Donbas

Heino Deckert

Scénografie:

Kirill Šuvalov
  • blackrain

Chápu, že ta kamera v pohybu přidává na autentičnosti, ale tady jsem z toho málem měla mořskou nemoc. Nic by se prostě nemělo přehánět, i když by šlo třeba o hraný dokument nebo polodokument. Donbas se právě tak tváří a to mu škodí. Válka nikdy nic nevyřešila, válka je vůl. Tady se z vážného problému, válečného konfliktu stala totální fraška. Ovšem, i takhle se na to bolestivé a trýznivé divadlo dá upozornit. Uvítala bych klasické drama z pohledu jedné nebo druhé strany. Asi si na to budu muset ještě počkat. Tohle dílo mi nesedlo a přivodilo mi žaludeční problémy.(12.8.2019)

Donbas, místo zasažené válkou, o kterou již média nemají zájem, a místo zrodu samozvané Doněcké lidové republiky. Do její každodenní absurdity se vydáváme v dokumentu původně vystudovaného matematika Sergeje Loznicy, který nám servíruje koktejl bizárností, hororu i násilí. Setkáváme se s tvrdou propagandou, pečlivou tvorbou fake news, hádkami na zasedání místní vlády, tvrdou šikanou mezi vojáky i okolím nebo fraškovitou svatbou. Zajímavý osobitý pohled na tuto často přehlíženou oblast, o němž však nevím, co přesně chce říct. Zároveň doporučuji si předem pro lepší orientaci ve filmu přečíst alespoň pár základních informací o donbaském konfliktu.(5.7.2018)

• thoreau

Kdyby Leni Riefenstahlová neměla žádný talent a žádný scénář, natočila by Donbass. Úporná snaha dokazovat, že v Donbasu není válka, ale jen ruská, vlastní lidi vraždící reality show, je urážkou nevinných civilních obětí a propagandistickým výsměchem utrpení lidí na Východní Ukrajině. Pro takový film nemá ČSFD kategorii, tohle není jen obyčejný odpad, to je odpad nebezpečný a toxický.(30.7.2018)

Víc než o nějaký konzistentní příběh se jedná o pseudodokument, který se snaží postihnout jednotlivé aspekty života na válkou zmítaném Donbassu. A to se mu podle mě celkem daří. Jasně, zavání to propagandou, což je celkem logické, ale filmařům se jakž takž daří držet zdání reality. Najdou se tu jak scény, ze kterých mrazí, tak ty absurdní či takové, které dokáží vzbudit lítost. Jediné, co mi tu trochu chybělo, bylo víc emocí. Odosobněný styl byl trochu kontraproduktivní a film tak nezanechal takový dojem, s jakým tvůrci asi počítali. Ale i tak se jedná o solidní počin. 75%(13.8.2019)

Přiznám se, že jsem to čekal lepší. Na záběry z Donbassu jsem totiž byl hodně zvědavý. Nakonec ale u těch záběrů bohužel zůstalo. Je totiž úplně jedno, jaký je v tomto případě příběh, když ho tamní konflikt převyšuje. Navíc celá ta filmařská technika je tak strašně neosobní, že to vypadá, jak kdybyste koukali na dokument z válečné zóny. Film absolutně bez emocí, ale tím nechci říct, že není zajímavý. Vypovídající je dost.(13.8.2019)