Donbas (festivalový název)

Oleg Mutu

Heino Deckert

Scénografie:

Kirill Šuvalov

Donbas, místo zasažené válkou, o kterou již média nemají zájem, a místo zrodu samozvané Doněcké lidové republiky. Do její každodenní absurdity se vydáváme v dokumentu původně vystudovaného matematika Sergeje Loznicy, který nám servíruje koktejl bizárností, hororu i násilí. Setkáváme se s tvrdou propagandou, pečlivou tvorbou fake news, hádkami na zasedání místní vlády, tvrdou šikanou mezi vojáky i okolím nebo fraškovitou svatbou. Zajímavý osobitý pohled na tuto často přehlíženou oblast, o němž však nevím, co přesně chce říct. Zároveň doporučuji si předem pro lepší orientaci ve filmu přečíst alespoň pár základních informací o donbaském konfliktu.(5.7.2018)

Hraný dokument, fikce se proplétá s realitou,... Jak moc věříme zprávám v televizních reportážích? Jak lehce nás ovlivní média? Kde se v nás "civilizovaných" berou ty nejnižší pudy, že jsme schopni lynče?(5.7.2018)

• thoreau

Kdyby Leni Riefenstahlová neměla žádný talent a žádný scénář, natočila by Donbass. Úporná snaha dokazovat, že v Donbasu není válka, ale jen ruská, vlastní lidi vraždící reality show, je urážkou nevinných civilních obětí a propagandistickým výsměchem utrpení lidí na Východní Ukrajině. Pro takový film nemá ČSFD kategorii, tohle není jen obyčejný odpad, to je odpad nebezpečný a toxický.(30.7.2018)

Loznica je chytrý tvůrce s širokým rozhledem, který přetváří klasickou látku (syžety a struktury klasických literárních děl) a aktuální témata v autorsky velmi suverénních filmech + detaily; fikce/realita; zkratka(12.1.2019)

Nejvíc, nejhlouběji a intenzivně. Když se tomu trošku otevřu, vleze mi to dovnitř a dost podvratně mi to natrhne pár orgánů. Loznica točí chaotické zvěrstvo a lidskou krutost, balí ji absurditou, namáčí v hlouposti. A furt je tam ten režisérův prst a slova "tady se to děje...teď, tak jak daleko jsi?". Aktuální, kousavé, depresivní, vožralé, varující, naléhavé. Věnováno OAMP. A já vím, ta svatba ohromně bolí a křičí o nůžky k sestřihu, ale zároveň ční a zůstává v hlavě, nůžky ponechány zabodnuté v srdci.(5.7.2018)