat nějaké to napětí či vlivem námětu zvýšenou psychologii, avšak nic takového se neděje. Spíše to hraničí s lehkou komedii odpočinkového diváckého zájmu. Výprava je však úžasná. Vliv na tom mají hlavně kostýmy, ze kterých sedmdesátá léta doslova září. Ethan Hawke v roli lupiče Larse Nystroma  a Noomi Rapace v roli pokladní Bianky Lind. Právě ona na sebe strhává veškerou pozornost a dá se říct, že především svým hereckým výkonem. Lze jinde vidět takovou naivní puťku? Ale nic naplat, snímek je atmosféricky stavěný podobně jako třeba francouzský snímek 'Bezva finta'. Pevně stanovený scénář vyvolává pouze odpočinkovou zábavnou etudu. Možná je to úmysl pro lepší pochopení problematiky. V televizi však snímek vynikne daleko více než na stříbrném plátně. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Na filmu je nejzajímavější hysterický Ethan Hawke a fakt, že díky téhle události vznikl termín Stockholmský syndrom, ale jinak se nejedná o nic zajímavého. Není to příliš napínavé ani vtipné, násilí se film vyhýbá a vyloženě zábavné to taky není, takže film poslouží max jako heist oddechovka ke spaní. 60% ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Američan se samopalem právě přepadl Kreditní banku." Stockholmskej syndrom vypadá jednoduše. Unesu ženu, trochu ji potýrám a ona se do mě zamiluje. Jenže v praxi to nefunguje. Už jsem jich unesl pět a ... no to je jedno. Lars byl zkrátka šťastnější. Hned první postřelená ho bránila do poslední dioptrie. A já se u toho celkem bavil. Zejména proto, že padouši se chovali jako dementi a policajti na tom byli úplně stejně. Tak to v praxi prostě bývá. A potěšil mě pan premiér Palme, kterej jako správnej politik velkohubě myslel na všechen švédskej lid, ale osudem konkrétní matky si nehodlal narušovat svý moudrý vládnutí. ()

sepp 

všechny recenze uživatele

Jestli se to opravdu zhruba takto odehrálo i ve skutečnosti, tak je to vskutku bizarní příběh. Každopádně musím pochválit E. Hawka, který táhne celý film, který je místy dost křečovitý a přečkat první půlhodinu je vyloženě utrpení. Posléze se to ale rozjede a finále je prostě jeden velký bláznivý cirkus, který stojí za to vidět. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Retro krimi říznuté komedií o bankovní loupeži v roce 1973, která dala vzniknout psychologickému pojmu Stockholmský syndrom. Je zajímavé sledovat jak rukojmí během šesti dnů začnou své věznitele vnímat pozitivněji než osvoboditele, ale celkový dojem je sice příjemný, ale jen průměrný komorní film se skvělým Ethanem Hawkem. Bohužel nenaplnil očekávání po shlédnutí traileru. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Celosvětová premiéra proběhla 19. dubna 2018 na filmovém festivalu Tribeca v New Yorku. (BMW12)
  • Při přepadení banky byly tehdy zajati čtyři rukojmí – tři ženy a jeden muž (ve filmu byli jen tři rukojmí – dvě ženy a jeden muž). (Rollo_Tomasi)
  • Přepadení banky a držení rukojmích trvalo šest dní – od 23. srpna do 28. srpna roku 1973. (Rollo_Tomasi)

Reklama

Reklama