Donbas

Heino Deckert

Scénografie:

Kirill Šuvalov
  • blackrain

Chápu, že ta kamera v pohybu přidává na autentičnosti, ale tady jsem z toho málem měla mořskou nemoc. Nic by se prostě nemělo přehánět, i když by šlo třeba o hraný dokument nebo polodokument. Donbas se právě tak tváří a to mu škodí. Válka nikdy nic nevyřešila, válka je vůl. Tady se z vážného problému, válečného konfliktu stala totální fraška. Ovšem, i takhle se na to bolestivé a trýznivé divadlo dá upozornit. Uvítala bych klasické drama z pohledu jedné nebo druhé strany. Asi si na to budu muset ještě počkat. Tohle dílo mi nesedlo a přivodilo mi žaludeční problémy.(12.8.2019)

Ono tu vôbec nejde o to, či sa tie príbehy odohrali v skutočnosti, tak ako boli ukázané. Režisér načrtol realitu absurdnosti a hrôz každodenného života v tejto oblasti a ľudia, ktorí tam ešte sú, sa s tým už bohužiaľ naučili žiť. A že je to len dôsledok Putinových politických hrátok, je nad slnko jasnejšie. Abcházsko, Južné Osetsko, Podnestersko, Krym, Donbas... kto bude ďalší na rade? Bohužiaľ aj na Slovensku máme politikov, ktorí si chodia do Moskvy potriasať ruky s ruskou verchuškou a tvrdia, že sankcie proti Rusku sú zbytočné. Sú potom zbytočné aj životy nevinných ľudí?(11.8.2019)

Čekal jsem první válečný film na téma války na Ukrajině, ale dostal se mi sled několika příběhů z běžného života "obyčejných lidí" , kteří žijí pod novoruskou správou ve válečném režimu. Některé scénky jsou moc dlouhé a nudné, některé nezáživné, a některé naopak velmi silné ( viz. ukrajinský zajatec ukazovaný na náměstí ) , ale celkový obraz jako celek života donbaských dokresluje atmosféru brilantně - kombinace dadaismu a tragédie.(12.8.2019)

• DwayneJohnson

Moje hodnocení je velmi subjektivní, to nepopírám. Život lidí, nejen na Donbase, ale skoro na celé Ukrajině stojí za houby, to je fakt. Když už ale chci natočit film, tak nenatočím takovou agitku, ze které až přechází zrak. Kdyby podobný film natočili na východě o zbytku Ukrajiny, tak by se to nikdy do vysílání nedostalo, tahle z toho mnozí budou dělat něco, co možná ve skutečnosti ani není. Ale jak už jsem psal na začátku, je to jen velmi subjektivní dojem, jak na celý konflikt nahlížím já a třeba je to přesně tak, jak je to popsáno tady. I když já osobně tomu ani za mák nevěřím.(14.8.2019)

Donbas, místo zasažené válkou, o kterou již média nemají zájem, a místo zrodu samozvané Doněcké lidové republiky. Do její každodenní absurdity se vydáváme v dokumentu původně vystudovaného matematika Sergeje Loznicy, který nám servíruje koktejl bizárností, hororu i násilí. Setkáváme se s tvrdou propagandou, pečlivou tvorbou fake news, hádkami na zasedání místní vlády, tvrdou šikanou mezi vojáky i okolím nebo fraškovitou svatbou. Zajímavý osobitý pohled na tuto často přehlíženou oblast, o němž však nevím, co přesně chce říct. Zároveň doporučuji si předem pro lepší orientaci ve filmu přečíst alespoň pár základních informací o donbaském konfliktu.(5.7.2018)